logo g1

Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze

hum org         klasa      klub org    Glowacki Projekt edukacyjny "Kapitan Głowacki"

Start

Wiadomości z życia szkoły

31.05.2014 r. (sobota)

Chłopcy z klasy 3f (Łukasz Bartkowiak, Gracjan Ciesielski, Fryderyk Kaszkowiak, Marek Kowalczyk, Maciej Madej, Bartosz Piacko, Wojtek Ratajczak, Mateusz Trubiłowicz) wywalczyli mistrzostwo szkoły klas trzecich w piłce nożnej. Zrobili to w ładnym stylu, nie przegrywając żadnego meczu. Zdobyli 10 ramek i stracili tylko 3. Zawody rozgrywano na szkolnym boisku, a sędziował p. Piotr Mąkowski. Drugie miejsce zajęła klasa 3b.

 

30.05.2014 r. (piątek)

Laureatem tegorocznej edycji szkolnego konkursu fotograficznego pod hasłem ,,Krajobraz” została Wiktoria Kuncewicz (2d), która zaprezentowała zdjęcie pt.: ,,Widok z Ochodzitej”. Na konkurs, zorganizowany przez p. Katarzynę Lewandowską, wpłynęło czternaście prac.

 

29.05.2014 r. (czwartek)

Dwoje naszych uczniów zostało laureatami regionalnego konkursu OMNIBUS, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze. Bartosz Zbroniec (3f) i Anna Świejkowska (3b) zajęli odpowiednio V i VI miejsce. Uczniów przygotowała p. Ewa Pachciarek.

 

29.05.2014 r. (czwartek)

Trwają próby Poloneza – tańca, którym rozpoczniemy tradycyjny Bal Absolwentów. W roli wodzirejów wystąpili: p. Violetta Janecka, p. Anna Przybylak i p. Adam Szopa.

 

28.05.2014 r. (środa)

Szkolny Mini-Nobel to najbardziej prestiżowa impreza w ciągu roku szkolnego. Uczestnicy konkursu zdobywali wiedzę i materiały do pracy przez cały rok, korzystając z dostępnych źródeł informacji. Uczyli się wybierania, gromadzenia i selekcjonowania materiału. Potem podjęli próbę wysuwania ciekawych hipotez, które wymagały samodzielnego opracowania, a następnie przeprowadzenia badań potwierdzających lub zaprzeczających tym hipotezom. Nominowane prace zostały zaprezentowane na forum szkoły przed uczniami, rodzicami, dyrekcją i komisją.

Po interesującej prezentacji każdej nominowanej pracy komisja ustaliła wyniki. W bieżącym roku szkolnym Komisja postanowiła przyznać Szkolnego Mini-Nobla następującym pracom:

         -   w dziedzinie chemii:

„Czy każdą solą można posolić ziemniaki?” Igi Gawałkiewicz, Krzysztofa Łasińskiego i Szymona Rutowicza; opiekunem była p. Ewa Pachciarek;

          -  w dziedzinie biologii:

Czy roślina może się poruszać?”  Macieja Śmigaja i Jakuba Mizery; opiekunem była  p. Kinga Pyrka – Puchan;

          -   w dziedzinie geografii:

„ Łagów – miejsce, które kocham.” Ewy Gratunik; opiekunem była p. Anna Sienkiewicz.

-   w dziedzinie fizyki: nie przyznano nagrody.

 

27.05.2014 r. (wtorek)

Do trzeciego etapu „Językowej ligi klas drugich” awansowali: Mateusz Matusiak i Kornelia Bemben (2a), Gabriela Śmiałek i Julia Zaremba (2b), Wiktoria Mikołajewicz i Nikola Olszewska (2c), Zuzanna Kmieć i Magda Łysy (2e), Oliwia Beyer i Oliwia Fałek (2g) oraz Przemysław Piątek i Maciej Strzelczyk (2h). Tym razem zadania konkursowe były znacznie trudniejsze, więc nie będę silił się na ich omówienie – proszę mi wierzyć na słowo! Na początku czerwca poznamy tych, którzy poradzili sobie najlepiej z zadaniami przygotowanymi przez p. Agnieszkę Georgiczuk i p. Katarzynę Lewandowską.

 

26.05.2014 r. (poniedziałek)

Klasy 1e (wych. p. Agnieszka Żyznowska) i 2e (op. p. Anna Predko) uczestniczyły w uroczystościach 25-lecia reaktywowania Związku Sybiraków. Obchody rozpoczęły się od mszy św. celebrowanej przez ks. bp. Stefana Regmunta. Do pocztu sztandarowego stanęli: Wojciech Kubicki (3b), Marta Mąkowska (3f) i Oliwia Gładysz (3b). Przed Pomnikiem Matki Sybiraczki uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po krótkiej przerwie uroczystości kontynuowane były w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. W części artystycznej, nawiązującej do tragicznych wydarzeń związanych z deportacją w głąb ZSRR, wystąpili podopieczni p. Agnieszki Sawickiej: Julia Zaręba i Maciej Śmigaj (prowadzenie i recytacje), Aleksandra Sieroń (gitara i śpiew), Kamila Lis (śpiew), Iga Gawałkiewicz (recytacje), Krzysztof Łasiński (akompaniament), Natalia Majka i Wojtek Górski (prezentacja multimedialna).

 

24.05.2014 r. (sobota)

Kolejny etap „Master Chef” odbył się w pracowni gospodarstwa domowego. Dwunastu uczestników podzielono na 4 grupy. Tym razem „kucharzyki” musieli wykazać się umiejętnością wykonania pizzy. I znów najlepsze okazały się dziewczęta z klas pierwszych: Weronika Charytoniuk (1d), Natalia Hołobotowska (1h) i Weronika Kędzierska (1e). Dodatkowo „Dziką kartę” otrzymał Adrian Małysa (1f), który czuje się w kuchni jak ryba w wodzie, a jego zespół nie nadążał za liderem grupy i zajął dalsze miejsce.

Jak widzicie finał zapowiada się niezwykle ciekawie.

 

19-24.05.2014 r. (poniedziałek-sobota)

Grupa 46 uczniów wybrała się wraz z opiekunami (p. Iwona Filar, p. Katarzyna Stróżyk, p. Anna Przybylak) do Londynu. Po drodze zwiedzono Brukselę, a później pod kanałem La Manche prosto do stolicy Wielkiej Brytanii. W programie było zwiedzanie Canterbury (miasto w hrabstwie Kent z najstarszym kościołem w Anglii i opactwem św. Augustyna), rejs statkiem po Tamizie, wędrówki po Tower Bridge (most zwodzony) i wokół słynnej wieży zegarowej Big Ben, a także wizyta na London Eye (tzw. diabelski młyn). Nie zabrakło oczywiście czasu na zakupy na Oxsford Street i kolacyjną wizytę w typowym, brytyjskim pubie. Z Londynu uczniowie udali się do Stonehenge – budowli pochodzącej z czasów neolitu i brązu – oraz wstąpili do Winchester, byłej stolicy Anglii, gdzie znajduje się znany z historii i powieści okrągły stół Króla Artura. Na kontynent (i do Polski) wrócili promem, skąd podziwiali klify Dover.

 

19-23.05.2014 r. (poniedziałek-piątek)

Uczniowie klas I i II uczestniczyli w nieodpłatnych warsztatach z technik pamięciowych. Zajęcia zorganizowało Centrum Kształcenia „Optimum”.

 

23.05.2014 r. (piątek)

Chcemy przystąpić do projektu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty szkoła wspiera rodziców w wychowaniu dziecka. Program przewiduje przekazywanie młodemu pokoleniu spójnego systemu wartości, opartego na tradycyjnym, europejskim systemie kulturowym, u podstaw którego leży odpowiedzialność, wartość małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny, wartość rodziny, szacunek dla życia. Daje to gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne. Certyfikat nadawany jest przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny - i przyznawany jest szkołom, które zadeklarują promocję wartości rodzinnych oraz nie propagowanie szkodliwych dla rozwoju dzieci i młodzieży treści (np. kwestionujących znaczenie rodziny czy zachęcających do podejmowania przedwczesnej inicjacji seksualnej). Koordynatorami projektu będą: p. Danuta Fabiś i dyrektor szkoły.

 

22.05.2014 r. (czwartek)

Karol Ważny (1b) został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Kangur Matematyczny” (n-l p. Justyna Flis). Zwracam uwagę, że Karol jest dopiero w klasie pierwszej! Myślę, że to nazwisko jeszcze nie raz przewinie się na tych stronach.

Wynik bdb (wg klasyfikacji turniejowej jest to następna w kolejności pozycja) uzyskali: Adrian Knysak (1e, p. Anna Przybylak), Maciej Strzelczyk (2h, p. Justyna Flis), Mateusz Trubiłowicz (3e, p. Justyna Flis) i Hubert Bereś (3b, p. Danuta Przybyszewska). 18-tu innych uczniów otrzymało wyróżnienie.

 

22.05.2014 r. (czwartek)

Wracam jeszcze na chwilę do wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Jak wiadomo, nasi uczniowie zdobyli 15 tytułów laureata (26 ucz. zostało finalistami). Druga w kolejności szkoła z Żar ma 12 laureatów. Wypadliśmy najlepiej spośród wszystkich szkół woj. lubuskiego. Jako ciekawostkę podam, że w Gorzowie było 10 laureatów, a w Zielonej Górze 30 (z czego połowa to nasi uczniowie). W całym województwie tytuł laureata zdobyło 130 gimnazjalistów (11,5%). W roku ub. mieliśmy 17 laureatów (w Gorzowie było 18, a w ZG 41 - 42%).

 

21.05.2014 r. (środa)

W bibliotece szkolnej podsumowano międzyszkolny konkurs literacki „Zmierz się z Julianem Tuwimem”. Tematyka konkursu miała związek z ustanowieniem przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2013 rokiem poety. Wśród nagrodzonych prac były takie perełki, jak poniższy wiersz Igi Kufel (G-6), którego początek pozwolę sobie zacytować.

Stoi na biurku laptop wspaniały,

Nowy i piękny, błyszczący cały.

Stoi i drzemie, drzemie i czeka,

Aż go obudzi ręka człowieka.

Całość bardzo profesjonalnie poprowadziły: Kalina Gontowiuk (3e) i Kinga Sandecka (3e), a w scenkach rodzajowych wystąpili: Natalia Hołobotowska (1b), Katarzyna Korsak (1c), Oriana Pluta (1i) i Artur Wołk-Lewanowicz (1i), który zachwycił wszystkich przepięknym wykonaniem piosenki pt. „Wspomnienie” (z repertuaru Czesława Niemena, do słów J. Tuwima). Wszyscy autorzy otrzymali nagrody i tomik wierszy z nagrodzonymi utworami. Konkurs zorganizowały: p. Joanna Kaźmierska, p. Agnieszka Opala i p. Agnieszka Żyznowska.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie SP-11, natomiast wśród gimnazjalistów najwyżej oceniono pracę Igi Kufel. Nasi uczniowie: Paulina Ołpińska (2b), Agata Krzych (1c) i Dominika Latkowska (1c) otrzymali wyróżnienia.

 

20.05.2014 r. (wtorek)

Tym razem stołówka szkolna zamieniła się w salę sądową. Uczniowie klas trzecich, pod okiem p. Ewy Pachciarek i p. Eulalii Szatkowskiej, przeprowadzili „Sąd nad elektrowniami jądrowymi”.

W roli prokuratorów oskarżających elektrownie atomowe o zagrożenie promieniotwórcze wystąpiły: Aleksandra Krauze (3b), Katarzyna Kleinert (3b), Magdalena Bardzka (3a) i Weronika Błaszczyk (3a). Ich adwersarzami byli obrońcy: Luiza Głazowska (3h), Marlena Bogucka (3a), Oliwia Baryła (3a) i Jakub Dranczewski (3b). Racje obu stron ze stoickim spokojem wysłuchał Wysoki Sąd: Zuzanna Ślakowska (3b), Joanna Macur (3g) i Natalia Twardowska (3h). Przebieg rozprawy zakłócili tzw. ekolodzy, którzy okrzykami pragnęli zwrócić uwagę Sądu i publiczności na niebezpieczeństwa związane z wykorzystaniem reaktorów jądrowych. W pewnym momencie musiała nawet interweniować ochrona, która w zdecydowany sposób usunęła przeszkadzające w rozprawie osoby. Obie strony sporu powołały świadków i ekspertów objaśniających w przystępny sposób zawiłości technologii tradycyjnej i jądrowej.

Wyrok (wydany na podstawie tajnego głosowania wśród publiczności) był korzystny dla elektrowni jądrowych – po raz trzeci w trzynastoletniej historii „Sądu”.

Projekt łączył przyjemne z pożytecznym. Uczestnicy dobrze się bawili, a przy okazji zdobyli wiele ciekawych informacji na temat procedur sądowych, budowy elektrowni i zagrożeń, jakie niosą z sobą reakcje rozczepiania jąder uranu.

Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

 

20.05.2014 r. (wtorek)

Wygraliśmy mistrzostwa Zielonej Góry w piłce nożnej, potwierdzając tym samym nasz sportowy prymat w mieście. Dokonali tego: Gracjan Ciesielski (3e), Michał Grzesiak (2h), Emil Hliwa (3g), Bartek Kubiak (3f), Maciej Madej (3e), Szymon Pawlak (3e), Oskar Polowczyk (3e) i Mateusz Trubiłowicz (3e). Trenerowi – p. Piotrowi Mąkowskiemu – i całej drużynie serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

 

19.05.2014 r. (poniedziałek)

Panie bibliotekarki po raz kolejny zaskoczyły nas ciekawą inicjatywą. Od tego poniedziałku działa w szkole tzw. Bookcrossing, czyli po naszemu - przeczytaj i daj innym przeczytać. Akcja polega na zostawieniu w miejscu publicznym przeczytanej książki (może to być park, pociąg, szkoła, kino, galeria itd.). Każdy, kto ma w domu nadmiar zalegających książek może je przynieść do szkoły, gdzie zostaną wyłożone na specjalnym stoliku i będą dostępne dla wszystkich chętnych. Po przeczytaniu, zgodnie z zasadami Bookcrossingu, książkę należy przekazać dalej. Uważam, że to świetny pomysł na zachęcenie młodzieży do czytania.

 

17.05.2014 r. (sobota)

Koło Turystyki Rowerowej zorganizowało wyjazd jednośladami do Drzonowa. Podopieczni p. Janusza Kaczmarka i p. Marcina Biłgorajskiego zwiedzili ekspozycje prezentowane w muzeum wojskowym. W wycieczce udział wzięli: Jakub Bandach (1e), Agata Chreptak (2e), Piotr Gilewicz (2h), Ada Janiszewska (2e) Krzystof Kotuła (1e), Mateusz Kuczer (3f), Michał Łysak (1a), Igor Matyja (2b), Mateusz Nalewa (2d) i Hubert Opala (3f).

 

17.05.2014 r. (sobota)

Klasa 2e (Tomasz Ławrynowicz, Jan Grześków, Jakub Filipiak, Wojciech Kielec, Szymon Rupin i Ryszard Rosikiewicz - wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) zwyciężyła w mistrzostwach szkoły klas drugich w piłce nożnej. W zawodach zorganizowanych przez p. Piotra Mąkowskiego i p. Jacka Urkiela zagrało 5 drużyn. Swoich podopiecznych dopingowali wychowawcy: p. Ewa Mrozińska i p. Mariusz Małachowski. Drugie miejsce zajęła klasa 2d, a trzecie 2h.

 

16.05.2014 r. (piątek)

Bardzo ładnie wypadliśmy w międzygimnazjalnym konkursie PCK „Moje życie”. W pierwszej siódemce znalazło się czworo naszych uczniów: Natalia Goździk (3e) zajęła II miejsce, Jakub Dranczewski (3b) czwarte, Gabriela Grzywacz (3e) piąte, a Anita Piechocka (3e) siódme miejsce. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem jednokrotnego wyboru z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii i przemocy domowej. Uczniów przygotował p. Dariusz Czyżow.

 

16-23.05.2014 r. (piątek-piątek)

Zakończyły się Dni Biblioteki. Dodajmy – bardzo bogate w różne imprezy. „Dni” rozpoczęły się konkursem czytelniczym adresowanym do wielbicieli „Igrzysk śmierci” S. Collinsa. Najlepszą znajomością tej pozycji wykazała się Julita Bącler (1a), Gabriela Rosińska (2f) i Klaudia Siedlecka (2f).

Kolejną odsłoną były Potyczki Biblioteczne dla klas I i II. W tych kategoriach zwyciężyły Kaja Obolewicz i Aleksandra Łukaszewicz (1g) oraz Oliwia Idziaszek i Aleksandra Poźniak (2c).

Bardzo ciekawy był montaż słowno-muzyczny o nauczaniu Jana Pawła II, w którym zaakcentowano wartości rodzinne i wybory moralne młodego pokolenia. Hasłem przewodnim były słowa papieża skierowane do młodzieży: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby od was nie wymagano”.

Na zakończenie część klas wzięła udział w wycieczce do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, gdzie poznała tajniki cyfryzacji zasobów bibliotecznych. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

 

15-16.05.2014 r. (czwartek-piątek)

Klasy 1c i 1i (oraz kilku uczniów „nie zrzeszonych”), pod czujnym okiem wychowawców (p. A. Opala i p. J. Zidek) oraz opiekunów (p. A. Deska- Łokotko, p. A. Bronikowska i p. K. Machaj) wyjechały na wycieczkę do Torunia. W drodze do królestwa pierników uczniowie poznali historię Katedry Gnieźnieńskiej oraz dzieje św. Wojciecha „zapisane” na Drzwiach Gnieźnieńskich. W grodzie Kopernika podziwiano uroki średniowiecznej starówki, która od 1997 roku wpisana jest przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury, ruiny zamku krzyżackiego, stare kościoły, ratusz i  Krzywą Wieżę. Ponadto uczniowie obejrzeli w toruńskim planetarium film pt. „Osiem planet” i uczestniczyli w zajęciach wypiekania pierników.

Wszyscy wrócili zadowoleni i zmęczeni. A uczniowie już snują plany, gdzie by tu pojechać za rok…?

 

15.05.2014 r. (czwartek)

W Rejonowych Mistrzostwach Udzielania Pierwszej Pomocy zajęliśmy IV miejsce. Konkurs zorganizował Zielonogórski Oddział PCK, a przeprowadzono go w G-7. Nasze gimnazjum reprezentowały członkinie Szkolnego Koła PCK: Katarzyna Koch (3c) i Gabriela Grzywacz (3e) – op. p. Dariusz Czyżow.

 

15.05.2014 r. (czwartek)

Reprezentacyjna drużyna piłki nożnej zdobyła I miejsce w turnieju półfinałowym i zakwalifikowała się do finału mistrzostw Zielonej Góry. Trenerem drużyny jest p. Piotr Mąkowski, a jej trzon stanowią:

Gracjan Ciesielski (3e), Michał Grzesiak (2h), Emil Hliwa (3g), Bartek Kubiak (3f), Maciej Madej (3e), Szymon Pawlak (3e), Oskar Polowczyk (3e) i Mateusz Trubiłowicz (3e).

 

14.05.2014 r. (środa)

Ruszył ogólnoszkolny konkurs „Master Chef”, którego celem jest wskazanie najlepszego kucharza/kucharki Gimnazjum nr 1. W jury zasiadają i wszystkie potrawy degustują: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Janusz Kaczmarek, Natalia Majka (3g, przewodnicząca SU) i Zuzanna Ślakowska (3b, zastępca przewodniczącej SU).

W pierwszym etapie, który przeprowadzono w szkolnej stołówce, uczestnicy musieli przygotować sałatki warzywne. Do konkursu zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów (współczujemy degustatorom). Bezkonkurencyjne okazały się: Weronika Kędzierska (1e), Weronika Charytoniuk (1d) oraz Natalia Hołobotowska (1h). Do kolejnej rozgrywki nominowano 12 uczniów. W następnym etapie przewidziano pieczenie pizzy (tym razem jurorom zazdrościmy).

 

13.05.2014 r. (wtorek)

„Zabiegani, zapracowani, wciąż zajęci... Nie zwracamy uwagi na to, co w nas. Na tajemnicze szepty podświadomości, szmery wzruszeń, tysiące odcieni codzienności i niecodzienności. Biegniemy do sukcesu, nie zastanawiając się, że pięknem najprawdziwszym jest umiejętność wsłuchania się we własne myśli i emocje oraz dostrzeganie otaczającego nas świata, niekoniecznie tego materialnego. Ale są tacy, którzy to potrafią. Troszkę speszeni porażającym tempem życia, jednak wrażliwi na jego piękno, zadający niełatwe pytania, szukający odpowiedzi... Oni są wśród nas. Poeci.” – tak we wstępie do nowego, szkolnego tomiku wierszy napisała p. Agnieszka Opala, nauczycielka języka polskiego i opiekunka młodych poetów. Nic dodać, nic ująć. Literacka aktywność młodych i wrażliwych gimnazjalistów jest godna odnotowania. W tym zbiorze znajdziemy wiersze Jakuba Dranczewskiego (3b), Angeliki Grońskiej (3f), Kasi Koch (3c), Marty Mąkowskiej (3f), Anny Świejkowskiej (3b), Blanki Ochockiej (3f), Hanny Przemyślańskiej (3f) i Zuzanny Stefaniak (3f). Prezentacja miała miejsce w Międzynarodowym Dniu Poezji (21.03.2014 r.), podczas spotkania w Kawiarence Literackiej, prowadzonej przez p. Elżbietę Pawluk i p. Elżbietę Szapućko. Wydanie tomiku wsparła finansowo Rada Rodziców.

 

12.05.2014 r. (poniedziałek)

Członkowie Szkolnego Koła PCK (op. p. Dariusz Czyżow) zawędrowali do zielonogórskich przedszkoli, gdzie uczyli najmłodszych obywateli naszego miasta, jak posługiwać się numerami alarmowymi i wzywać pomocy w nagłych przypadkach. Dzieci okazały się bardzo uważnymi słuchaczami i w mig pojęły, do czego służą numery alarmowe. Swoje pierwsze w życiu lekcje poprowadzili: Katarzyna Koch (3c), Anita Piechocka (3e), Daria Pabiniak (3c) oraz Bartosz Klimas (3c).

 

12.05.2014 r. (poniedziałek)

Gościliśmy przedstawicieli szkół zawodowych, którzy przedstawili swoje oferty edukacyjne. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem prezentacji, co świadczy o dobrym wyczuciu organizatorki, p. Anny Sienkiewicz.

 

10.05.2014 r. (sobota)

Ostatnim akcentem upamiętniającym 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja był tradycyjny, międzyszkolny turniej siatkówki. Zawody rozpoczęły się od wysłuchania hymnu i okolicznościowego przemówienia. Podopieczni p. Patrycji Matyjaszczyk i p. Roberta Sztejny zajęli ostatecznie drugie miejsca, a zwyciężyli, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, uczniowie G-7. Trzecie miejsca zajęły drużyny G-2.

 

09.05.2014 r. (piątek)

W IV edycji popularnego konkursu języka niemieckiego, jaki corocznie organizuje Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, zajęliśmy ponownie I miejsce. Tym razem sukces zawdzięczamy Ines Seifert (2d), Przemkowi Bartmanowi (3b) i Kalvinowi Streckerowi (3b). Uczestnicy turnieju „Das Berfe-Quiz” musieli wykazać się znajomością różnych zawodów i bardzo skomplikowanego nazewnictwa. Niestraszne im były pytania o technikę zaplatania warkoczy, czyszczenie wnętrza samochodu, doradztwo dietetyczne - jak również zadania praktyczne, podczas których mieli wyciąć z pomidora różę. Opiekunem młodzieży była p. Anna Burnagiel.

 

09.05.2014 r. (piątek)

W finale powiatowym ogólnopolskiego turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym zajęliśmy III miejsce. Podopieczni p. Janusza Kaczmarka: Michał Łysak (1a), Maciej Maciejewski (1i) oraz Marcin Pieprzycki (1a) dobrze sobie radzili na torze przeszkód, gorzej natomiast z teorią.

 

09.05.2014 r. (piątek)

Kolejny sukces odnieśliśmy w międzygimnazjalnym konkursie „Meduza” zorganizowanym przez VII LO w Zielonej Górze. Podopieczni p. Elizy Pietkiewicz-Hanus zdobyli:

I miejsce - Rafał Kryś (3f),

IV miejsce – Maksymilian Borysowski (2e),

V miejsce – Natalia Goździk (3f),

VIII miejsce – Małgorzata Łojewska (2e).

Konkurs przeprowadzono 22 marca, a wyniki dotarły do nas właśnie teraz.

 

09-11.05.2014 r. (piątek-niedziela)

Uczniowie klasy 1g (Mateusz Fulara, Zofia Kalembkiewicz, Iwona Kowalczyk, Dawid Kordys, Aleksandra Łukasiewicz, Anna Niechcielska, Hubert Majchrzak, Kaja Obolewicz, Maciej Rygała, Agnieszka Siuta, Wiktoria Szaj, Anna Szakoła, Mateusz Urbanowicz) wzięli udział w programie wymiany polsko-niemieckiej i razem ze swoimi rówieśnikami z Cottbus podziwiali uroki naszego miasta. Atrakcji było mnóstwo. Organizatorzy przewidzieli grę miejską, wypad na basen, zabawy integracyjne, nocne zwiedzanie Winnego Grodu, ognisko, turniej gier planszowych, podchody, dyskotekę i wizytę w muzeum. Przez trzy dni opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. Joanna Pokornowska, p. Alicja Bronikowska, p. Beata Narwicz, p. Katarzyna Stróżyk i p. Agata Chruścińska.

 

08.05.2014 r. (czwartek)

O majowych świętach mówił program przygotowany przez p. Katarzynę Machaj i p. Justynę Zidek. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy o święcie pracy, konstytucji majowej i naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej.

 

08.05.2014 r. (czwartek)

Klasy1c (wych. p. Agnieszka Opala), 2b (wych. p. Agnieszka Sawicka) i 3g (wych. p. Marzena Nowicka) uczestniczyły w miejskich obchodach 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i pod Pomnikiem Bohaterów. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy. W jego asyście znaleźli się: Wojciech Kubicki (3b), Martyna Pigalska (3b) i Blanka Ochocka (3f) – op. p. Adam Szopa.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. Życie straciło ponad 70 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków (16% stanu ludności Polski z 1939 roku – największe procentowe straty spośród wszystkich państw).

 

07.05.2014 r. (środa)

Powiedzieć, że wypadliśmy bardzo dobrze, to nic nie powiedzieć. W mistrzostwach Zielonej Góry w lekkoatletyce wypadliśmy wprost rewelacyjnie. Zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców okazaliśmy się najlepsi, deklasując konkurencję. Zawody rozgrywano w kategorii juniorów młodszych (klasy III) i młodzików (klasy I-II). Nasza reprezentacja liczyła 71 osób, a miejsca medalowe zdobyli:

MŁODZICZKI

100 m                          I miejsce          Aleksandra Wawrzyn-Dębicka (2f)

300 m                          I miejsce          Aleksandra Wawrzyn-Dębicka (2f)

600 m                          I miejsce          Adrianna Janiszewska (2e)

100 m ppł                     I miejsce          Marta Wółczyńska (2c)

1000 m                         I miejsce          Wiktoria Margalska (2c)

pchnięcie kulą               I miejsce          Paulina Mazurkiewicz (2c)

rzut dyskiem                 I miejsce          Paulina Mazurkiewicz (2c)

 

600 m                          II miejsce         Julia Przeździęg (1e)

rzut dyskiem                II miejsce         Julia Murdecka (2a)

4x100 m                      II miejsce         Zofia Kalembowicz (1g), Sara Solska (1e),                                                                                          Aleksandra Wawrzyn-Dębicka (2f), Marta Wółczyńska (2c)

 

1000 m                        III miejsce        Magda Mikołajewska (1i)

rzut oszczepem            III miejsce        Karolina Gruchociak (2g)

 

JUNIORKI

100 m                          I miejsce          Laura Szuman (3f)

200 m                          I miejsce          Maja Woźniakowska (3f)

100 m ppł                     I miejsce          Aleksandra Pochylska (3g)

400 m                          I miejsce          Ola Lubańska (3b)

600 m                          I miejsce          Natalia Goździk (3f)

skok wzwyż                 I miejsce          Aleksandra Pochylska (3g)

4x100 m                       I miejsce          Laura Szuman (3f), Maja Woźniakowska (3f),                                                                          Aleksandra Pochylska (3g), Martyna Pigalska (3b)

 

200 m                          II miejsce         Martyna Pigalska (3b)

400 m                          II miejsce         Aleksandra Sieroń (3c)

600 m                          II miejsce         Paulina Maciejewska (3g)

skok w dal                   II miejsce         Laura Szuman (3f)

trójskok                       II miejsce         Hanna Kobiela (3e)

 

400 m                          III miejsce        Gabrysia Grzywacz (3e)

1500 m                         III miejsce        Patrycja Korasiak (3h)

trójskok                       III miejsce        Aleksandra Sieroń (3c)

 

MŁODZICY

110 m ppł                     I miejsce          Hubert Kaczor (1i)

300 m                          I miejsce          Mateusz Urbanowicz (1g)

600 m                          I miejsce          Krzysztof Łasiński (2b)

1000 m                        I miejsce          Sebastian Wróbel (2h)

pchnięcie kulą              I miejsce          Kacper Mąkowski (2g)

skok wzwyż                 I miejsce          Dominik Kowalski (1d)

4x100 m                       I miejsce          Jakub Adamcewicz (2e), Hubert Kaczor (1i),                                                                           Szymon Pupin (2e), Sebastian Wróbel (2h)

 

110 m ppł                     II miejsce         Dominik Kowalski (1d)

300 m                          II miejsce         Szymon Pupin (2e)

skok wzwyż                 II miejsce         Kacper Mąkowski (2g)

skok w dal                   II miejsce         Jakub Adamcewicz (2e)

rzut dyskiem                II miejsce         Szymon Operacz (2g)

 

600 m                          III miejsce        Maciej Śmigaj (2b)

 

JUNIORZY

skok w dal                   I miejsce          Mateusz Trubiłowicz (3e)

4x100 m                       I miejsce          Emil Hliwa (3g), Maciej Madej (3e),                                                                                         Krzysztof Piotrowski (3b), Alan Starovoytov (3h)

 

1500 m                        II miejsce         Emil Hliwa        (3g)

trójskok                       II miejsce         Mateusz Trubiłowicz (3e)

skok wzwyż                 II miejsce         Alan Starovoytov (3h)

 

100 m                          III miejsce        Krzysztof Piotrowski (3b)

200 m                          III miejsce        Krzysztof Piotrowski (3b)

trójskok                       III miejsce        Maciej Madej (3e)

 

Opiekunami naszych sportowców byli: p. Katarzyna Marciniak, p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Piotr Mąkowski i p. Robert Sztejna.

 

07.05.2014 r. (środa)

W kolejnej edycji szkolnego konkursu ,,Masters of English Grammar” wzięło udział 17 uczniów. Z bardziej lub mniej podchwytliwymi pytaniami i zadaniami najlepiej poradziła sobie Agnieszka Miechowicz (3b, op. p.Agata Chruścińska), która uzyskała 64/80 pkt. możliwych do zdobycia. Drugie miejsce (61/80) wywalczyła Katarzyna Kleinert (3b, op. p.Agata Chruścińska), a trzecie Aleksandra Świątkowska (3e, op. p.Katarzyna Lewandowska 60,5/80). ,,Mistrzynie gramatyki” otrzymały nagrody rzeczowe wspomagające i uprzyjemniające naukę języka angielskiego. Nie, nie były to repetytoria gramatyczne;)

 

07-09.05.2014 r. (środa-piątek)

Klasy 3a (wych. p. Anna Sienkiewicz) i 3f (wych. p. Dorota Kozica) wyjechały na wycieczkę nad morze. Podczas wyjazdu młodzież zwiedziła Trójmiasto, a w nim miedzy innymi: port w Gdyni, molo w Sopocie - gdzie uczestniczyła w nadawaniu prognozy pogody na żywo - oraz Stare Miasto w Gdańsku. Dodatkowym punktem programu była Katedra w Oliwie. W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali muzeum w Szymbarku i uczestniczyli w lekcji „Historia Polski wyryta w drewnie”. Na terenie muzeum zobaczyli m.in. prawdziwy „Dom Sybiraka”, zrekonstruowany łagier sowiecki, bunkier „Ptasia Wola”, „Największy fortepian świata” i popularny „Dom do góry nogami”. Duże wrażenie wywarły opowieści przedstawiające tragiczny los naszych rodaków na obczyźnie i w kraju oraz przeżycia związane z pobytem w „bombardowanym” bunkrze. Trzecim opiekunem była p. Anna Deska

.

 

03.05.2014 r. (sobota)

Delegacja szkoły wzięła udział w miejskich uroczystościach upamiętniających rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uchwalona w 1791 roku ustawa zasadnicza regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej) konstytucja, która opisywała prawa i obowiązki zarówno obywateli, jak i urzędów państwowych. Stała się wzorem dla innych państw naszego kontynentu, które tworzyły podobne dokumenty.

Konstytucja została obalona w 1972 r. przez konfederację targowicką, popieraną przez Rosję.

29.04.2014 r. (wtorek)

Nie udało się naszym piłkarzom zakwalifikować do finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju „Coca-Cola Cup”. Podopieczni p. Piotra Mąkowskiego zajęli III miejsce i nie awansowali do dalszych rozgrywek.

 

28.04.2014 r. (poniedziałek)

Odnieśliśmy kolejny, wielki sukces matematyczny. Otóż w ogólnopolskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Matematyka bez granic” klasa 3e, którą uczy p. Justyna Flis, zajęła I miejsce w regionie lubusko-zachodniopomorskim i I miejsce w Polsce!!! Natomiast podopieczni p. Danuty Przybyszewskiej z klasy 3b wywalczyli II miejsce w regionie i III w Polsce. Jednym słowem zajęliśmy dwa miejsca na podium!!!

W kategorii klas drugich klasy 2e (p. Anna Przybylak) i 2h (p. Justyna Flis) zajęły dwa pierwsze miejsca w regionie i Polsce. Czyż to nie cudowne?

 

28-30.04.2014 r. (poniedziałek-środa)

Tegoroczne rekolekcje nawiązywały swoją tematyką do nauk św. Jana Pawła II. Wszystkie spotkania odbywały się w kościele pw. św. Józefa, a prowadził je ks. Paweł Patrzylas.

 

26.04.2014 r. (sobota)

Chłopcy z klasy 1b (Maksymilian Bielejewski, Maciej Rostocki, Grzegorz Smolak, Rafał Smolak) zwyciężyli w szkolnych mistrzostwach klas pierwszych w koszykówce. Drugie miejsce zajęła kl. 1f, a trzecie 1a. Królem strzelców został Borys Ziobrowski (1a), a tytuł najlepszego zawodnika przyznano Rafałowi Smolakowi (1b). Zawody zorganizowali: p. Agnieszka Czernicka i p. Mariusz Małachowski.

 

25.04.2014 r. (piątek)

Z nielichym opóźnieniem ukazała się kolejna Księga Absolwentów, za co zainteresowanych serdecznie przepraszamy. Natomiast bardzo miło było obserwować, jakie emocje wzbudza ta publikacja wśród ubiegłorocznych uczniów.

 

23-25.04.2014 r. (środa-piątek)

Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 205 uczniów klas trzecich. Pierwsi uczniowie przyszli do szkoły tuż po godzinie siódmej, mimo że egzamin rozpoczyna się o godzinie dziewiątej. Emocje widać było u wszystkich, także nauczycieli.

W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z historią i wos-em (wiedza o społeczeństwie), a także językiem polskim. Drugi dzień to przedmioty przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, geografia) oraz matematyka. Ostatni egzamin dotyczy języków obcych: zakres podstawowy i rozszerzony.

 

23.04.2014 r. (środa)

Aleksander Piskorz (3e, op. p. Anna Sienkiewicz) zakwalifikował się do półfinału ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia”. Finał przewidziano w Szczecinie, ale z uwagi na trudności transportowe (nietypowe godziny odjazdu pociągów i autobusów) najprawdopodobniej w nim nie wystartuje. A szkoda...

23.04.2014 r. (środa)

Nauczyciele, oprócz nadzorowania egzaminu, mieli w tych dniach szkolenia w ramach projektu „W drodze do sukcesu”.

 

18.04.2014 r. (piątek)

Klasa 2e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) otrzymała specjalne podziękowanie od Lubuskiego Oddziału PCK. Wychowankowie p. Elizy zorganizowali wielkanocną zbiórkę żywności i zebrane produkty (a było tego, że ho, ho) przekazali do Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

16.04.2014 r. (środa)

Grupa teatralna Sfumato, którą opiekuje się p. Marzena Nowicka - oraz dziewczęta przygotowane przez p. Violettę Janecką przedstawili szkolnej społeczności montaż na temat Świąt Wielkiej Nocy. Młodzież w dużym skupieniu obejrzała spektakl pantomimiczny, nawiązujący do wydarzeń związanych z decyzją Poncjusza Piłata i śmiercią na krzyżu Jezusa Chrystusa.

 

16.04.2014 r. (środa)

Dotarły do nas wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.

W kategorii prac multimedialnych laureatem został Jakub Dranczewski (3b, op. p. Eulalia Szatkowska), który opisał zielonogórskie Bachusiki i stworzył stronę internetową na ich temat. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Kornel Żuber (3b, op. p. Eulalia Szatkowska, praca pt. „Rowerem przez Zieloną Górę”) oraz Ewa Gratunik (3h, op. p. Anna Sienkiewicz, opracowanie nt. Łagowa).

W kategorii zbiorowej wyróżnienie otrzymały: Daria Pabiniak, Katarzyna Koch i Natalia Biereśniewicz (3c, op. p. Eulalia Szatkowska), które opisały działalność Koła Sybiraków oraz Justyna Borkowska, Gabriela Grzywacz i Anita Piechocka (3e, op. p. Anna Sienkiewicz) za ciekawy materiał nt. Krakowa.

 

16.04.2014 r. (środa)

W szkolnym konkursie plastycznym „Kartka świąteczna – pisanka” nagrodzono cztery prace, wykonane przez: Klaudię Cielińską (1f), Adriana Małysę (1f), Marię Przybylską (3e) i Jakuba Tychanycza (3f). Konkurs zorganizowały p. Grażyna Kawka i p. Michalina Kosowicz.

 

15.04.2014 r. (wtorek)

To był piękny dzień. Na podsumowaniu wyników wojewódzkich konkursów przedmiotowych w Sulechowie robiliśmy „za gwiazdę”. Nasi uczniowie aż piętnaście razy wychodzili na podium, aby z rąk Wicekuratora Oświaty, p. Radosława Wróblewskiego, odebrać dyplomy i nagrody książkowe. Kolejnych 26 uczniów zdobyło tytuł finalisty, zyskując w ten sposób dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Oto nagrodzeni:

 

Przedmiot

Nazwisko ucznia, klasa

Opiekun

Matematyka

Mateusz Trubiłowicz 3e

Hubert Bereś 3b

Anita Piechocka 3e

Maciej Strzelczyk 2h

Jakub Dranczewski 3b

Kornel Żuber 3b

p. Justyna Flis, p. D. Przybyszewska

p. Danusia Przybyszewska

p. Justyna Flis

p. Justyna Flis, p. Anna Przybylak

p. Danusia Przybyszewska

p. Danusia Przybyszewska

Fizyka

Jakub Dranczewski 3b

Jacek Rzemieniecki 3b

Hubert Bereś 3b

Mateusz Trubiłowicz 3e

p. Ewa Wawszczyk

p. Ewa Wawszczyk

p. Ewa Wawszczyk

p. Jowita Kozikowska

Chemia

Hubert Bereś 3b

Natalia Goździk 3f

Jakub Dranczewski 3b

p. Ewa Pachciarek

p. Ewa Pachciarek

p. Ewa Pachciarek

Geografia

Jakub Kelma 3a

p. Anna Sienkiewicz

Język polski

Hubert Bereś 3b

p. Agnieszka Opala

 

W tyle pozostały szkoły społeczne (bez rejonu). Społeczne Gimnazjum w Żarach ma 12 laureatów i 19 finalistów, G-10 z Zielonej Góry odpowiednio dziewięciu L i 21 F, Katolickie Gimnazjum w Żarach: 8 L i 9 F, a Niepubliczne Gimnazjum w Lubsku – 6 i 7.

Z Zielonej Góry G-6 ma 4 laureatów i 11 finalistów, a G-7 dwóch L i 14 F.

Wszystkim uczniom i ich nauczycielom serdecznie gratuluję!

 

14.04.2014 r. (poniedziałek)

W XIII Międzyszkolnym Konkursie Języka Niemieckiego dla Szkół Podstawowych Wer?Wo?Was? wzięło udział 14 drużyn dwuosobowych z zielonogórskich podstawówek. Organizatorami Konkursu były: p. Dorota Jagodzińska, p. Alicja Raczyńska-Zbierska oraz p. Anna Burnagiel. Tematem tegorocznej edycji był świat fauny i flory („In der Tier- Und Pflanzenwelt”). Uczniowie zmierzyli się z 8 zadaniami dotyczącymi zwierząt (również tych bajkowych), roślin oraz gramatyki i krajoznawstwa. Na koniec uczestnikom pokazano prezentację multimedialną dotyczącą życia naszej szkoły.

W konkursie zwyciężyła reprezentacja SP-7, wyprzedzając SP-18 i SP-11. W jury konkursu zasiedli p. Beata Narwicz oraz nauczyciele języka niemieckiego ze szkół podstawowych.

 

12.04.2014 r. (sobota)

Dla nas była to sobota bardzo pracowita, gościliśmy bowiem – w ramach tzw. Drzwi Otwartych – uczniów szóstych klas zielonogórskich szkół podstawowych. Frekwencja była duża i dużo też atrakcji czekało na naszych gości, co widać na załączonych zdjęciach.

Na szkolnym boisku rozegrano mistrzostwa gimnazjum w piłce nożnej chłopców klas pierwszych. Tytuł mistrzowski wywalczyła klasa 1h (Gustaw Białogrecki, Bartek Biegaj, Jakub Krajcer, Sebastian Kupczak, Filip Mąkowski, Michał Patrzykąt, Jędrzej Romankiewicz i Michał Wysocki). Drugie miejsce zajęła klasa 1i, a trzecie 1c. Turniej zorganizowali: p. Piotr Mąkowski i p. Jacek Urkiel.

W tym samym czasie rozgrywano mistrzostwa szkoły w koszykówce chłopców klas II. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 2a (Michał Ast, Michał Szlosowski, Mateusz Matusiak, Mateusz Wojtczak i Łukasz Zieliński). Srebrne medale wręczono uczniom kl. 2h, a brązowe 2c. Najlepszym strzelcem okazał się Przemek Piątek (2h), natomiast tytuł NVP przyznano Mateuszowi Wojtczakowi (2a). Zawody przeprowadzili p. Alicja Bronikowska i p. Mariusz Małachowski.

 

12.04.2014 r. (sobota)

Tego się nie spodziewaliśmy. W finale wojewódzkim Lubuskiej Olimpiady Młodzieży nasze dziewczęta wywalczyły w sztafetowych biegach przełajowych złoty medal!

Zawody rozgrywano w Nowej Soli. Podopieczne p. Patrycji Matyjaszczyk mozolnie pięły się do góry, uzyskując z każdą zmianą coraz lepszy wynik. Opiekująca się w tym dniu zawodniczkami, p. Agnieszka Czernicka, dokonywała w trakcie zawodów taktyczne zmiany w sztafecie, co skutkowało coraz lepszym wynikiem (brawo!). Po siódmym okrążeniu było wiadomo, że dziewczęta są na I miejscu i nie oddadzą prowadzenia już do końca. A emocji przy tym było, co nie miara! Wysiłek ogromny, ale zadowolenie jeszcze większe!

Oto nasze „złotka”: Weronika Mięsiak (3g), Aleksandra Sieroń (3c), Maja Woźniakowska (3f), Patrycja Korasiak (3h), Ola Wawrzyn-Dębicka (2f), Joanna Zapała (2b), Marta Wołczyńska (2c), Kinga Sandecka (3e), Natalia Goździk (3f) i Monika Szpakowska (2c).

 

11.04.2014 r. (piątek)

Klasy II wyszły do kina Newa na spektakl teatralny pt. „Samotni w tłumie”. Sztuka, poruszająca problemy alienacji i odosobnienia, była trudna w odbiorze – stąd zapewne niezbyt kulturalne zachowanie niektórych uczniów. Wyjście zorganizowała p. Ewa Mrozińska.

 

11.04.2014 r. (piątek)

Adam Smerda (3e, op. p. Joanna Kaźmierczak) zajął V miejsce w międzyszkolnym konkursie OMNIBUS. Był to internetowy, wieloetapowy konkurs, który wymagał znajomości wielu dziedzin nauki. Zorganizował go Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze.

 

10.04. 2014 r. (czwartek)

Klasy 1a (wych. p. Ewa Wawszczyk) i 2f (wych. p. Anna Predko, op. p. Katarzyna Marciniak) uczestniczyły w miejskich uroczystościach upamiętniających czwartą rocznicę tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Uczniowie, pod pomnikiem symbolizującym złamane skrzydło samolotu, zapalili znicze.

10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8:41, samolot rządowy, na pokładzie którego było 96 osób, rozbił się przed pasem startowym na lotnisku w Smoleńsku. Śmierć ponieśli:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – p. prof. Lech Kaczyński z małżonką,

Marszałkowie Sejmu i Senatu,

Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej i Senatorowie,

Generałowie - Dowódcy wszystkich rodzajów wojsk,

Prezesi najważniejszych instytucji państwowych,

Duchowni,

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich,

Załoga samolotu.

W tym samym czasie w szkole, punktualnie o godzinie 8:41 włączony został dzwonek szkolny. W ten sposób, minutą ciszy, uczczono wszystkie ofiary tragicznego wydarzenia.

 

10.04. 2014 r. (czwartek)

Po południu gościliśmy w szkole p. prof. Joachima Zdrenkę, który spotkał się z członkami Koła epigraficznego. Do koło należą same dziewczęta: Klara Chojak (2c), Kinga Filipiuk (1a), Paulina Nowicka (2c), Kinga Podrzycka (2c) i Aleksandra Poźniak (2c), a opiekuje się nimi p. Katarzyna Machaj. Działania gimnazjalistek polegają na odszukaniu i odszyfrowaniu napisów wykutych w kamieniach nagrobnych, tablicach pamiątkowych, erekcyjnych, wotywach itp. Najczęściej są to napisy w języku niemieckim i łacińskim. Praca ta jest bardzo trudna i żmudna. Wymaga dużego skupienia i szerokich wiadomości z różnych dziedzin wiedzy. Właśnie o tym i o technikach odczytu oraz początkach swojej pracy opowiadał barwnie nasz gość specjalny – prof. Zdrenka. Słuchacze, w tym piszący te słowa, byli pod wrażeniem.

 

09.04. 2014 r. (środa)

W uroczystości otwarcia wystawy „Wielkopolanie w dołach śmierci”, związanej z mordem katyńskim, wzięły udział klasy 2c, 2f, 2g, 3e i 3f. Okolicznościowy wykład wygłosił p. prof. Robert Skobelski – historyk UZ – i to on, w towarzystwie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Natalii Majki (3g), dokonał aktu odsłonięcia wystawy. Ekspozycję pozyskaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

W kwietniu 1940 roku Rosjanie zamordowali w Katyniu, Charkowie i Miednoje - strzałem w tył głowy - 22 tysiące oficerów wojska polskiego i policji, funkcjonariuszy straży granicznej, profesorów i duchownych. Od samego początku władze Związku Radzieckiego kluczyły, oszukiwały i mataczyły, zrzucając winę za zbrodnię na Niemców (co nam to przypomina?). Dopiero po 50 latach przyznały oficjalnie, że mordu dokonano na rozkaz Stalina.

 

08.04.2014 r. (wtorek)

W drugim etap Językowej Ligi Klas Drugich reprezentanci klas zmagali się z siedmioma zadaniami (po niemiecku i angielsku) o tematyce sportowej. Uczniowie musieli między innymi przyporządkować sportowców do odpowiednich dyscyplin i krajów, z jakich pochodzą, rozpoznać po odgłosach konkurencję sportową oraz sprawdzić rozumienie tekstów, zawierających wiele specjalistycznych okresleń. Nie zabrakło także zadań typowo sprawnościowych – rywalizowano bowiem w odbijaniu piłeczki pingpongowej. Po dwóch etapach wyniki są następujące (niestety, dwie ostatnie klasy odpadły z dalszej gry).

Klasa

Etap I

Etap II

Suma

2E

67

70

137

2C

65

61

126

2B

59

61

120

2H

58

58

116

2G

57

55

112

2A

55

52

107

2D

52

48

100

2F

54

41

95

Organizatorami Ligi Językowej są: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Katarzyna Jacheć, p. Katarzyna Lewandowska, p. Anita Paszkowska, p. Anna Predko i p. Alicja Raczyńska-Zbierska.

 

07-10.04.2014 r. (poniedziałek-czwartek)

Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Klasy 1c (wych. p. Agnieszka Opala), 1e (wych. p. Agnieszka Żyznowska), 2b (wych. p. Agnieszka Sawicka) i 2c (wych. p. Alicja Raczyńska-Zbierska) posprzątały tereny wokół osiedlowego boiska. Śmieci było bardzo dużo, co niezbyt dobrze świadczy o jego użytkownikach, a także administracji osiedla. Przepełnione po weekendzie kosze straszą swoim widokiem i należałoby pomyśleć o ich częstszym czyszczeniu.

 

05.04.2014 r. (sobota)

Klasa 1i zwyciężyła w mistrzostwach klas I dziewcząt w unihokeju. Drugie miejsce przypadło kl. 1e, a trzecie 1h. W zwycięskim zespole zagrały: Marta Bodych, Asia Hołub, Kaja Jerszyńska i Oriana Pluta. Zawody zorganizowała p. Alicja Bronikowska.

 

04-05.04.2014 r. (piątek-sobota)

W tegorocznej Nocy Filmowej uczestniczyło niewielu uczniów, przez co nie było tłoku i miejsca do oglądania było więcej. Stołówka szkolna zamieniał się w salę kinową o zaskakującym wystroju. Zamiast wygodnych foteli (te były tylko dla opiekunów) uczniowie mieli do dyspozycji materace gimnastyczne. Nikt jednak nie narzekał, a oglądanie oskarowych produkcji w takiej scenerii miało swój urok. W przerwach można było rozruszać się na sali gimnastycznej lub basenie, oraz posilić pizzą. Organizatorem „Nocy” był p. Adam Szopa, a pomagali mu: p. Agnieszka Czernicka, p. Marcin Biłgorajski i p. Jacek Urkiel.

 

04.04.2014 r. (piątek)

Uczennice kl. 2e na zajęciach plastycznych zaprezentowali projekt edukacyjny pt. „S, M, L – Jak zmieniał się ideał kobiety na podstawie dzieł malarskich”. Oprócz prezentacji ubiorów z różnych epok, uczennice pokazały reprodukcje dzieł malarskich, na podstawie których przygotowały stroje. Opiekunem projektu jest p. Marzena Nowicka.

 

04.04.2014 r. (piątek)

Piotr Wobalis (2b, op. p. Ewelina Gajos) zajął III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie „Jan Paweł II – Święty naszych czasów”. Piotr Przygotował prezentację multimedialną, która obrazowała pielgrzymki naszego wielkiego Rodaka.


31.03.2014 r. (poniedziałek)

Szkolny Klub Wolontariusza przekazał Fundacji im. ks. dr Mosinga artykuły spożywcze oraz środki czystości do paczek świątecznych dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Była to kolejna zbiórka zorganizowana w naszej szkole z myślą o Poloni ukraińskiej. Dzięki uczniom, wychowawcom i nauczycielom udało się zebrać między innymi: ryż, cukier, makarony, kasze, zupy, sosy, konserwy, przyprawy, płatki, herbatę, kawę, kakao, słodycze oraz środki czystości. Najwięcej produktów przekazały klasy: 1f (wych. p. Ł. Cyrok), 2b (wych. p. A. Sawicka), 2c (wych. p. A. Raczyńska – Zbierska), 2d (wych. p. E. Mrozińska) i 3a (wych. p. A. Sienkiewicz).

Indywidualne paczki z produktami przekazały: Hania Przemyślańska (3f) i Julia Marek (1i).

Koordynatorem akcji była p. Anna Sienkiewicz.

 

31.03.2014 r. (poniedziałek)

Panie Ewa Wawszczyk, Eulalia Szatkowska i Ewa Pachciarek zorganizowały Dzień Talentów, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje nieszablonowe zainteresowania i tematy, którymi się zajmują. W programie (z różnym repertuarem, bo były piosenki, prelekcje, pokazy i występy) zaprezentowali się:

Ola Sieroń (3c) – piosenka „Bezimienne twarze”;

Julia i Weronika Żołądziejewskie (1h, 2h) – piano na cztery ręce;

Julia Zaremba (2b) – Poduszkowce końca XXI wieku;

Agata Wywiał (2b) – Nowatorskie zastosowanie prasy hydraulicznej;

Jakub Dranczewski (3b) – prezentacja „jRED”

Aleksandra Idziak (2b) i Kamila Lis (2b) – piosenka „One way or another blondie”;

Hubert Bereś (3b) i Jacek Rzemieniecki (3b) – Łazik pokojowy;

Paulina Ołpińska (2b) – Uciekająca biedronka;

Joanna Zapała (2b) – Dlaczego samoloty latają?;

Magda Machnicka (2b) – Jak utrzymać nienaganną sylwetkę?;

Kamila Lis (2b) – Kołowrót;

Katarzyna Koch (3c), Natalia Berśniewicz (3c) i Daria Pabiniak (3c) – „Szerokie tory – Koło Sybiraków nr 8”;

Jakub Dranczewski (3b) – Zielonogórskie Bachusiki

Miłosz Tyliszczak (2f) i Jan Małolepszy (2f) – samozapłon.

Ten bardzo ciekawy program prowadzili Natalia Majka (3g) i Konrad Ławecki (2e).


 

29.03.2014 r. (sobota)

W ramach programu „Zachowaj trzeźwy umysł” rozegrano mistrzostwa szkoły w siatkówce dziewcząt klas I. Zwycięzcą turnieju została klasa 1b ( Weronika Idzikowska, Weronika Konczanin, Natalia Hołobotowska, Zuzanna Tylawska, Marta Socha i Kamila Pietrażycka), która wygrała wszystkie mecze. Na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta z klasy 1e, trzecie miejsce wywalczyła klasa 1d. Najlepszą zawodniczką turnieju została Karolina Guźda (1c). Mecze sędziowały Ola Krawczyk i Natalia Jóźwiak (3h). Turniej przygotowały: p. Patrycja Matyjaszczyk i Katarzyna Marciniak.

 

28.03.2014 r. (piątek)

Do miejskiego konkursu „8 Wspaniałych” p. Michalina Kosowicz zgłosiła cztery uczennice. Dwie z nich: Anita Piechocka (3e) i Zuzanna Ślakowska (3g) otrzymały wyróżnienie!

Celem konkursu jest propagowanie pozytywnych, pro społecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień.

 


27.03.2014 r. (czwartek)

Byliśmy bezkonkurencyjni w mistrzostwach Zielonej Góry w sztafetowych biegach przełajowych. Obie nasze reprezentacje zdobyły tytuły mistrzowskie, zdecydowanie wyprzedzając pozostałe drużyny. W reprezentacji szkoły wystąpili:

Patrycja Korasiak (3h), Paulina Maciejewska (3g), Weronika Mięsiak (3g), Julia Przędźwięg (1e), Monika Szpakowska (2c), Laura Szuman (3f), Ola Wawrzyn-Dębicka (2f), Marta Wołczyńska (2c), Maja Woźniakowska (3f) i Joanna Zapała (2b) – op. p. Patrycja Matyjaszczyk;

Wojciech Górski (2b), Emil Hliwa (3g), Bartek Kubiak (3f), Krzysztof Łasiński (2b), Maciej Madej (3e), Olaf Morawski (3c), Krzystof Piotrowski (3b), Maciej Śmigaj (2b), Paweł Wdowiński (2g) i Sebastian Wróbel (2h) – op. p. Piotr Mąkowski.

 

26.03.2014 r. (środa)

Berenika Brawer (1c) zwyciężyła w Miejskim Konkursie Recytatorskim. Podopieczna p. Agnieszki Opali przedstawiła wiersz Bolesława Leśmana pt. „Łąka”. Uzdolnienia artystyczne Bereniki nie są dla nas zaskoczeniem – wszak pochodzi z aktorskiej rodziny.

 

 

24.03.2014 r. (poniedziałek)

Klaudia Jankowska została laureatem (4 edycji) Lubuskiego Konkursu o Samorządzie Terytorialnym. Nagrody wręczyła p. Marszałek Polak, podczas Sesji Sejmiku Wojewódzkiego Lubuskiego.

Celem konkursu było kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich, propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat funkcjonowania samorządu, a także wzmacnianie patriotyzmu lokalnego. Tematem wiodącym w tym roku był Europejski Fundusz Społeczny. Klaudia stworzyła biznes plan w oparciu o środki z tego funduszu. I zrobiła to rewelacyjnie!

 

21.03.2014 r. (piątek)

Panie Iwona Filar, Anna Deska i Agata Chruścińska zorganizowały konkurs piosenki angielskiej – bardzo popularny u nas przegląd zdolności wokalno-muzycznych uzdolnionej muzycznie młodzieży. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszły Aleksandra Sieroń (3c) i Jagoda Ambroziak (3f). Drugie miejsce przyznano Paulinie Nowickiej 92c), a trzecie Kindze Rzaczkiewwicz (1b). Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Poźniak (2c) i Marta Rogowska (1f).

Jury (p. Agata Chruścińska, p. Violetta Janecka, p. Krystyna Runowska) brało pod uwagę poprawność językową, zdolności wokalne i tzw. ogólne wrażenie. Do konkursu zgłosiło się 15 młodych artystów, w tym dwóch chłopców..

 

24.03.2014 r. (poniedziałek)

Uczniowie klasy 2b (Konrad Dudek, Iga Gawałkiewicz, Wojtek Górski, Aleksandra Idziak, Kamila Lis, Krzysztof Łasiński, Magdalena Machnicka, Dominika Ogórek, Marta Przygoda, Agata Serba, Maciej Śmigaj, Joanna Zapała i Julia Zaremba) oraz Zuzanna Ślakowska (3g) postanowili oznajmić wszystkim uczniom, że już od kilku dni mamy Wiosnę. I zrobili to śpiewająco! Chodzili po szkole, odwiedzali wszystkie klasy i przy akompaniamencie gitary, bongosów (bębenków) i Keyboardu (instrumentu klawiszowego) śpiewali wiosenna piosenkę, do której razem z p. Adamem Szopą sami ułożyli zabawny tekst.

 

22.03.2014 r. (sobota)

Rozbiliśmy bank! W konkursie języka angielskiego dla szkół gimnazjalnych, zorganizowanym przez III LO w Zielonej Górze, zajęliśmy trzy pierwsze miejsca! Naszym łupem padły też miejsca VI i VIII. Czyż to nie wspaniała wiadomość, która powinna ucieszy każdego sympatyka naszego gimnazjum?

W konkursie udział wzięło 5 szkół gimnazjalnych. Nasza reprezentacja liczyła 7 osób. Byli to: Kalina Klimenko (2g), Marcelina Nowinka (2g), Kamila Mocek (2g), Aleksandra Krauze (3b), Wojciech Sikora (3b), Aleksander Piskorz (3e) i Wojciech Górski (2b). Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi kultury obszarów anglojęzycznych, jak i z zagadnieniami gramatycznymi. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 5 naszych uczniów!

I miejsce: Aleksander Piskorz (op. p. Katarzyna Lewandowska)

II miejsce: Marcelina Nowinka (op. p. Katarzyna Jacheć)

III miejsce: Aleksandra Krauze (op.p. Agata Chruścińska)

VI miejsce: Kamila Mocek (op. p. Katarzyna Jacheć)

VIII miejsce: Kalina Klimenko (op. p. Katarzyna Jacheć)

Serdecznie gratulujemy naszym uzdolnionym uczniom (i ich opiekunkom)!

 

21.03.2014 r. (piątek)

W ramach programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej odwiedzili nas uczniowie z Gymnasium w Pestalozzi-Guben. Tematem przewodnim spotkania był pierwszy dzień wiosny. Zapoczątkowano go kilkoma krótkimi zabawami, w czasie których uczniowie bliżej się poznali. Następnie w mieszanych grupach (polsko-niemieckich) zaczęli przygotowywać Marzanny. Ciężka praca i dobra zabawa zaowocowały pięknymi i oryginalnymi kukłami. Po wspólnym obiedzie cała grupa udała się na wycieczkę, podczas której szukano oznak wiosny i symbolicznie spalono boginię symbolizującą zimę.

Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi, podczas których uczniowie wykonali techniką depoupage ozdoby (podkładki i ozdobne słoiczki).

Na koniec wszyscy uczniowie wymienili się drobnymi upominki. Z naszej szkoły w wymianie, którą zorganizowały: p. Alicja Raczyńska-Zbierska i p. Beata Narwicz, brali udział uczniowie z klas pierwszych i drugich.

 

21.03.2014 r. (piątek)

Do piłkarskich zawodów „Coca Cola Cup” zgłosiliśmy drużyny dziewcząt i chłopców. Jest to już 16 edycja największego piłkarskiego turnieju, w którym wystartuje prawie 4 tysiące drużyn z całego kraju. Najlepsze wyjada na obóz piłkarski do Włoch.

 

21.03.2014 r. (piątek)

Gościliśmy uczniów klas szóstych zielonogórskich szkół podstawowych. W sumie naszą szkołę odwiedziło ponad 300 osób. Goście zwiedzili szkołę, wzięli udział w prezentacjach i  zapoznali się z procedurami elektronicznego naboru.

 

21.03.2014 r. (piątek)

Nasze koszykarki zajęły drugie miejsce w rozgrywkach rejonowych. Mecze były bardzo zacięte, a jeden z nich zakończył się jednopunktową porażką (po dogrywce). Awans do półfinału zapewniły nam: Karolina Gruchociak (2g), Natalia Hołobotowska (1b), Joanna Howis (2e), Patrycja Korasiak (3h), Dagmara Kraśna (3d), Wiktoria Matoga (1d), Paulina Mazurkiewicz (2c), Aleksandra Pochylska (3g), Laura Szuman (3f) i Julita Woźniak (3)h. Drużynę przygotowała pani Katarzyna Marciniak.

 

20.03.2014 r. (czwartek)

Do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” przystąpiło 78 naszych uczniów. Konkurs wywodzi się z Australii, a bierze w nim udział 51 państw. Uczestnicy rozwiązują w tym samym czasie te same zadania, co jest niewątpliwą atrakcją współzawodnictwa. Gimnazjaliści startują w kategoriach „Kadet” (kl. I-II) i „Junior (kl. III). Test zawierał 30 pytań. Uczniowie mieli do wyboru 5 odpowiedzi, z których tylko 1 była prawidłowa. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast zaznaczenie błędnej skutkuje przydzieleniem punktów ujemnych. Trzeba więc bardzo rozsądnie i ostrożnie podchodzić do każdego zadania. Wyniki konkursu poznamy za 5 tygodni.

 

19.03.2014 r. (środa)

Nasi szachiści pokazali lwi pazur i w finale wojewódzkim Lubuskiej Olimpiady Młodzieży zajęli VI miejsce (wcześniej zwyciężyli w mistrzostwach miasta i rejonu). To bardzo dobry wynik, gdyż w finałowych rozgrywkach startowało kilkanaście najlepszych drużyn z całego województwa. Szkołę reprezentowali: Tomasz Ławrynowicz (2e), Anna Wilant (1f), Marta Wilant (3b) i Kornel Żuber (3b). Drużynę przygotowała p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

18.03.2014 r. (wtorek)

Szkolne Koło Epigraficzne (op. p. Katarzyna Machaj) zaprezentowała przedmiot i sposób prowadzenia badań epigrafiki oraz zabytki epigraficzne z konkatedry p.w. św. Jadwigi. Członkowie koła: Klara Chojak (2c), Kinga Filipiuk (1a), Paulina Nowicka (2c), Kinga Podrzycka (2c) oraz Aleksandra Poźniak (2c) uczą się odczytywać napisy na starych płytach nagrobnych, zapisanych językiem łacińskim lub hebrajskim. Jest to bardzo trudna i żmudna praca, tym bardziej godna pochwalenia. Na okolicznościowej gazetce znalazł się cytat prof. Joachima Zdrenki, znanego w środowisku mediewistów badacza średniowiecznych inskrypcji: „Dawniej, aby pamięć o człowieku przetrwała zapisywano ją w kamieniu, dziś należy to przepisać na papier, by ocalić od zapomnienia”.

 

18.03.2014 r. (wtorek)

Martyna Stachowiak (3h) zdobyła pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym „Wiosna w lesie”. Konkurs zorganizowano w związku z Międzynarodowym Dniem Lasów, a jego celem było zwrócenie uwagi na odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata.

 

17.03. 2014 r. (poniedziałek)

Tym razem p. Marzena Nowicka zaprosiła nas na wernisaż składający się z trzech wystaw: „Wszędzie żyją ludzie” (rysunek), „Człowiek- maszyna emocjonalna” (rysunek, malarstwo) i „Czas na czas – projekty zegarów” (makiety). Wystawom towarzyszył występ muzyczny Aleksandry Sieroń (3c, gitara) i Bereniki Maniukiewicz (2e, pianino). Dziewczęta zaprezentowały własne kompozycje muzyczne, bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

 

15.03.2014 r. (sobota)

W mistrzostwach szkoły w koszykówce dziewcząt klas pierwszych zwyciężyły uczennice kl. 1a (Julita Bącler, Hanna Borodziuk, Joanna Flis, Justyna Grzegorzewska, Wiktoria Horbacz i Natalia Rynkiewicz) i to one otrzymały złote medale. Drugie miejsce wywalczyła klasa 1b, a trzecie 1e. W turnieju wystartowało siedem klas. Najlepszą zawodniczką została Natalia Rynkiewicz (1a). Zawody zorganizowały: p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

15.03.2014 r. (sobota)

W mistrzostwach klas drugich w tenisie stołowym zwyciężyła Gabrysia Michalska (2f), wyprzedzając Adriannę Janiszewską (2e) i Paulinę Ołpińską (2b). Zawody zorganizowała p. Alicja Bronikowska.

 

14.03.2014 r. (piątek)

Z okazji święta liczby π (do tej pory nie miałem pojęcia, że takie święto istnieje) p. Patrycja Kośmider przygotowała konkurs matematyczny pn. „Rachmistrz 2014”.W konkursie wzięło udział 23 uczniów (reprezentanci klas). Konkurs obejmował wyłącznie zadania rachunkowe i sprawdzał poprawność oraz szybkość liczenia. W czasie dwóch 10 minutowych części uczniowie mieli do rozwiązania 30 zadań.

Rachmistrzem klas pierwszych, drugich i trzecich zostali odpowiednio:

- Aleksandra Noskowska (kl. 1d – op. Justyna Flis);

- Ryszard Rosikiewicz (kl. 2e – op. Anna Przybylak);

- Marta Wilaht (kl. 3b – opiekun – op. Danuta Przybyszewska).

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki, a zwycięzcy dyplom, książkę i bon towarowy.

Konkursowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych o tematyce matematycznej. Uczniowie wykonali karykatury znanych matematyków (kl. I), rebusy matematyczne (kl. II) i plakaty promujące Królową Nauk – jak zwykło się określać tę dziedzinę wiedzy.

 

13.03.2014 r. (czwartek)

Do szkolnego konkursu ortograficznego zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów. Ich zadaniem było zmierzyć się z dyktandem najeżonym najróżniejszymi dziwolągami ortograficznymi. O taką mieszankę różnych rzeżuch, orzechów i chrząszczy, którym przyglądała się córuchna lub inna druhna zadbała p. Ewa Mrozińska. W walce z bykami najlepiej sobie poradzili:

kl. I - Hanna Borodziuk (1a), Alicja Petela (1c) i Aleksandra Noskowska (1d);

kl. II – Rafał Trojan (2e), Ola Poźniak (2c) i Igor Matyja (2b);

kl. III – Aleksander Piskorz (3e), Natalia Goździk (3f) i Weronika Błaszczyk (3a)

i to oni będą reprezentować szkołę na szczeblu miejskim.

 

12.03.2014 r. (środa)

Nauczycielki języków angielskiego i niemieckiego (p. Agnieszka Georgiczuk, p. Anna Predko, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Anita Paszkowska, p. Katarzyna Jacheć i p. Katarzyna Lewandowska) przygotowały dla klas drugich nowy, wieloetapowy konkurs pn. „Językowa Liga”. Każda klasa wystawiła dwuosobową reprezentację. Uczniowie zmagali się z 10 zadaniami o tematyce muzycznej (trzeba było przyporządkować utwór do odpowiedniego filmu lub kompozytora, uzupełnić luki słowami prezentowanych piosenek, połączyć odpowiednie wersy piosenki i poukładać je w odpowiedniej kolejności). Uczniowie pilnie wytężali słuch i w skupieniu rozwiązywali zadania. Czasami ciężko było się skupić, gdyż niejednemu nóżka skakał przy utworach wykonywanych przez Elvisa Presleya czy Rammstein. Po pierwszym etapie na prowadzeniu są klasy: 2e, 2c i 2b.

 

11.03.2014 r. (wtorek)

Aż cztery klasy (2e, 2h, 3b, 3e) przystąpiły do międzynarodowego konkursu „Matematyka bez granic”. Uczniowie pracując w grupach muszą rozwiązać dziesięć zadań, w tym jedno o treści podanej w języku angielskim.

Jest to już XXV edycja konkursu, obejmującego swoim zasięgiem państwa europejskie oraz USA, Kanadę i Meksyk. Polskie szkoły przystąpiły do niego w 2001 roku, a nasi gimnazjaliści (G-1) odnieśli w nim duże sukcesy, zajmując I, II i III miejsce w Polsce.

 

08.03.2014 r. (sobota)

Dziewczęta z kl. 2c (Ola Jarczykowska, Paulina Mazurkiewicz, Monika Szpakowska i Marta Wołczyńska) były bezkonkurencyjne i to one zwyciężyły w mistrzostwach szkoły klas drugich w koszykówce. Srebrne medale wywalczyła kl. 2b, a brązowe kl. 2a. Organizatorki turnieju, p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk, wytypowały najlepszą zawodniczkę, którą została Paulina Mazurkiewicz (2c). Sędziowały dziewczęta z klasy 3h: Patrycja Korasiak i Ola Krawczyk.

 

08.03.2014 r. (sobota)

Aleksandra Lemańska (1c) zwyciężyła w mistrzostwach szkoły klas pierwszych dziewcząt w tenisie stołowym. Drugie miejsce zajęła Martyna Gocek (1f), a trzecie Hania Wojnicz (1f). Zawody zorganizowała p. Alicja Bronikowska.

 

06.03.2014 r. (czwartek)

Ostatnim akcentem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych był montaż słowno-muzyczny, na który zaproszono klasy I i II. Zwracam uwagę, że z inicjatywą zorganizowania programu wystąpił Samorząd Uczniowski i to sami uczniowie wszystko przygotowali – od scenariusza, poprzez prezentację multimedialną, scenografię, po wybór osób występujących. Muszę przyznać, że byłem pod dużym wrażeniem, a przewodniczącej SU Natalii Majce (3g) i wszystkim uczestnikom należą się ogromne słowa uznania!

W montażu udział wzięli: Julia Dudek (3g), Adrianna Kaczmarek (3g), Konrad Ławecki (2e), Joanna Macur (3g), Natalia Majka (3g), Zuzanna Ślakowska (3g) i Amelia Trojan (3g). Próbom przyglądała się i wspierała uczniów p. Agnieszka Georgiczuk.

 

05.03.2014 r. (środa)

Dzień później reprezentacja szkoły wywalczyła III miejsce w zawodach rejonowych w piłce ręcznej chłopców. W drużynie trenowanej przez p. Mariusza Małachowskiego wystąpili: Kacper Der (3a), Aleksander Keping (2c), Piotr Krupiński (1b), Daniel Marković (3h), Marcel Miciak (2h), Szymon Operacz (2g), Przemysław Piątek (2h), Dominik Raduński (3a), Filip Rybińczuk (3d), Maciej Śmigaj (2b), Miłosz Tyliszczak (2f) i Kuba Zapotoczny-Chabura (2h).

 

04.03.2014 r. (wtorek)

Podopieczni p. Mariusza Małachowskiego wywalczyli II miejsce w mistrzostwach Zielonej Góry w koszykówce chłopców. Szkołę reprezentowali: Michał Ast (2a), Łukasz Bartkowiak (3e), Jakub Kelma (3a), Maciej Kowalewski (3b), Kajetan Ludwisiak (3f), Daniel Marković (3h), Kacper Mąkowski (2g), Krzysztof Piotrowski (3b), Mateusz Sobków (3b), Alan Starovoytov (3h), Paweł Wdowiński (2g) i Łukasz Zieliński (2a).

 

04.03.2014 r. (wtorek)

W szkolnym konkursie recytatorskim zwyciężyła Kalina Gontowiuk (3e), a kolejne miejsca zajęły Aleksandra Duriasz (2f) i Marta Mrozińska (1b). To właśnie te dziewczęta będą nas reprezentować w finale miejskim. Jury (p. Joanna Kaźmierczak, p. Dorota Kozica, p. Agnieszka Opala oraz p. Justyna Zidek) oceniało opanowanie pamięciowe tekstu, dykcję, przestrzeganie zasad interpunkcji w wymowie i oddanie nastroju wiersza.

 

03.03.2014 r. (poniedziałek)

Jakub Dranczewski (3b, op. p. Agnieszka Opala), uczeń o różnorakich zainteresowaniach – w pokoju nauczycielskim nazywany człowiekiem renesansu – został laureatem ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Odkrywamy talenty przyszłości”. Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas Gali Talentów, w połowie marca, w Warszawie.

 

03.03.2014 r. (poniedziałek)

Uczniowie zrzeszeni w kole historycznym uczestniczyli w koncercie muzycznym pn. „Panny wyklęte”, jaki odbył się w Teatrze Lubuskim. Główną postacią koncertu był Darek Malejonek, który wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers towarzyszył Kasi Kowalskiej, Marice, Monie, Lilu i Ani Brachaczek. To właśnie te artystki, w przejmujący sposób, śpiewały o Żołnierzach Wyklętych - najczęściej własne teksty.

 

01.03. 2014 r. (sobota)

W finale „Gimparady” wystąpiły klasy: 1b (wych. p. Justyna Flis), 1e (wych. p. Agnieszka Żyznowska), 1f (wych. p. Łukasz Cyrok) oraz 1i (wych. p. Justyna Zidek). Turniej prowadził p. Piotr Mąkowski, a w jury zasiedli: p. Violetta Janecka, p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk. Klasy przygotowywały się do finałowych zmagań przez kilka tygodni. Pan Cyrok w każdą sobotę spotykał się ze swoją klasą, a na finał wszyscy wyszli poprzebierani za różnorakie stworki i czarownice. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Po raz pierwszy zdarzyło się, aby o pierwszym i trzecim miejscu decydowały dogrywki. Ostatecznie jury ustaliło następująca kolejność: w tegorocznej „Gimparadzie” zwyciężyła klasa 1i, nieznacznie wyprzedzając kl. 1f. Trzecie miejsce wywalczyła kl. 1b. Nagrody, którymi były czeki, ufundowała Rada Rodziców.

W moim odczuciu zwyciężyły wszystkie klasy, prezentujące wysoki poziom sprawności fizycznej, pomysłowości i zaangażowania.


tabliczka1

 

Odwiedziło nas:

547739
DzisiajDzisiaj375
WczorajWczoraj430
W tygodniuW tygodniu1214
W miesiącuW miesiącu13108
Od początkuOd początku547739

Dzisiaj jest: Środa
20 Sierpnia 2014
Imieniny obchodzą
Bernard, Jan, Sabin, Samuel, Samuela,
Sieciech, Szwieciech, Świeciech,
Sobiesław

Do końca roku zostało 134 dni.
Zodiak: Lew

Logowanie: