logo g1

Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze

Start / Wiadomości z życia szkoły

Wiadomości z życia szkoły

 

 

 

13.02.2015 r. (piątek)

Tuż przed feriami przeprowadzono konkurs poezji miłosnej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że swoje uczucia trzeba było wyrazić w języku angielskim lub niemieckim (szczególnie ten ostatni się do tego nadajeJ). W konkursowe szranki stanęło (uwaga!) 116 uczniów! Czyżby wszyscy poczuli powiew Wiosny?

Wszystkie wiersze wykorzystano przy walentynkowym wystroju szkoły, podobnie jak walentynkowe rzeźby, których wykonano ponad trzydzieści.

Oto nagrodzeni uczniowie (dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród):

Język angielski

I miejsce          -           Oliwia Idziaszek (3c)

II miejsce         -           Wiktoria Michalak i Aleksandra Bagan (2a)

III miejsce        -           Kaja Orzeszko i Paulina Fabisiak (1c)

Język niemiecki:

I miejsce          -           Karolina Stępak (1f)

II miejsce         -           Justyna Grzegorzewska (2a)

III miejsce        -           Wiktor Wojciuszkiewicz (1f).

Nagrodzone rzeźby:

I miejsce          -           Aleksandra Białek (2g - ptaszki w gnieździe)

II miejsce         -           Kaja Obolewicz i Aleksandra Szamreta (2g - tańcząca para)

III miejsce        -           Weronika Małysa (1g - serce na pniu drzewa)

Konkurs przygotowały: p. Monika Barczyńska, p. Anna Burnagiel, p. Iwona Filar, p. Dorota Jagodzinska i p. Adrianna Wdowiak.


13.02.2015 r. (piątek)

Klasa 2b w nieszablonowy sposób pożegnała swoją koleżankę, Julię Bernat, która z początkiem zimowych ferii wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Przy dźwiękach muzyki, w otoczeniu różnokolorowych baloników, odśpiewano piosenki, których treść z uwagi na szum, jaki towarzyszył pożegnalnym harcom, nie udało się nam uchwycić. Ale sposób, w jaki dziękowano Julii za wspólne lata spędzone w naszej szkole, robił wrażenie.

 

Uwaga! Znaczna część zdjęć prezentowanych na szkolnej stronie www wykonana została przez uczennicę klasy 2c - Dominikę Latkowską. Serdecznie dziękujemy Dominice za wsparcie naszych działań i wzbogacenie szkolnej strony internetowej. Tym bardziej, że jej zdjęcia są naprawdę piękne.

 

Uwaga! W czasie ferii zimowych sekretariat czynny jest w godzinach 9:00 – 12:00. Wpłaty za obiady będą przyjmowane 2 i 3 marca 2015 r. (poniedziałek i wtorek).

Cena obiadów: 72,60 zł.

 

W czasie ferii zapraszamy na różnorodne zajęcia sportowe: gry zespołowe, tenis stołowy, siłownia i pływanie.

 

13.02.2015 r. (piątek)

Z uwagi na to, że tegoroczne Walentynki wypadają w sobotę, przesunęliśmy je trochę w kalendarzu i Walentynkowa Poczta zaczęła swoją pracę już w piątkowy poranek. Jak mówią sami zainteresowani, czyli wszyscy zakochani, w tym roku listów jest zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. Czyżby wiosenna pogoda miała na to wpływ?

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Ach! Cóż to był za czwartek! Za sprawą Rady Rodziców (tutaj niskie ukłony za wspaniały pomysł) wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali przepyszne pączki. Zgromadzono je w gabinecie p. dyr. Piotr Bachońskiego, który sukcesywnie przekazywał „słodkie” kartony kolejnym klasom. Lekcje z pączkiem w ręku o wiele lepiej sprzyjały przyswajaniu wiedzy, a dyrektorski gabinet pachniał przez kilka dni jak cukiernia.

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy matematyczną potęgą. W międzygimnazjalnym konkursie „Mat-Tur”, zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, zajęliśmy ponownie I miejsce. Zdobycie tytułu „Matematycznego Tura roku 2015” zawdzięczamy Janowi Olszewskiemu (3f – op. p. Danuta Przybyszewska), Ryszardowi Rosikiewiczowi (3e – op. p. Anna Przybylak) i Maciejowi Strzelczykowi (3h – op. p. Justyna Flis).

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Trwają przygotowania do Walentynek – corocznego święta zakochanych. Na ten dzień uczniowie zrobili specjalne kartki, które po wypełnieniu i wpisaniu nazwiska adresata trafią do niego poprzez specjalnie zorganizowaną na te okoliczność Pocztę Walentynkową.

Nazwa Walentynek pochodzi od św. Walentego żyjącego w III wieku na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Duchowny ten błogosławił śluby młodych legionistów, łamiąc w ten sposób zakaz cesarza, który zabraniał młodym żołnierzom łączyć się z ukochanymi niewiastami.

 

12.02.2015 r. (czwartek)

Nauczycielki języka angielskiego przystąpiły do projektu „The Red Hand Day” (Dzień czerwonej ręki). Akcja polegała na odbijaniu na kartkach papieru śladu dłoni pokrytej czerwoną farbą. Wszystkie „odbitki” zostaną wysłane do ambasad krajów, w których dzieci zmuszane są do walki z bronią w ręku. Jest to protest przeciwko wykorzystywaniu dzieci w konfliktach zbrojnych na całym świecie. The Red Hand Day jest organizowany od 10 lat w ponad 50 krajach świata.

 

11.02.2015 r. (środa)

W ramach współpracy polsko-niemieckiej grupa uczniów wyjechała do Pestalozzi Gymnasium w Guben.  Tym razem tematem przewodnim był karnawał. Na miejscu przywitali nas uczniowie i nauczyciele poprzebierani w różnokolorowe stroje. Poznaliśmy historię karnawału, braliśmy udział w zajęciach plastycznych oraz odwiedziliśmy muzeum. Swoje umiejętności językowe uczniowie podnosili podczas gier i zabaw z rówieśnikami. Udział w wymianie brali udział uczniowie klas 2f, 2i oraz 2g. Wyjazd zorganizowały: p. Alicja Raczyńska-Zbierska oraz p. Beata Narwicz.

 

10.02.2015 r. (wtorek)

Klasy I i II udały się na koncert do zielonogórskiej Filharmonii na koncert poświecony muzyce baletowej. Orkiestra pod dyrekcją p. Czesława Grabowskiego zaprezentowała fragmenty z baletów „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, a także z „Pana Twardowskiego” Ludomira Różyckiego i „Ognistego ptaka” Igora Strawińskiego. Koncert zakończył „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość” Manuela de Falla. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się prezentowanej muzyce, reagując lekkim poruszeniem, kiedy rozlegał się znany fragment.

Koncert zakończył się owacją na stojąco, co zainicjowała sama młodzież, wywołując tym samym lekkie zdziwienie muzyków, gdyż takie zachowanie młodych słuchaczy jeszcze się

im nie przydarzyło. Wiemy to od dyrygenta, p. Czesława Grabowskiego, który podzielił się tą obserwacją z p. Violettą Janecką.


09.02.2015 r. (poniedziałek)

Koło Przyjaciół Biblioteki zaprezentowało się przed uczniami SP-1. Wystawiono „Calineczkę”, która dwa dni wcześniej spotkała się z gorącym przyjęciem przez dzieci naszych pracowników. Tym razem również były brawa, a zatroskane twarze młodych widzów świadczyły o uważnym śledzeniu losów głównej bohaterki.

 

07.02.2015 r. (sobota)

Dla dzieci naszych pracowników był to szczególny dzień. Otóż w szkolne progi zawitał św. Mikołaj -  w tej roli niedościgły Maciej Śmigaj (3b) – który podtrzymując się pastorałem niósł na swych wątłych barkach olbrzymi wór prezentów. Czyż trzeba dodawać, że postać ta wywołała zarówno entuzjazm jak i trwogę u najmłodszych uczestników spotkania? Świta zacnego gościa (Kamila Machnicka, Tomek Krynicki i Krzysztof Łosiński) uwijała się jak w ukropie, aby nadążyć z wydawaniem paczek. I im więcej paczek znalazło się w rękach dzieci, tym większe uśmiechy pojawiały się na ich buziach. Nie wszystkie jednak miały odwagę porozmawiać z naszym Gościem czy ustawić się do zdjęcia.
Z wielkim przejęciem za to obejrzały zmagania dzielnej Calineczki w inscenizacji przygotowanej przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Na zakończenie małą bohaterkę nagrodziły wielkimi brawami. W przedstawieniu wystąpiły: Dominika Wiatrowska (1e – Calineczka), Nicola Przymus (1g – Kwiat, Ropuch i Motylek), Ola Lubińska (1e – Kobieta i Motylek), Basia Chrześcijańska (1b – Żaba i Kret), Weronika Małysa (1g – Myszka), Natalia Kulus (1b – Rak i Jaskółka) oraz Kasia Sędziak (1b – Narrator).

Całą imprezę przygotowały: p. Elżbieta Szapućko i p. Elżbieta Pawluk.

 

07.02.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie wyłoniono mistrza szkoły w koszykówce dziewcząt klas drugich. Tytuł ten wywalczyły uczennice klasy 2b (Weronika Idzikowska, Natalia Hołobotowska, Patrycja Opach, Weronika Konczanin i Kamila Pietrażyńska). Drugie miejsce zajęła klasa 2e, a trzecie 2g. Najlepszą zawodniczką turnieju została Weronika Idzikowska (2b), która doznała bolesnej kontuzji. Wszystkie mecze sędziował uczeń klasy 2a – Borys Ziobrowski. Zawody zorganizowała p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

06.02.2015 r. (piątek)

Iga Wolanin (2b) zdobyła nagrodę, a Karina Jabłońska (3d) wyróżnienie w miejskim konkursie plastycznym „Zamknięte w książce”. Dodatkowo do pokonkursowej wystawy zakwalifikowano prace Patrycji Opach (2b) i Aleksandry Miechowicz (2b). Zadaniem uczestników było przedstawienie, za pomocą różnych technik plastycznych, świata odkrywanego w przeczytanych książkach. Uzyskany efekt miał zachęcić innych do sięgnięcia po lekturę. Na wystawę wpłynęło ponad 300 prac. Wszystkim wyróżnionym i p. Marzenie Nowickiej, która opiekuje się młodymi plastykami, gratulujemy sukcesów.

 

05.02.2015 r. (czwartek)

Do mistrzostw szkoły dziewcząt w tenisie stołowym zgłosiło się 10 uczennic klas III. Tytuł mistrzowski wywalczyła Ada Janiszewska (3e). Drudgie miejsce zajęła Gabrysia Michalska (3f), a trzecie Natalia Mikiciuk (3g). Zawody przygotowała p. Alicja Bronikowska.

 

03.02.2015 r. (wtorek)

W szkolnych eliminacjach konkursu „British and American Culture” wzięło udział 30 uczniów. Gimnazjaliści odpowiadali na pytania związane z kulturą, geografią i historią krajów anglojęzycznych. Do finału, który rozegrany zostanie w III LO w Zielonej Górze, zakwalifikowali się: Maciej Śmigaj (3b), Wojciech Górski (3b), Łukasz Tyrlik (1b) i Adrian Bróż (3f).

Konkurs zorganizowały: p. Agata Chruścińska, p. Iwona Filar i p. Katarzyna Lewandowska.

 

03.02.2015 r. (wtorek)

W „Gazecie Lubuskiej” ukazał się duży artykuł o dokonaniach Julii Wobalis (1e) i Filipa Gąsiorowskiego (1e). Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału europejskiego festiwalu kompozycji dziecięcej. Oboje są podopiecznymi Szkoły Muzycznej „Yamaha”, a opiekę nad nimi sprawuje p. Wojciech Grabowski. Kompozycja „Dzień z życia pianisty” zostanie wkrótce zaprezentowana w Atenach. Trzymamy kciuki i gratulujemy wspaniałego sukcesu!


02.02.2015 r. (poniedziałek)

Mamy za sobą kolejny etap Językowej Ligi Klas Drugich. Tym razem zmagano się z zadaniami o tematyce muzycznej. Nie były to jednak łatwe zagadnienia. Uczniowie musieli przyporządkować utwór do odpowiedniego filmu lub kompozytora, a także uzupełnić słowa piosenek lub połączyć wersy utworów w logiczną całość. Czasami ciężko było się skupić, gdyż każdemu skakałaby nóżka przy takich artystach jak Elvis Presley czy Rammstein! Konkurs prowadziły p. Agnieszka Georgiczuk i p. Alicja Raczyńska-Zbierska.

Po dwóch etapach największą liczbę punktów zgromadziły klasy 2e, 2g, 2a i 2c. Z dalszej rywalizacji odpadły 2i oraz 2b. Turniej zorganizowały: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Anna Predko, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Agata Chruścińska i p. Katarzyna Lewandowska.

31.01.2015 r. (sobota)

Za oknem zima. To dobry czas na rozegranie mistrzostw szkoły w grach zespołowych. Tym razem do rywalizacji stanęli chłopcy z klas drugich. Jak podkreślają organizatorzy zawodów -  p. Mariusz Małachowski i p. Jacek Urkiel - poziom rozgrywek był naprawdę wysoki. Nie było łatwo wywalczyć miejsce na podium. W meczu o III miejsce dopiero dwie dogrywki wyłoniły lepszy zespół. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa 2h (Piotrek Bursztyn, Maciej Domagała, Mikołaj Falkiewicz, Jakub Krajcer, Sebastian Kupczak i Szymon Nowak). Drugie miejsce przypadło klasie 2c, trzecie klasie 2b.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Domagała (2h), natomiast najlepszym strzelcem Jakub Bandach (2e).

 

31.01.2015 r. (sobota)

Byliśmy gospodarzami Rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Do konkursu przystąpiło 81 uczniów z Zielonej Góry, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Gubina i wielu innych miejscowości. Pytania były zaskakujące i wymagały wnikliwej analizy. Ostatecznie do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 8 naszych uczniów (wg liczby zdobytych punktów): Małgorzata Łojewska (3e), Michał Łysak (2a), Joanna Zapała (3b), Maksymilian Borysowski (3e), Lidia Michalak (2e), Julia Zaremba (3b), Julia Borowiecka (3b) i Jakub Leszczyński (3h). Opiekunkom – p. Elizie Pietkiewicz-Hanus i p. Kindze Puchan – gratulujemy wspaniałych wychowanków!

 

30.01.2015 r. (piątek)

Podsumowaliśmy pierwszy okres w roku szkolnym 2014/2015. Nasza młodzież wypadła bardzo dobrze. Godzin nieusprawiedliwionych jest dwa razy mniej niż rok temu (a rok temu było mniej niż w roku poprzednim) - najmniej w klasach I [200], średnia ocen lepsza niż rok temu. Mniej jest ocen niedostatecznych (o 26%) i mniej uczniów ze średnią 3,0 i poniżej. Zachowanie oceniamy lepiej niż rok temu (więcej ocen bdb, mnie dobrych i poprawnych). Taki wynik klasyfikacji semestralnej bardzo nas cieszy.

 

24.01.2015 r. (sobota)

W mistrzostwach klas trzecich w koszykówce chłopców zwyciężyła klasa 3h (Michał Grzesiak, Pascal Kośnikowski, Daniel Macherski, Marcel Miciak, Przemek Piątek i Maciej Strzelczyk). Drugie miejsce wywalczyli uczniowie kl. 3c, a trzecie 3d. Najlepszym strzelcem został Łukasz Zieliński (3a), a najlepszym zawodnikiem Przemek Piątek (3h). Zawody zorganizowali p. Mariusz Małachowski i p. Jacek Urkiel.

 

24.01.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano kolejny etap ogólnoszkolnego konkursu „Master Chef”. Tym razem uczniowie serwowali dania gorące – naprawdę pyszne! Była lazania, tajemnicze ślimaczki calnelloni ze szpinakiem, babeczki „4 pory roku” i własnoręcznie robiony makaron.

W szkolnej pracowni gospodarstwa domowego o awans do finału walczyło kilkunastu uczniów. Ostatecznie cel ten osiągnęli: Hanna Miczek (2e), Marta Socha (2b), Asia Grzybek (1h) i Amadeusz Trzaska (1b). Konkurs zorganizowali p. Agnieszka Georgiczuk i p. Janusz Kaczmarek.

 

20.01.2015 r. (wtorek)

Nasi uczniowie wzięli udział w dwóch spotkaniach w ZSA „Lotnik” z wolontariuszami organizacji AIESEC z Gwatemali i Singapuru. Najpierw obejrzeli ciekawe prezentacje o obu państwach i wzbogacili swoją wiedzę o kulturze, geografii, gospodarce i językach tych państw. Spotkanie prowadzono w języku angielskim i w takim też zadawano prelegentom pytania. Na koniec, po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, można było wygrać drobne gadżety. Młodzież była zachwycona możliwością uczestnictwa w takich lekcjach języka angielskiego. Coś podobnego postaramy się zorganizować w naszej szkole.

 

23.01.2015 r. (piątek)

Ani się obejrzeliśmy, a klasy drugie znalazły się na półmetku gimnazjalnej nauki. Jak to uczcić? Oczywiście wielką zabawą!

W „połowinkach” udział wzięli prawie wszyscy drugoklasiści. Bawiono się wspaniale, nikogo nie trzeba było zaciągać na parkiet, a zachowanie uczniów oceniono jako wzorowe (z jednym małym wyjątkiem). Uczniowie wszystko sami przygotowali i (z grubsza) po sobie posprzątali. Zabawę zorganizował p. Adam Szopa przy współudziale wychowawców klas.

 

21.01.2015 r. (środa)

W mistrzostwach Zielonej Góry w szachach, które rozgrywano w Zespole Szkół Ekologicznych, zajęliśmy drugie miejsce i awansowaliśmy do finały wojewódzkiego. Szkołę reprezentowali podopieczni p. Joanny Solan: Damian Brzoskowski (3e), Jakub Leszczyński (3h), Tomasz Ławrynowicz (3e), Mateusz Miechowicz (1d) i Anna Wilant (2f).

 

20.01.2015 r. (wtorek)

Pisałem już o sukcesach podopiecznych p. Marzeny Nowickiej w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pt. „Transplantacja jest OK.!” A dlaczego wracam do tematu? Otóż otrzymaliśmy pięknie wydany kalendarz na rok 2015 z reprodukcjami prac naszych uczniów: Olgi Lewandowskiej (2f), Alicji Peteli (2c) i Marty Socha (2b). Wspomniany kalendarz został wywieszony w holu szkoły, aby cieszyć oczy gimnazjalistów.

 

20.01.2015 r. (wtorek)

Pani Marzena Nowicka zaprosiła uczniów i ich rodziców na kolejny wernisaż. Tym razem tematem wiodącym był impresjonizm (nurt w sztuce europejskiej kładący nacisk na oddanie nastroju chwili) i ekspresjonizm (wyrażenie uczuć artysty, stosowanie silnych kontrastów i deformacji). Swoje prace zaprezentowali uczniowie klas II i III.

Chwilę potem grupa parateatralna „Sfumato” zaprezentowała, bardzo ciepło przyjęty przez liczną publiczność, spektakl pt. „Narodził się”, który nawiązywał do świąt Bożego Narodzenia.

 

19.01.2015 r. (poniedziałek)

Kawiarenka Literacka po raz drugi w tym roku szkolnym otworzyła swoje podwoje. Na spotkanie zorganizowane przez p. Elżbietę Pawluk i p. Elżbietę Szapućko przybyli nowi uczestnicy, może trochę przez przypadek, ale mamy nadzieję, że zostaną na dłużej. Jak zwykle uczniowie przygotowali coś nowego. Michał zaprezentował mini sztukę rozpisaną na role pt. „Jagodowa baba” udowadniając po raz kolejny, jak swobodnie bawi się słowem. Zdumiała nas mnogość użycia staropolskich zwrotów. Podobno „Wiedźmin” był dla niego bogatym źródłem staropolszczyzny. Wiktoria, Basia i Julia zaprezentowały swoje opowiadania. Łączyło je jedno – niczym nie ograniczone odwoływanie się do świata fantazji, tajemnicy i magii. Napisane ładnym językiem, zręcznie skonstruowane sprawiały, że słuchaliśmy je z przyjemnością. Na zakończenie Paweł Krzywokulski (3d) i Julianna Kołodziejska (2a)opowiedzieli o książkach, które zrobiły na nich duże wrażenie  - to seria „Zwiadowcy” J. Flanagana. Warto przeczytać.

Na spotkaniu swoje utwory prezentowali: Basia Chrześcijańska (1b), Julia Gwóźdź (1b), Michał Kmiećkowiak (1b) i Wiktoria Pal (3h).

 

17.01.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano mistrzostwa szkoły w BRD. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie rozwiązywali test z przepisów ruchu drogowego, pokonywali na rowerach tor przeszkód i musieli wykazać się umiejętnością udzielenia I pomocy przedmedycznej. Z tym wszystkim najlepiej poradził sobie Mateusz Nadstoga (1b). Drugie miejsce zajął Mateusz Pędziński (1b), a trzecie Michał Piwecki (3h). Turniej przygotowali p. Marcin Biłgorajski i p. Janusz Kaczmarek.

 

17.01.2015 r. (sobota)

Pan Łukasz Cyrok zaprosił uczniów interesujących się historią powszechną na konserwatorium przygotowujące ich do konkursu przedmiotowego. Zajęcia trwały kilka godzin i gdyby nie konieczność zamknięcia szkoły, zapewne uczestnicy nie zdążyliby na domowy obiad.

 

16.01.2015 r. (piątek)

Członkowie koła historycznego wzięli udział na Uniwersytecie Zielonogórskim w otwartym wykładzie dra Radosława Domke pt. „Najweselszy barak w obozie. Polska Edwarda Gierka a Zachód”. Wykłady odbywają się w ramach cyklu WIEK XX BEZ TAJEMNIC. Organizatorem jest dr hab. Robert Skobelski, prof. UZ z Instytutu Historii, a podopieczni p. Łukasza Cyroka biorą w nich systematyczny udział.15.01.2015 r. (czwartek)

Trzy klasy trzecie (3a, 3d oraz 3g) wzięły udział w lekcjach zawodoznawczych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Mejzę z Zespołu Szkół Zawodowych PBO. W trakcie zajęć badano predyspozycje zawodowe oraz zapoznano uczniów ze zmianami w kształceniu zawodowym. Młodzież chętnie wypełniała testy zainteresowań oraz wskazywała wady i zalety różnych typów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie zorganizowała p. Anna Sienkiewicz.

 

14.01.2015 r. (środa)

Klasa 1b uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w ramach tzw. „Projektu GPS”. Rzecz dotyczy geocachingu (jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS i odnotowanietego na specjalnej stronie internetowej) oraz aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. W trakcie zajęć uczniowie poznali nowe trasy rowerowe (np. Szlak Trzech Muzeów) i mogli sprawdzić położenie interesujących obiektów przyrodniczych. Spotkanie, które zorganizowała p. Anna Sienkiewicz, prowadzili nauczyciele z Zespołu Szkół Ekologicznych (p. Agnieszka Rozestwińska i p. Adrianna Topczewska).

 

14.01.2015 r. (środa)

Uczniowie klas trzecich i drugich uczestniczyli w spektaklu teatralnym „The Detectives” w języku angielskim, przygotowanym przez profesjonalnych aktorów z Wielkiej Brytanii. Wędrowna trupa „The Bear Educational Theatre” wystawiła u nas interaktywne przedstawienie zasadniczo odmienne od innych produkcji anglojęzycznych tego typu. Trudność językowa została dopasowana do wieku i bardzo wysokiego poziomu naszych uczniów. Występ był połączeniem kabaretu i pokazu magicznych sztuczek, a wszystko obracało się wokół love story (historii miłosnej), na tle której rozgrywała się kryminalna intryga. Uczniowie z pomocą aktorów wcielili się w detektywów, by odkryć mordercę i jego motywy. Przydatne okazały się umiejętność logicznego myślenia, bystre oko i odwaga wyrażania swojej opinii - oczywiście po angielsku.

Inicjatorkami tej niecodziennej formy zajęć były nasze anglistki: p. Katarzyna Lewandowska i p. Anna Deska.

 

13.01.2015 r. (wtorek)

W holu szkoły odbyła się licytacja lalek uszytych przez uczniów w ramach działania Klubu Szkół UNICEF. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto UNICEF-u na rzecz dzieci. Darowizna umożliwi zaszczepienie najmłodszych obywateli Sudanu Południowego przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie im życia.

Przygotowanie laleczek odbyło się w oparciu o wykrój wysłany przez organizatorów. Uczniowie przyozdabiali je w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Poszczególne klasy uzupełniły także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieścili jej fotografię, wpisali dane personalne (imię, kraj pochodzenia, wiek), a także zainteresowania i hobby.

Szczególne podziękowania za udział w akcji „Wszystkie Kolory Świata” należą się klasom 1a, 1b, 1g, 2b, 2e, 2f, 2i, 3b, 3g oraz ich wychowawcom.

Koordynatorem przedsięwzięcia na terenie szkoły była p. Anna Sienkiewicz, a jedną z maskotek, przebijając wszystkich zainteresowanych, wykupiła p. Patrycja Kośmider.

 

11.01.2015 r. (niedziela)

Na opłatkowym spotkaniu gościliśmy Sybiraków. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu kolęd w wykonaniu naszych uczniów. Na gitarach przygrywali: Maksymilian Borysowski (3e), Tomek Ławrynowicz (3e) i Mikołaj Puk (3e), a anielskich głosów użyczyli:

Ola Bałacka (3g), Konrad Dudek (3b), Wojtek Godlewski (3b), Kacper Kowal (3b), Krzysztof Łasiński (3b), Marta Przygoda (3b), Szymon Rutowicz (3b), Agata Serba (3b), Gabriela Śmiałek (3b), Maciej Śmigaj (3b), Asia Zapała (3b) i Julia Zaremba (3b). Młodzież przygotowała p. Violetta Janecka.
W spotkaniu uczestniczyła p. Agnieszka Sawicka, której uczniowie odnieśli sukcesy w konkursie na temat sybirackich losów. Czy muszę dodawać, że Sybiracy przyjęli występ entuzjastycznie?

 

08-09.01.2015 r. (czwartek-piątek)

Nauczyciele uczestniczący w projekcie „Droga do sukcesu” spotkali się na kolejnych popołudniowych zajęciach. Konwersatorium prowadzili p. Ewa Mrozińska i p. Piotr Bachoński.

 

07.01.2015 r. (środa)

Wypoczęci, po bardzo długiej przerwie świątecznej, rozpoczynamy Nowy Rok w świetnych nastrojach. Ale nie wszyscy odpoczywali. Dyżur w szkole pełnili: p. Grażyna Kawka, p. Michalina Kosowicz, p. Elżbieta Pawluk, p. Elżbieta Szapućko i dyrektor szkoły. Niestety, chętnych do spędzenia wolnego czasu w szkole nie było.

19.12.2014 r. (piątek)

Tuż przed przerwą świąteczną rozegrano kolejny mecz siatkówki pomiędzy uczniami i nauczycielami. Wygrali ci ostatni, ale nie przyszło im to łatwo. Gimnazjaliści potrafili wypracować nawet dziewięciopunktową przewagę, ale nie zdołali jej utrzymać do końca.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Na poranek kolęd zaprosiły uczniów i pracowników szkoły panie Violetta Janecka i Marzena Nowicka. W pierwszej części uczniowie klas trzecich wykonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki, także w językach angielskim i niemieckim. Publiczność z dużym zapałem włączyła się do wspólnego śpiewania i nagrodziła młodych wykonawców dużymi brawami.

Później grupa teatralna Sfumato przedstawiła spektakl pt. „Narodził się!”, który nawiązywał do wydarzeń, jakie miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Ziemi Świętej. Podobnie jak poprzednie występy grupy, także ten dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń. Dodam jeszcze, że podopieczni p. Marzeny Nowickiej, nagrodzeni zostali w Miejskim Przeglądzie Form Jasełkowych.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło uczniów szkoły specjalnej na sztukę „Calineczka”. Nasi goście bardzo żywo reagowali na wszystko, co działo się na proscenium, a aktorów nagrodzili gromkimi brawami. Projekt związany ze współpracą obu szkół realizują: p. Grażyna Kawka, p. Michalina Kosowicz, p. Elżbieta Pawluk, i p. Elżbieta Szapucko.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wyczuwało się na odległość. W holu szkoły ustawiono bożonarodzeniową szopkę, z głośników płynęły miłe dźwięki kolęd, a prawie wszystkie klasy zorganizowały klasowe wigilie. Serwowano pierożki, barszczyk, sałatki śledziowe oraz ciasta i ciasteczka. Powiem szczerze: pyszne ciasta! Skąd to wiem? Od czasu do czasu zaglądali do mnie uczniowie z życzeniami i tackami wypełnionymi domowymi wypiekami. 

 

18.12.2014 r. (czwartek)

Wspaniale wypadliśmy w rejonowym finale XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Zwyciężyliśmy zespołowo i indywidualnie. Podopieczni p. Elizy Pietkiewicz-Hanus nie dali szans swoim rówieśnikom. Pierwsze miejsce zajął Jakub Leszczyński (3h), a drugie Michalina Bąk (3e).

 

18.12.2014 r. (czwartek)

W Zielonej Górze przybyła nowa ulica, a właściwie uliczka. Dlaczego o tym piszę i gdzie się ona mieści? Otóż w naszej szkole! Znajduje się obok pokoju nauczycielskiego i nosi imię Bolesława Jeśmana – zielonogórskiego plastyka, który w okresie stanu wojennego zmuszony został z całą rodziną (żoną Alicją – opozycjonistką i dwójką małych dzieci) do emigracji. W uroczystości otwarcia udział wzięła klasa 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak), nauczycielka plastyki p. Marzena Nowicka, która podkreśliła walory artystyczne ozdabiających ścianę reprodukcji prac mistrza i dyrektor szkoły.

Z uwagi na pawilonowy typ zabudowy szkoły, postanowiliśmy z biegiem czasu nadać wszystkim korytarzom, których łączna długość przekracza 300 metrów, nazwy związane z przedstawicielami lokalnej społeczności. Pan Bolesław jest pierwszą osobą, którą uhonorowaliśmy w ten skromny sposób.

Artysta urodził się w 1942 r. w Zaosiu k/Nowogródka (tereny II RP). Z zawodu jest nauczycielem plastyki (WSP Zielona Góra). Obecnie mieszka w Australii. Jego prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach, także autorskich i nagradzane w prestiżowych konkursach.

 

16.12.2014 r. (wtorek)

Rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje dla uczniów. Nauki prowadzą siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Pierwsze reakcje uczniów są bardzo pozytywne. Najczęściej wrażenia sprowadzały się do jednego słowa: Rewelacja! Podobno były to najlepsze rekolekcje z dotychczasowych.

 

15.12.2014 r. (poniedziałek)

15 grudnia 2014r. w Gimnazjum nr 2 odbył się  IX finał Konkursu Poetyckiego „O pióro Asnyka”.Wiersze młodzieży ze szkół gimnazjalnych i podstawowych ocenił pan Jarosław Dulęba. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły :

Natalia Piasecka 1g     opiekun: A. Opala

Barbara Chrześcijańska 1b       opiekun” E. Mrozińska

Michał Kmiećkowiak 1b            opiekun: E. Mrozińska

 

13.12.2014 r. (sobota)

Klasa 1e (wych. p. Dorota Kozica) uczestniczyła w miejskich uroczystościach upamiętniających rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Rzeczpospolitej. O godz. 9:00 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie udano się pod pomnik Robotników. Przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz NSZZ "SolidarnośC" wspominali trudny dla Polaków czas początku lat 80. ubiegłego wieku. Oddano cześć osobom, które poniosły śmierć w czasie stanu wojennego, a pod pomnikiem złożono kwiaty. Głos zabrał także prezydent Zielonej Góry p. Janusz Kubicki oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego p. Czesław Fiedorowicz. Po oficjalnym spotkaniu organizator uroczystości przybliżył naszym uczniom historię pomnika Robotników.

 

12.12.2014 r. (piątek)

Klasa 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) już po raz trzeci zorganizowała zbiórkę żywności dla podopiecznych PCK. W paczkach przeważały słodycze, bowiem akcja adresowana była do dzieci z ubogich rodzin. Wychowawczyni i jej podopiecznym serdecznie dziękujemy za ten dar serca! 

 

12.12.2014 r. (piątek)

W drugiej turze „Gimparady” zwyciężyła klasa 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz) przed kl. 1f (wych. p. Eulalia Szatkowska). Rywalizacja była bardzo zacięta, a emocje często sięgały zenitu (w tym przypadku sufitu). Każdy chciał wygrać, każdy się starał, dopingował i wspierał kolegów (i koleżanki rzecz jasna). Niestety, do finału mogły awansować tylko dwie klasy.

Turniej prowadził p. Robert Sztejna, a sędziowali p. Violetta Janecka, p. Joanna Solan i p. Piotr Mąkowski.

 

12.12.2014 r. (piątek)

W auli Uniwersytety Zielonogórskiego podsumowano IX edycję miejskiego programu profilaktycznego „Słoneczniej – Gimnazjada 2014”. I jak myślicie? Które miejsce zajęliśmy?

Oczywiście PIERWSZE!!!

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i opiekunom, dzięki staraniom których możliwy był tak piękny (kolejny) sukces.

Organizatorami Gimnazjady sa: UM, UZ, Fundacja „Bezpieczne Miasto” i Komenda Miejska Policji.

 

12.12.2014 r. (piątek)

W przeddzień 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie klas trzecich spotkali się ze świadkiem tamtych wydarzeń ks. Eugeniuszem Jankiewiczem oraz p. Stanisławem Podemskim – pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Nasi goście przybliżyli młodzieży atmosferę tamtych dni, opowiedzieli jak wyglądało życie pod rządami wojska oraz z jakimi represjami spotykało się społeczeństwo.

Stan wojenny wprowadziła Rada Państwa 13 grudnia 1981 roku na polecenie tzw. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego organu powołanego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Było to niezgodne z obowiązującym stanem prawnym. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone. W działaniach wzięło udział ponad 100 tysięcy żołnierzy, milicjantów, ormowców i funkcjonariuszy MSW wyposażonych w broń palną. Zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy (oznaczało to, że polecenie służbowe zastąpione zostało rozkazem), wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną, zakazano strajków i zgromadzeń publicznych, wstrzymano wydawanie prasy, zamknięto granice, sądy działały w trybie doraźnym. W czasie trwania stanu wojennego internowano ok. 10 tysięcy osób, a ponad 100 osób zginęło.

 

11.12.2014 r. (czwartek)

W ostatnim dniu uczniowie przystąpili do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Ponieważ większość wyszła z sal przed czasem, można przyjąć, że test językowy był stosunkowo łatwy. A jak będzie na egzaminie właściwym?

 

10.12.2014 (środa)

Drugi dzień egzaminów. Tym razem uczniowie zmagają się z testami z przedmiotów przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia, geografia) i matematyki. Tu jeszcze trudniej było uzyskać odpowiedź na temat trudności egzaminacyjnych zadań.

 

09.12.2014 r. (wtorek)

Uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu próbnego. Była to okazja do zapoznania się z procedurami obowiązującymi podczas „małej matury” oraz typowymi zadaniami egzaminacyjnymi. Nie bez znaczenia był też stres, z którym muszą sobie poradzić nasi wychowankowie. W pierwszym dniu uczniowie rozwiązywali testy z historii i wos-u oraz języka polskiego.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy był to trudny egzamin? Oceny uczniów były zróżnicowane (łatwy, średni, trudny).

 

05-06.12.2014 r. (piątek-sobota)

Bohaterem tegorocznej „Nocy filmowej” był Clint Eastwood – aktor i reżyser, legenda kina amerykańskiego. Z jego (wyrywkową) twórczością zapoznało się ponad sześćdziesięcioro gimnazjalistów. Oglądano„Wzgórze rozdartych serc” (ciekawą i dość humorystyczną opowieść o wojsku), „Za wszelka cenę” (poruszający obraz o dążeniu do celu i spełnianiu marzeń), „Gran Torino” (opowieść o tolerancji, której można nauczyć się zawsze, i przyjaźni, która pojawia się czasami w nieoczekiwanych zupełnie momentach). Między projekcjami można było popływać na szkolnym basenie, pobawić się na sali gimnastycznej lub spożyć specjalnie przygotowaną pizzę. Przed godziną siódmą zabrano się za sprzątanie, a o 7:30, kiedy świtało, młodzież poszła do domów, bo w końcu kiedyś trzeba zasnąć w objęciach Hypnosa*.

*Hypnos – w mitologii greckiej bóg snu

 

06.12.2014 r. (sobota)

Ruszyła Gimaprada, czyli szkolny turniej rekreacyjno-integracyjny. W pierwszych eliminacjach wystartowały: kl. 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak), kl. 1e (wych. p. Dorota Kozica), kl. 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) i kl. 1h (wych. p. Kinga Puchan). Imprezę prowadził p. Piotr Mąkowski, a zmagania uczniów oceniali: p. Violetta Janecka, p. Alicja Bronikowska i p. Robert Sztejna. Najwięcej emocji budziły zespołowe konkurencje sportowe – wówczas doping publiczności sięgał zenitu. I to właśnie one zdecydowały o zwycięstwie, bowiem na pytana związane z problematyką zdrowotną, regionalną i odpowiedzialnością nieletnich wobec prawa uczniowie nie mieli większych kłopotów.

Do finału awansowały klasy 1a i 1g.

 

05.12.2014 r. ( piątek)

5 grudnia uczniowie klas 1a, 1b i 1h udali się do Zielonogórskiego Ośrodka Kultury na koncert edukacyjny „ABC Muzyki – śladami Celtów”. Koncert zespołu Stout był poświęcony kulturze Austrii, Bretanii, Irlandii, Szkocji i Galicji Hiszpańskiej. Młodzież zapoznała się z instrumentami, muzyką, tańcami i zwyczajami tych regionów. Uczniowie żywo reagowali na wprowadzenie ich w świat Celtów i chętnie uczestniczyli w tańcach. Oprócz wychowawców opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewa Mrozińska i p. Beata Narwicz.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

W barbórkowy poranek zawitał w naszej szkole prawdziwy górnik. A to za sprawą p. Agnieszki Sawickiej, która postanowiła przybliżyć uczniom klasy 1e ciężką prace górników i ich święto. W rolę nauczyciela (z powodzeniem) wcielił się p. Mariusz Ołpiński – ojciec Pauliny z kl. 3b.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Panie bibliotekarki przygotowały kolejną mikołajkową loterię fantową, która jak zwykle cieszyła się ogromną popularnością. W sobie tylko znany sposób obie Panie pozyskały bardzo atrakcyjne nagrody. Losy rozeszły się błyskawicznie, a za zebrane środki zakupione zostaną nowe książki do szkolnej biblioteki.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Na spotkanie z żużlowcami Falubazu przyszło prawie pół szkoły. O swoich występach opowiadali: Andrzej Huszcza, Piotr Protasiewicz i Adam Strzelec. Spotkanie prowadziła p. Dominika Getman (rzecznik prasowy klubu), a zorganizowała je p. Joanna Solan.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

W przeddzień Mikołajek przeprowadzono wybory orszaku, z którym po szkolnych korytarzach wędrować będzie św. Mikołaj. Do rywalizacji stanęło 12 drużyn. Panie Marzena Nowicka i Agnieszka Georgiczuk miały niełatwe zadanie z wybraniem tej najlepszej.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Odwiedziły nas dzieci z kilku zielonogórskich przedszkoli i na sali gimnastycznej wzięły udział w mikołajkowych zawodach sportowych. Turniej prowadziły panie Katarzyna Marciniak i Patrycja Matyjaszczyk. Zaangażowanie maluchów było ogromne, a ich zdyscyplinowanie wzbudzało podziw gimnazjalistów.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Bardzo ładnie wypadliśmy w wojewódzkim konkursie plastycznym „Jestem obywatelem Unii Europejskiej”. Kuba Adamcewicz (3e) zdobył II miejsce, a Marcelina Nowinka (3g) wyróżnienie. Opiekunem młodych artystów jest p. Marzena Nowicka.

 

03.12.2014 r. (środa)

3 grudnia rozpoczęła się po raz drugi w naszej szkole Językowa Liga Klas Drugich. Pierwszy etap konkursu poświęcony był tematyce bożonarodzeniowej. Zadaniem uczniów było uzupełnienie kolęd, napisanie życzeń świątecznych, zrozumienie tekstów o obyczajach w krajach niemiecko i angielskojęzycznych oraz rozwiązanie quizu. Konkurs prowadziły p. Anna Predko o p. Alicja Raczyńska-Zbierska. W pierwszym etapie najlepiej wypadły klasy: 2c i 2e (116 pkt.), 2g (215 pkt.) i 2a (210 pkt.). Językowy turniej zorganizowały: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Anna Predko, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Agata Chruścińska i p. Katarzyna Lewandowska.

 

02.12.2014 r. (wtorek)

Bardzo ładnie (a właściwie pięknie, cudownie, wspaniale, rewelacyjnie!!!) wypadliśmy w mistrzostwach Zielonej Góry w badmintonie. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wywalczyli mistrzowskie tytuły, pokonując w finale sześć (a chłopcy siedem) miejskich gimnazjów.

Szkołę reprezentowli: Karolina Gruchociak (3g), Julia Mudrecka (3a) i Joanna Grzybek (1e) oraz Szymon Pupin (3e), Daniel Hossa (3c) i Łukasz Małolepszy (1f).

Opiekunami mistrzowskich drużyn są p. Alicja Bronikowska i p. Robert Sztejna.

 

02.12.2014 r. (wtorek)

Dwa tytuły laureata i trzy wyróżnienia przypadły naszym uczniom w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego MULTITEST. Z naszego gimnazjum w konkursie wzięło udział 23 uczniów. Wśród klas pierwszych najlepszy wynik uzyskała Hanna Pieniążek (1a, op. Iwona Filar), zajmując 12. miejsce i otrzymując dyplom wyróżnienia (na 536 uczestników). Wśród drugoklasistów najlepszą okazała się Aleksandra Łukasiewicz  (2g, op.Anna Deska), zajmując 3. miejsce i w nagrodę otrzymując dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Dyplom laureata otrzymał też Maks Kozakowski (2b, op. Katarzyna Lewandowska), zajmując 8. miejsce (na 554 uczestników). Wśród trzecich klas dwie uczennice otrzymały dyplomy wyróżnienia za zajęcie 14. miejsca (na 594 startujących): Hanna Wdziękońska (3g) i Maja Salwa (3h, op. p. Katarzyna Lewandowska).

 

02.12.2014 r. ( wtorek)

Klasy 1b (wych. Anna Sienkiewicz) i  1e (wych. Dorota Kozica) były na wycieczce u naszych zachodnich sąsiadów. W Hornow uczniowie mieli okazję zobaczyć fabrykę czekolady i wziąć udział w warsztatach ze zdobienia czekoladą. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Drezna, położonego nad Łabą i będącego stolicą Saksonii. Miasto to nazywane jest "Perłą baroku", słynie z bogatych zbiorów sztuki i wspaniałych zabytków architektury. W tym mieście odbywa się również Striezelmarkt - najstarszy Bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech, którego tradycja sięga XV wieku.

 

01.12.2014 r. (poniedziałek)

Z tego, co pamiętam, dyktando zawsze było źle odbierane przez uczniów. Nie dotyczy to jednak naszych gimnazjalistów, którzy tłumnie zgłosili się na dyktando z języka angielskiego, zorganizowane przez p. Iwonę Filar. Tekst odczytywał rodowity Brytyjczyk, Jonathan Chumas, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konkurs poprzedzony został rozmową na temat świątecznych zwyczajów w Wielkiej Brytanii (to takie złagodzenie stresującej sytuacji). Z angielską pisownią najlepiej poradzili sobie: Aleksandra Łukasiewicz (2g), Jakub Sikora (3a) i Oliwer Dedowicz (3h). Wyróżniono także dwoje uczniów klas pierwszych: Hannę Pieniążek (1a) i Bartosza Świtka (1b).

tabliczka1

 

Odwiedziło nas:

826455
DzisiajDzisiaj101
WczorajWczoraj634
W tygodniuW tygodniu4262
W miesiącuW miesiącu15658
Od początkuOd początku826455

Dzisiaj jest: Sobota
18 Kwietnia 2015
Imieniny obchodzą
Apoloniusz, Bogusław, Bogusława,
Flawiusz, Gościsław

Do końca roku zostało 258 dni.
Zodiak: Baran

Logowanie: