logo g1

Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze

Start / Wiadomości z życia szkoły

Wiadomości z życia szkoły

 

 

 

29.11.2014 r. (sobota)

To już ostatnie spotkanie integracyjne klas pierwszych (z tych zajęć wyłączona była klasa 1f, która wyjechała na tzw. „Zieloną szkołę” i konsolidowała się przez kilka dni), w którym uczestniczyli podopieczni p. Katarzyny Marciniak, czyli klasa 1a. Wychowawczyni była zachwycona postawą swoich uczniów, ich kreatywnością i aktywnością (tu trzeba zaznaczyć, że jest to aktywność nadmierna, czyli taka która przeszkadza trochę innym uczestnikom zabawy).

Zajęcia prowadziły: p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll.

 

29.11.2014 r. (sobota)

W XVI Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu, AIDS i Uzależnieniach wzięło udział dwadzieścia jeden szkół z terenu woj. lubuskiego. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów.  W barwach G-1 wystąpili Gosia Łojewska (3e) i Mateusz Pędziński (1b). Zmagania uczniów oceniało jury: p. Bogusława Buśko (Okręgowa Rada Pielęgniarek i położnych), p. Marcin Bleszcz (Lubuski Oddział PCK) i p. Anna Sienkiel (pielęgniarka w G-1). W konkursie zwyciężyła uczennica G-7 – Hania Maruchniak, a nasza Gosia zajęła II miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Artur Wróblewski z Gimnazjum w Niedoradzu. Konkurs zorganizowały: p. Eliza Pietkiewicz-Hanus, p. Kinga Puchan i p. Elżbieta Pawluk.

 

29.11.2014 r. (sobota)

Pani Marzena Nowicka zaprosiła wszystkich chętnych na warsztaty plastyczne pod tajemniczym tytułem „E jak...”. Było to już piąte spotkanie młodych twórców, co trochę tłumaczy temat zajęć. Przez cztery godziny, przy dobrej muzyce i smacznych kanapkach, młodzież przelewała na papier swoje artystyczne wizje i skojarzenia.

W warsztatach udział wzięli: Anna Flis (2a), Justyna Grzegorzewska (2a), Max Hollet (2a), Iwona Kowalczyk (2g), Kacper Koźlarek (2e), Olga Lewandowska (2f), Zuzanna Nowak (2a), Patrycja Opach (2b), Kamila Pietrożycka (2b), Anita Polewska (2e), Sara Solska (2e), Anna Szakoła (2g), Sara Szczegóła (2a), Iga Wolanin (2b) i Julia Żołędziewska (2h).

 

 

28.11.2014 r. (piątek)

To było mocne uderzenie! W finale wojewódzkiego konkursu fizycznego pn. „Komunikacja” zajęliśmy trzy pierwsze miejsca! Wśród 11 laureatów (czyli osób, które zdobyły ponad 80% punktów) aż siedmioro było z naszej szkoły. Dodatkowo sześcioro uczniów zdobyło tytuł finalisty (co najmniej 60% trafnych odpowiedzi). Oto nasi mistrzowie:

Ryszard Rosikiewicz (3e) – op. p. Jowita Kozikowska

Jan Olszewski (3f) – op. p. Ewa Wawszczyk

Maciej Śmigaj (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Kamila Lis ( 3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Maciej Strzelczyk (3h) – op. p. Jowita Kozikowska

Konrad Dudek (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Joanna Zapała (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Jakub Mizera (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Julia Zaremba (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Iga Gawałkiewicz (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Aleksandra Idziak (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Paulina Ołpińska (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Marta Wołczyńska (3c) – op. p. Ewa Wawszczyk.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Pani Katarzyna Marciniak i p. Marcin Biłgorajski prowadzą zajęcia z nauczycielami na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Każdy z uczestników musi prawidłowo przeprowadzić masaż serca, sztuczne oddychanie i ułożenie „pacjenta” w pozycji bezpiecznej.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Zajęliśmy I miejsce (ex equo z G-9) w miejskim konkursie pn. „Zielona Góra dawniej i dziś”. Konkurs rozgrywany był w ramach projektu profilaktycznego „Słoneczniej”, realizowanego przez Urząd Miasta, Uniwersytet Zielonogórski, Fundację „Bezpieczne Miasto” i Komendę Miejską Policji. W zwycięskim zespole wystąpili uczniowie klasy 1e: Kalina Georgiczuk, Dominika Wiatrowska i Konrad Chrzanowski. Sukces to niewątpliwy, tym bardziej, że za konkurentów mieli starszych o rok lub dwa lata kolegów z innych gimnazjów. Opiekunem naszego zespołu była p. Krystyna Runowska.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Tym razem p. Łukasz Cyrok zaprosił na spotkanie z młodzieżą p. Grzegorza Żołędziewskiego – dyrektora finansowego firmy AB Foods na Europę. Skąd ten wybór? Nasz gość zajął pierwsze miejsce w rankingu „Skrzydła biznesu” oraz otrzymał tytuł „Zasłużony dla woj. lubuskiego”. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju społecznego, kulturalnego lub gospodarczego Ziemi Lubuskiej.

Tematykę spotkania zdominowały pytania, jak osiągnąć sukces we współczesnym świecie. Niestety, nie ma na to prostej recepty.

 

27.11.2014 r. (czwartek)

Bardzo ładnie, a właściwie znakomicie wypadliśmy w miejskim konkursie „Zapraszamy do Zielonej Góry”. Zadaniem uczestników (studentów oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnmazjalnych) było napisanie w języku angielskim zaproszenia do odwiedzin naszego pięknego miasta. Jury nagrodziło pięć prac gimnazjalistów, z czego cztery nagrody przypadły naszym uczniom (!), którymi opiekuje się p. Anna Deska.

Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Rudek (2g), a trzecie Adrianna Młynkowiak (3g). Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Michalak (3g), Mikołaj Dudzic (3g) i Oliwia Piszczyńska (2g). Prace uczniów wydano w formie książki pt. „Come and discover Zielona Góra”.

Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a celem – oprócz popularyzowania nauki języka angielskiego – poszerzenie wiedzy o Winnym Grodzie i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.

 

27.11.2014 r. (czwartek)

Ukazał się długo wyczekiwany numer „Gimzetki” – pierwszy w tym roku szkolnym. Młodzi autorzy piszą m.in. o chrzcie pierwszoklasistów, zajęciach integracyjnych, wyborach do Samorządu Uczniowskiego i grach językowych. Są także wywiady z nowozatrudnionymi nauczycielami oraz z nową Przewodniczącą szkolnego samorządu – Sandrą Michalską. Na dwudziestu stronach znalazło się mnóstwo ciekawych informacji, zdjęć i prezentacji, o co zadbała cała redakcja, która tworzą: Weronika Kędzierska (2e), Hanna Gawrysiak (2f), Lidia Michalak (2e), Julia Szabunia (2e), Krzysztof Kotuła (2e), Klaudia Cielińska (2e), Katarzyna Korsak (2c), Magdalena Zimnicka (2c), Dominika Wiatrowska (1e), Basia Chrześcijańska (1b), Julia Gwóźdź (1b) i Iwona Olech (1h).

Opiekunkami młodych redaktorów są: p. Ewa Mrozińska i p. Agnieszka Żyznowska.

 

26-28.11.2014 r. (środa-piątek)

Wszystkie klasy II i III zapoznane zostały z problematyką otyłości. Zajęcia prowadzone były przez lekarzy i pielęgniarki, w ramach miejskiego projektu „Żywienie a zdrowie”.

 

26.11.2014 r. (środa)

W łączniku B-C zaprezentowano wystawę prac plastycznych uczniów klas drugich pt. „Papierowa wiklina”. Surowiec (zrulowane kawałki papieru) jest bardzo delikatny, dlatego p. Violetta Janecka prosi, aby nie ruszać eksponatów. Muszę przyznać, że pomysłowość i cierpliwość młodych twórców zadziwiły mnie całkowicie.

 

26.11.2014 r. (środa)

Przedstawiciele wszystkich klas II promowali zdrowe odżywianie. Akcja skierowana była do uczniów klas I (i osób funkcyjnych – za co serdecznie organizatorom dziękujemy). Uczniowie prezentowali różne owoce i warzyw, wskazywali na wartości odżywcze i zachęcali do degustacji (stąd nasze podziękowania).

 

25.11.2014 r. (wtorek)

Dzień Zdrowego Żywienia obchodziliśmy niemal przez tydzień. Jednym z elementów tego programu był konkurs dla klas drugich na temat zdrowego stylu życia, który brawurowo poprowadził Maciej Śmigaj (3b). Prezentację w formie elektronicznej przygotował Konrad Ławecki (3e). Odpowiedzi uczniów oceniali ich starsi koledzy: Joanna Howis (3e) i Jakub Mizera (3b). Z tą trudną tematyką najlepiej poradziła sobie para uczniów z klasy 2e – Weronika Kędzierska i Lidia Michalak. Nagrodą  były talony podarunkowe do „ Empiku” ufundowane przez Radę Rodziców.

Konkurs przygotowały: p. Kinga Puchan i p. Eliza Pietkieiwcz-Hanus.

 

25.11.2014 r. (wtorek)

Rozstrzygnięto konkurs plakatowy o tematach: „ Zdrowy styl życia” i „ Skutki uzależnień”. Nagrodzone prace wyeksponowano w holu szkoły. Pierwsze miejsca zajęli: Borys Ziobrowski (2a) i Łukasz Wedler (3e). Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Współorganizatorem konkursu była p. Grażyna Kawka.

 

24.11.2014 r. (poniedziałek)

Po raz kolejny zbieraliśmy artykuły spożywcze oraz środki czystości do paczek świątecznych dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu uczniów i wychowawców klas: 1a, 1b, 1e, 1g, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2i, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g oraz 3h udało się zebrać ryż, cukier, makarony, kasze, zupy, sosy, konserwy, przyprawy, płatki, herbatę, kawę, kakao, słodycze oraz środki czystości. Zebrane dary zostały przekazane fundacji im. ks. dra Mosinga.

Dodatkowe paczki z produktami przekazały: p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. A. Sienkiewicz oraz Kalina Klimenko z kl.3g. Koordynatorem akcji była p. Anna Sienkiewicz.

Za okazaną pomoc i dobre serce wszystkim darczyńcom z poszczególnych klas oraz ich wychowawcom dziękuje Szkolny Klub Wolontariusza. Szczególne podziękowania kierujemy do klas: 1b, 2e, 2i, 3b, 3d i 3g.

24.11.2014 r. (poniedziałek)

Miła wiadomość nadeszła z Lubuskiego Oddziału NFZ. W konkursie plastycznym pt. „Transplantacja jest OK” nagrodzono trzy nasze uczennice: Alę Petelę (2c), Olgę Lewandowską (2f) i Martę Socha (2b). Prace podopiecznych p. Marzeny Nowickiej ozdobią noworoczny kalendarz.

 

22.11.2014 r. (sobota)

Sobotnie przedpołudnie klasa 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) spędziła w szkole, gdzie w ramach zajęć integracyjnych spotkała się z pedagogiem szkolnym (p. Krystyną Runowską) i psychologiem (p. Katarzyną Stróżyk-Kroll). Młodzież była bardzo aktywna, otwarta i spontaniczna. Jest to na pewno zespół z przyszłością, wierzący w swoje siły i mający jasno określone cele.

 

21.11.2014 r. (piątek)

W mistrzostwach szkoły dziewcząt klas drugich w siatkówce wystąpiło 8 zespołów. Tytuł mistrzowski wywalczyły dziewczęta z klasy 2e (Natalia Jutrzenka, Magda Matusz, Hania Miczek, Matylda Pawlisz, Patrycja Seweryn, Sara Solska, Kasia Szeliga i Wiktoria Horbacz). Drugie miejsce zajęła klasa 2a, a trzecie 2b. Najlepszą zawodniczką turnieju została Natalia Jutrzenka.

Przed rozpoczęciem zawodów uczennice zostały zapoznane z problematyką uzależnień i negatywnym wpływie używek na młody organizm. Prelekcję przygotowała p. Grażyna Kawka, a zawody p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

20.11.2014 r. (czwartek)

Od dawna wiadomo, że nasi uczniowie uwielbiają piec, smażyć, dusić i gotować (na kółko kulinarne, prowadzone przez p. Janusza Kaczmarka, zapisało się kilkadziesiąt osób!). Nie było więc kłopotów z naborem do konkursu „MasterChef”. W pierwszym etapie uczestnicy musieli przygotować przystawkę. Wszystkie zaprezentowane potrawy wyglądały apetycznie i żal było opuszczać organizatorów, którzy z wielkim zapałem zabrali się do degustacji. W komisji, oprócz p. Kaczmarka, zasiedli jeszcze: p. Agnieszka Georgiczuk i ubiegłoroczne laureatki, czyli Weronika Kędzierska (2e) i Natalia Hołobotowska (2b). Do dalszego etapu przeszło 12 uczniów, a najwyżej oceniono przystawki przygotowane przez Amadeusza Trzaskę (1b) i Hanię Pieniążek (1a).

 

20.11.2014 r. (czwartek)

W salonie wystaw PGNiG odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 i naszego Gimnazjum. Tematyka prac związana była z Portugalią – to bowiem państwo Unii Europejskiej poznawali wcześniej na warsztatach twórczych uczestnicy projektu. Pani Marzena Nowicka była bardzo zadowolona, żeby nie powiedzieć zachwycona, z poziomu prac i wspólnego przedsięwzięcia obu szkół. Swoje „płótna” na wystawie zaprezentowali: Michalina Bąk (3e), Aleksandra Budynek (3d), Agata Chreptak (3e), Michalina Hejnowicz (3e), Karina Jabłońska (3d), Aleksandra Jaryczkowska (3c), Anna Jaszczuk (3e), Barbara Jaszczuk (3h), Małgorzata Łojewska (3e), Patrycja Laskowska (3e), Magda Łysy (3e), Magdalena Machnicka (3c), Dominika Marković (3d), Wiktoria Mikołajewicz (3c), Paulina Nowicka (3c), Nikola Olszewska (3c), Kinga Podrzycka (3c), Lena Radoch (3a), Dominika Synoś (3e), Weronika Szczap (3c), Monika Szpakowska (3c), Sara Wilk (3d) i Agata Wywiał (3c).

 

20.11.2014 r. (czwartek)

W Teatrze Lubuskim odbyła się prezentacja uzdolnień muzyczno-baletowych uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i G-1. Na scenie wystąpili m.in. Kornelia Ostrowska (1d), która zagrała na keyboardzie utwór „My heart will go on” oraz Artur Wołk-Lewanowicz (2i) z piosenką „Popik”. Obaj wykonawcy zebrali gromkie brawa. Koncert, zorganizowany przez nauczycieli „Ekonomika”, w ramach Festiwalu Młodych Talentów, odbywał się pod hasłem „Wolni od uzależnień”. Widownię zapełnili uczniowie obu szkół.

 

18.11.2014 r. (wtorek)

To był już ostatni punkt obchodów Święta Niepodległości. Z inicjatywą wyszli sami uczniowie i to oni, przy pomocy p. Adama Szopy, przygotowali uroczysty apel, podczas którego opowiedzieli i wyśpiewali „co im w duszy gra”. Program z patriotyczną nutką zaprezentowali uczniowie klasy 3b: Aleksandra Idziak, Kamila Lis, Krzysztof Łasiński, Szymon Rutowicz, Maciej Śmigaj, Joanna Zapała i Julia  Zaremba. Poczet flagowy, przy akompaniamencie werbli (Krzysztof Łasiński), wprowadzili uczniowie kl. 3e (Michalina Bąk, Joanna Howis, Konrad Ławecki). Na uwagę zasługuje też postawa pozostałych uczniów, którzy w wielkim skupieniu wysłuchali tego, co przygotowali starsi koledzy.

17.11.2014 r. (poniedziałek)

Duży sukces odniosła Aleksandra Łukasiewicz (op. p. Anna Deska) z klasy 2g, zajmując trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego „Multitest 2014”. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

 

17-20.11.2014 r. (poniedziałek-czwartek)

Klasa 1f, w ramach tzw. Zielonej Szkoły, pojechała do Wroniaw. Uczniowie mieli codzienne zajęcia (sportowe, plastyczne, biologiczne, historyczne itd.). Atmosfera sprzyjała pogłębianiu wiadomości szczególnie z historii, geografii i biologii – bowiem miejscem zakwaterowania był XIX wieczny pałac z rozległym parkiem. W tzw. międzyczasie organizatorzy zaprosili uczniów na wycieczkę do skansenu w Wolsztynie i do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. A wieczorami była okazja, aby poszaleć przy ognisku, na dyskotece, czy przy karaoke. Młodzieżą opiekowały się p. Eulalia Szatkowska i p. Ewa Pachciarek (ciekawe, czy też szalały).

 

15.11.2014 r. (sobota)

To już XX raz na szkolnym parkiecie spotkali się koszykarze, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W sportowej rywalizacji spotkali się chłopcy i dziewczęta z Gimnazjum w Przylepie, Gimnazjum nr 7 oraz nasza szkoła. Podczas uroczystego otwarcia hymn państwowy na dwa głosy a cappella zaśpiewały uczennice kl. 3b Kamila Lis oraz Joanna Zapała.

Turniej rozgrywano systemem każdy z każdym. Mecze były bardzo zacięte. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja naszej szkoły: Paulina Mazurkiewicz (3c) (k), Joanna Howis (3e), Karolina Gruchociak (3g), Agata Sawicka (3f), Marta Wołczyńska (3c), Natalia Rynkiewicz (2a), Julia Barczyńska (2i), Julia Zuśka (2f), Katarzyna Dziklińska (1a). Podobnie było w kategorii chłopców. W zwycięskiej drużynie zagrali: Kacper Mąkowski (3g), Maciej Strzelczyk (3h), Michał Ast (3b), Łukasz Zieliński (3a), Mateusz Wojtczak (3a), Paweł Wdowiński (3g), Filip Rybiński (3d), Krzysztof Zaręba (3d), Borys Ziobrowski (2a) (k), Michał Szlosowski (3a). Drugie miejsca w obu kategoriach wywalczyło Gimnazjum nr 7, a trzecie miejsca Gimnazjum w Przylepie.

W przerwie zawodów rozegrano konkurs na najlepszego strzelca. Zawodnicy w ciągu minuty mieli wykonać jak najwięcej celnych rzutów. W kategorii dziewcząt zwyciężyła uczennica z Przylepu (Joanna Pierzga). Wśród chłopców najlepszy okazał się Maciej Strzelczyk (3h). Opiekunowie drużyn wytypowali spośród swoich uczniów najlepszych zawodników, którzy otrzymali w nagrodę piłki koszykowe. Nasi liderzy to Karolina Gruchociak (3g) oraz Kacper Mąkowski (3g).

Zawody przygotowali: p. Katarzyna Marciniak, p. Mariusz Małachowski oraz p. Jacek Urkiel. Sędziował p. Robert Sztejna oraz Natalia Hołobotowska (2b), a pyszne zapiekanki dla uczestników przygotował p. Janusz Kaczmarek. Dziękujemy również Radzie Rodziców, dzięki której ta uroczystość mogła się odbyć.

 

15.11.2014 r. (sobota)

Klasa 1e (wych. p. Dorota Kozica) została zaproszona na sobotnie zajęcia integracyjne, które cyklicznie prowadzą p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll (psycholog). Wychowankowie p. Kozicy tworzą zgrany zespół, bardzo głośny, ale za to niezwykle twórczy. I to ostatnie najbardziej nas cieszy.

 

14.11.2014 r. (piątek)

W Sulęcinie odbyło się podsumowanie rocznej rywalizacji sportowej w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii szkół gimnazjalnych zajęliśmy II miejsce w województwie lubuskim! To nasz największy sportowy sukces, który zawdzięczamy zarówno uczniom, jak i wspaniałym nauczycielom wychowania fizycznego, którzy potrafią zmobilizować i zachęcić podopiecznych do uprawiania sportu.

 

14.11.2014 r. (piątek)

Jak co roku z okazji 11 Listopada biblioteka zaprosiła uczniów (kl. 2g i 3g) na montaż słowno muzyczny ukazujący drogę Polski do niepodległości. Oprócz faktów historycznych, przypomnianych w telegraficznym skrócie, prezentowaliśmy poezję związaną z tematem. Tłem była muzyka - od bardzo podniosłej – Bogurodzicy czy Roty, do prostych, znanych wszystkim, żołnierskich piosenek – Wojenko, wojenko, Piechota, Pierwsza Brygada i in. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca historyczne wydarzenia upamiętnione na płótnach Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Artura Grottgera.

Program słowno-muzyczny, pod okiem p. Elżbiety Szapućko i p. Elżbiety Pawluk, przygotowały: Basia Chrześcijańska (1b), Ola Lubińska (1e), Weronika Małysa (1g), Patrycja Opach (2b), Nicola Przymus (1g) i Dominika Wiatrowska (1e).

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Klasy pierwsze z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły w tradycyjnym już koncercie muzyki polskiej, który przygotowała dla nas Filharmonia Zielonogórska. Wykonawcy,czyli Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej i pianista Ryszard Zimnicki, zaprezentowali słuchaczom różnorodność polskiej muzyki. Była wiec muzyka filmowa i słynny polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, motyw wiodący z „Polskich dróg” i słynna „Dumka na dwa serca” (zwana tematem Heleny) z filmu „Ogniem i mieczem”. Nie zabrakło mazurka Fryderyka Chopina, a także menuetu Ignacego Jana Paderewskiego, utworów Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Wieniawskiego i Witolda Lutosławskiego. Koncert zakończył Polonez A-dur Fryderyka Chopina, który w czasach II wojny światowej pełnił rolę sygnału Polskiego Radia.Trzeba podkreślić, że nasi uczniowie prezentowali się bardzo elegancko i zachowywali wręcz wzorowo. Sami artyści wyrażali się o nich z wielkim uznaniem, za co dziękuje organizatorkatego wyjścia – p. Violetta Janecka.

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Podopieczni p. Eweliny Gajos włączyli się do akcji niesienia pomocy swoim rówieśnikom w Kamerunie. Na przerwach sprzedawano kolorowanki, a cały dochód przekazano organizatorom na budowę szkół w tym środkowoafrykańskim państwie.

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Pani Anna Burnagiel wraz z klasą 3b przybliżyli nam niemieckie zwyczaje związane z Dniem św. Marcina (der Martinstag). Agata Serba, Gabriela Śmiałek, Marta Przygoda, Agata Wywiał, Magda Machnicka oraz Maciej Śmigaj (występujący w roli świętego) urządzili pochód z lampionami szkolnymi korytarzami. Uczniowie chodzili w przebraniu po klasach i przeprowadzali konkurs o Św. Marcinie, a nagrodzonym uczniom wręczali cukierki.

W tym samym czasie uczennice klasy 3b: Kamila Lis, Ola Idziak, Paulina Ołpińska oraz uczniowie klasy 2h: Nikola Stankowiak, Paulina Wiszniowska oraz Maciej Domagała przygotowywali w szkolnej kuchni tradycyjny świętomarciński poncz oraz pieczone jabłka. Przekąski te wraz z upieczonymi w domu babeczkami i ciasteczkami sprzedawali następnie w holu szkoły. Tego dnia przeprowadzony został również szkolny konkurs na najpiękniejszy lampion. Jury (p. Marzena Nowicka, p. Dorota Jagodzińska, p. Iwona Filar oraz p. Anna Burnagiel) postanowiło nagrodzić następujących uczniów:

I miejsce – Julia Gołucka (1c) i Aleksandra Oparska (1c)

I miejsce – Katarzyna Szeliga (2e) i Wiktoria Mikołajczyk (2e)

II miejsce – Matylda Pawlisz (2e) i Sara Solska (2e)

II miejsce – Arkadiusz Mikołajek (1c)

 

12.11.2014 r. (środa)

Odwiedziliśmy Przedszkole nr 25 „Bajka”. Uczennice klasy 3b: Paulina Ołpińska, Kamila Lis, Joanna Zapała, Dominika Ogórek, Julia Zaremba, Iga Gawałkiewicz, Gabriela Śmiałek, Agata Serba, Marta Przygoda oraz uczeń kl. 2e - Kacper Koźlarek wybrali się tam wraz z p. Anną Burnagiel na warsztaty plastyczne. Przedszkolaki wraz z gimnazjalistami wykonywali lampiony na Dzień św. Marcina. Wcześniej Kamila Lis przeczytała im legendę o św. Marcinie. Przedszkolaki miały w ten sposób okazję poznać niemieckie zwyczaje związane z tym dniem. Wolontariuszki szybko znalazły wspólny język z przedszkolakami, a panie były pod wrażeniem sympatycznego podejścia do dzieci jedynego rodzynka w tym gronie - Kacpra Koźlarka.

 

11.11.2014 r. (wtorek)

Głównym punktem obchodów Dnia Niepodległości była uroczysta msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela oraz uroczysty capstrzyk pod Pomnikiem Bohaterów, z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. I nas tam nie zabrakło. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3e (Michalina Bąk, Joanna Howis i Konrad Ławecki), a w uroczystościach udział wzięły: klasa 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz), kl. 1d (wych. p. Wioletta Kupczyk), kl. 3a (wych. p. Marcin Biłgorajski) i kl. 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus).

Tuż przed mszą św. z koncertem pieśni legionowych wystąpił szkolny zespół wokalny przygotowany przez p. Violettę Janecką (op. p. Anna Deska). Młodzi artyści wypadli wspaniale, a ich występ przyjęto owacyjnie. W zespole śpiewali: Ola Bałacka (3g), Zuzanna Kmieć (3e), Kamila Lis (3b), Ola Liszko (3g), Konrad Ławecki (3e), Gosia Łojewska (3e), Magda Łysy (33), Berenika Maniukiewicz (3e), Ola Narkiewicz (3e), Oriana Pluta (2i), Asia Zapała (3b) i Julia Zaremba (3b).

Wcześniej rozegrano grę terenową, w której udział wzięły drużyny przygotowane przez p. Agnieszkę Sawicką (kl. 3b) i p. Katarzynę Machaj (kl. 2h). Uczestnicy musieli przejść śladem pomników związanych z walką o niepodległość Polski i odpowiedzieć na pytania związane z historią naszego kraju. Podopieczni p. Sawickiej zajęli drugie miejsce, a klasa 2h piąte. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski.

 

11 listopada to największe święto państwowe ustanowione na pamiątkę odzyskania przez Polskę w roku 1918 niepodległości. Przyczyniła się do tego I wojna światowa, w której państwa rozbiorowe stanęły po przeciwnych barykadach. Konflikt pomiędzy Rosją, Niemcami i Austrią doprowadził do nowej jakościowo sytuacji, którą wykorzystały polskie środowiska niepodległościowe, z przywódcami: Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim. Po 123 latach rozbiorów Polska zaistniała ponownie na mapie Europy. Scalanie ziem polskich zakończyło się dopiero po powstaniu wielkopolskim (1918-1919) i trzech powstaniach śląskich (1919-1921). Warto zauważyć, że nasi sąsiedzi pod koniec XVIII w. przywłaszczyli sobie rdzenie polskie ziemie, wymazując z mapy Europy państwo polskie.

 

08.11.2014 r. (sobota)

Z okazji Dnia Jeża, w Parku Tysiąclecia odbył się bieg terenowy, z którego dochód przekazano na zielonogórskie schronisko dla zwierząt. W czasie akcji organizatorzy zbierali karmę, koce, obroże oraz inne artykuły niezbędne zwierzakom, aby przetrwać zimę. Udział w biegu był świetną zabawą i sposobem na miłe spędzenie wolnej soboty dla naszych wolontariuszy, którzy swoją obecnością i przyniesionymi darami wsparli tę akcję. W akcji udział wzięli:

Katarzyna Dranczewska (1b), Julia Gwóźdź (1b), Aleksandra Lipecka (1b), Mateusz Pędziński (1b),

Katarzyna Grussy (2e), Kacper Koźlarek (2e),

Iga Gawałkiewicz (3b), Wojciech Górski (3b), Michalina Hejnowicz (3e), Aleksandra Hładka (3g), Kalina Klimenko (3g), Krzysztof Łasiński (3b), Małgorzata Łojewska (3e), Igor Matyja (3b), Aleksandra Michalak (3g), Natalia Mikiciuk (3g), Dominika Ogórek (3b), Kalina Piszcz (3f), Michał Puczko (3g), Klaudia Siedlecka (3f), Natalia Stabrowska (3g), Dominika Synoś (3e), Marek Szydło (3g), Karolina Przybyła (3g), Kuba Vollkommen (3g) i Julia Zaremba (3b). Funkcję opiekunów pełniły: p. Anna Sienkiewicz, p. Danuta Fabiś i p. Michalina Kosowicz.


07.11.2014 r. (piątek)

Klasa 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) ponownie nas zaskoczyła i zaprezentowała wszystkim klasom krótki program słowno-muzyczny nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości. Informacje o 11 listopada 1918 r. przekazywała Joanna Howis, a Patrycja Laskowska i Dominika Synoś przeprowadzały krótki quiz z nagrodami. Na koniec cała ekipa, czyli Jakub Adamowicz (gitara), Maks Borysowski (gitara), Jan Greśków, Zuzia Kmieć, Konrad Ławecki, Tomek Ławrynowicz (gitara), Małgorzata Łojewska, Aleksandra Narkiewicz, Mikołaj Puk (gitara), Maciek Trybulski i Łukasz Wedler odśpiewali legionowe pieśni, czyli „Kadrówkę” i "Pąki białych róż", których dziarskie tony niosły się po szkolnych korytarzach przez cały dzień.

 

05.11.2014 r. (środa)

Powoli urodzinowe niespodzianki stają się szkolną tradycją. Tym razem koleżanki i koledzy przywitali tortem Agnieszkę z 2e, która niczego się nie spodziewając dziarskim krokiem wchodziła do szkoły.

 

05.11.2014 r. (środa)

Delegacja szkoły wzięła udział w otwarciu wystawy pt. „"Burza" zaczęła się na Wołyniu”, w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Słowo wprowadzające wygłosił dyrektor placówki - p. dr Andrzej Toczewski. Wśród zwiedzających zauważono naszych absolwentów, uczniów ubiegłorocznej klasy 3e.

„Burza” - akcja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw Niemcom, w końcowej fazie wojny, przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej na terytorium województwa wołyńskiego. 

Na Wołyniu w akcji tej wzięło udział ponad 6 tys. żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty.

 

03.11.2014 r. (poniedziałek)

Uwieńczeniem obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych było spotkanie Kawiarenki Literackiej. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że mamy bardzo wrażliwą i uzdolnioną młodzież. Swoje utwory prezentowali: Michał Kmiećkowiak (1b), Basia Chrześcijańska (1b),  Kasia Grussy (2f) i Wiktoria Pal (3h). Twórczość uczniów oceniali: p. Ewa Mrozińska, p. Joanna Kaźmierczak, p. Elżbieta Pawluk i p. Elżbieta Szapućko.

30.10.2014 r. (czwartek)

Samorząd Uczniowski, trochę na wariackich papierach, postanowił wprowadzić w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych elementy zabawy. Krótko mówiąc osoby, które przebrały się za przeróżne stwory, zwolnione były w tym dniu z odpytywania przy tablicy. Te obce nam kulturowo harce, choć ożywiły aktywność uczniów, to jednak nie miały szerszego zasięgu.

 

30.10.2014 r. (czwartek)

Październik od lat obchodzony jest jako Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka jak co roku włączyła się w te obchody inicjując różnorodne akcje. W tym roku były to między innymi wystawy starych książek oraz książek z autografami znanych autorów. Nasz najstarszy egzemplarz  pt. „Leczenie wodą” autorstwa  Sebastiana Kneippa pochodził z roku 1895 i zawierał wiele porad dotyczących leczniczego wykorzystania wody oraz wszelkich polnych ziół i kwiatów ogrodowych. Autografy w książkach zgromadzonych na drugiej wystawie należały miedzy innymi do Agnieszki Osieckiej, Ewy Nowak, Grażyny Kosmowskiej, ks. Adama Bonieckiego, Janusza Przymanowskiego. Przez cały miesiąc można było oglądać w czytelni wystawę karykatur znanych polskich autorów.

Ogłoszone też zostały dwa konkursy: fotograficzny „Przyłapani na czytaniu” i czytelniczy „Czy znasz ten fragment…”. W pierwszym wyróżnieni zostali: Basia Chrześcijańska (1b),

Wiktoria Kuncewicz (3d), Michał Piwecki (3h) i Iga Jenek (2f). W drugim laureatkami zostały: Joasia Andrzejewska (2h), Julia Żołędziewska (2h) oraz Emilia Kusznierz (3e).

Nie obyło się też bez akcji „Pozostaw po sobie pamiątkę, podaruj bibliotece książkę”, w wyniku której biblioteka pozyskała 52 egzemplarze głównie słowników i bogato ilustrowanych przewodników. Największymi ofiarodawcami byli nauczyciele –

p. Mirosław Długosz i p.Anna Predko.

Swoją działalność zainaugurowało Koło Przyjaciół Biblioteki, odgrywając scenkę „Czerwony Kapturek szuka księcia”, która była częścią lekcji na temat cyberprzemocy. Widzami byli uczniowie klas 1a i 1e. W przedstawieniu wystąpiły: Dominika Wiatrowska (1e), Ola Lubińska (1e), Basia Chrześcijańska (1b), Nicola Przymus (1g), Weronika Małysa (1g) i Patrycja Opach (2b)

 

29.10.2014 r. (środa)

Czy na szkolnym parkiecie można grać jedynie w gry zespołowe? Nasi goście pokazali nam, że można również tańczyć, a nawet wykonywać „podniebne” akrobacje. A wszystko za sprawą zespołu MEGA DANCE, który w składzie trzech par zaprezentował jak się tańczy akrobatycznego Rock’n’rolla. Najwięcej braw zebrali mistrzowie świata w tym tańcu: Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło. Aplauz, który towarzyszył ich podniebnym akrobacjom, z pewnością było słychać na wszystkich szkolnych korytarzach.

Goście przeprowadzili szybki kursie tańca, a najzdolniejsi upominki: Wiktoria Albrecht (1a), Paulina Styś (3d) oraz Wiktoria Lenart (1a). Natomiast Adam  Dudek (1h) i Weronika Purchała (1a) otrzymali zaproszenia na Mistrzostwa Świata w Rock’n’Rollu Akrobatycznym, które odbędą się 15 listopada br. w Zielonej Górze. Spotkanie przygotowały: p. Patrycja Matyjaszczyk i p. Katarzyna Marciniak.

 

29.10.2014 r. (środa)
Klasa 2f i członkowie kółka historycznego gościli w Muzeum na wykładzie  poświęconym  zielonogórskim nekropoliom. Uczniowie poznali historię miejskich cmentarzy, zarówno tych istniejących (Chynów, Jędrzychów, Zielona Góra) jak i zlikwidowanych (cmentarze: Jana Chrzciciela, Zielonokrzyżowy, Jakubowy, Izraelicki, św. Trójcy, św. Jadwigi czy radziecki cmentarz wojskowy na obecnym Placu Bohaterów). Prelekcja ilustrowana była przeźroczami. Młodzieżą opiekowali się: p. Katarzyna Machaj, p. Agnieszka Sawicka oraz p. Łukasz Cyrok.

 

28.10.2014 r. (wtorek)

I ponownie klasa 3c (wych. p. Alicja Raczyńska-Zbierska). Tym razem uczniowie zorganizowali akcję „Zdążyć przed zimą”, podczas której zbierali koce i ręczniki oraz karmę dla psów i kotów. Następnie zawieźli wszystko do schroniska dla zwierząt, gdzie w podziękowaniu otrzymali dyplom.


27.10.2014 r. (poniedziałek)

Szkolny obrazek. W holu szkoły kilkanaście dziewcząt z małym torcikiem czeka na dzisiejszą jubilatkę – Matyldę z 2e - i nerwowo zapala świeczkę. Nic nie świadoma „Megi” wchodzi spokojnie do gimnazjum, a tu nagle słyszy gromkie „Sto lat!”. Zaskoczona zrobiła kilka ciekawych min. Ciekawe, kto zjadł torcik? I czym?

 

26.10.2014 r. (niedziela)

Pani Ewelina Gajos z garstką uczniów z klasy 3c (wych. p. Alicja Raczyńska-Zbierska) udała się na cmentarz komunalny, aby posprzątać zapomniane i zaniedbane nagrobki. W akcji udział wzięli: Bartosz Binek, Sebastian Jaceczko, Milena Klusek, Karolina Kwaśnik, Kinga Podrzycka i Jędrzej Wiliński. Taka postawa uczniów zasługuje na uznanie.


25.10.2014 r. (sobota)

W tę sobotę na integracyjne spotkanie stawili się uczniowie klasy 1d (wych. p. Wioletta Kupczyk). Zajęcia prowadziły znane już wszystkim p. Krystyna Runowska (pedagog) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll (psycholog). Wychowankowie p. Wioletty lubią żartować, stanowią skonsolidowaną grupę, mają jasno określone cele, a ich wypowiedzi były bardzo inteligentne. To dobrze wróży na przyszłość.

 

24.10.2014 r. (piątek)

Mistrzostwo szkoły w unihokeju dziewcząt zdobyła klasa 2a (Julita Bącler, Hanna Brodzik, Anna Flis, Julianna Kołodziejska i Natalia Koziełło). W turnieju udział wzięło 7 zespołów. Drugie miejsce wywalczyła klasa 2f, a trzecie klasa 2d. Mecze były zacięte, na szczęście obyło się bez kontuzji. Najlepszą zawodniczką została Weronika Charytoniuk (2d).

Zawody przebiegały pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”. Krótką pogadankę na temat szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka przeprowadziła p. Katarzyna Strózik-Kroll (szkolny psycholog).  Turniej zorganizowały i sędziowały p. Alicja Bronikowska i p. Joanna Solan.

 

23.10.2014 r. (czwartek)

Klasa 2b wzięła udział (dzięki połączeniom internetowym) w żywej lekcji historii. Tematem zajęć były losy polsko-żydowskie. Audycja nadawana była z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a prowadzili ją Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Klasę do projektu zgłosiła p. Katarzyna Machaj, która wcześniej przygotowała uczniów do odbioru audycji.

22.10.2014 r. (środa)

Tradycyjnym meczem koszykówki pomiędzy nauczycielami a uczniami zakończyliśmy obchody Dnia Edukacji Narodowej. Mecz zakończył się zwycięstwem pedagogów 61:52. Duża w tym zasługa p. Mariusza Małachowskiego, który zdobył 27 punktów. Zwycięstwo nie przyszło łatwo. Przez dwie pierwsze tercje prowadzili uczniowie. Dopiero ostatnia część meczu należała do nauczycieli.

W drużynie uczniów zagrali: Michał Ast (3b, 14 pkt), Maciej Domagała (2h), Kacper Mąkowski (3g, 20 pkt.), Maciej Strzelczyk (3h, 16 pkt.) i Paweł Wdowiński (3g, 2 pkt.).

Do walki z gimnazjalistami stanęli: p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Marcin Biłgorajski, p. Mariusz Małachowski (27), p. Piotr Mąkowski (10), p. Roman Łuczkiewicz (12), p. Adam Szopa (12) i p. Robert Sztejna.

 

21.10.2014 r. (wtorek)

Rozpoczęliśmy II edycję projektu „Najnowsza historia Polski”. Wykład inauguracyjny pt. „Czy mamy prawo być dumni” wygłosił dyrektor szkoły. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w godzinach popołudniowych, a udział w nich jest dobrowolny. Na pierwsze spotkanie przybyło ponad 80 uczniów i trzeba było zamienić salę lekcyjną na stołówkę. Muszę przyznać, że takie zainteresowanie tematem przerosło nasze oczekiwania.

 

21.10.2014 r. (wtorek)

Kinga Filipiuk (2a) została laureatką wojewódzkiego konkursu „II wojna światowa. Spytaj dziadka”. Zadaniem uczestników było przygotowanie filmu ze świadkami wydarzeń wojennych i spisanie ich losów. Kinga poprosiła swoje babcie (którym serdecznie dziękujemy za przychylność) o podzielenie się wspomnieniami z tego jakże tragicznego okresu. Efekt jak widać jest wspaniały. I miejsce w konkursie! Opiekunem Kingi jest p. Katarzyna Machaj.

 

16-18.10.2014 r. (czwartek-sobota)

Pani Katarzyna Machaj zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. „Lekcja dobrej historii” i w nagrodę została zaproszona do Warszawy na konferencję naukową do Instytutu Badań Edukacyjnych.

 

17.10.2014 r. (piątek)

Pani Agnieszka Opala uczestniczyła w seminarium zorganizowanym przez Uniwersytet Zielonogórski na temat dysleksji. Specyficzne trudności w uczeniu się dotyczą znacznej grupy gimnazjalistów, stąd „nasza” obecność na wykładach. Zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali referatów p. prof. Marty Bogdanowicz i p. prof. Poli Kuleczki.

 

16.10.2014 r. (czwartek)

W tym roku mija trzydzieści lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez komunistyczna tajne służby. Śmierć Kapłana wstrząsnęła społeczeństwem, walczącym o godność i zmiany w Polsce. Tej właśnie postaci poświecony był montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez p. Agnieszkę Sawicką i p. Ewelinę Gajos, zatytułowany „Prawda jest nieśmiertelna”, adresowany do uczniów klas II i III. W programie, który prowadzili uczniowie klasy 3b, Agata Serba i Maciej Śmigaj, wystąpili: Konrad Dudek, Iga Gawałkiewicz, Gabriela Śmiałek, Łukasz Wedler (3e) i Julia Zaremba. Duże wrażenie na słuchaczach zrobiły Kamila Lis i Joanna Zapała, które pięknie wyśpiewały „Modlitwę o wschodzie słońca” i „Miejcie nadzieję”. Akompaniował im niezawodny Krzysztof Łasiński.

 

15.10.2014 r. ( środa)

Panie Katarzyna Lewandowska i Agnieszka Georgiczuk zaprosiły uczniów do nietypowego konkursu. W holu szkoły pojawiły się fotografie ciała pedagogicznego, a właściwie fragmenty tegoż. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie odpowiednich zdjęć do nazwisk. Nie jest to proste. Ja prawidłowo dopasowałem 12 fotosów (na 28 zaprezentowanych). Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.

 

14.10.2014 r. (wtorek)

Dzień Edukacji Narodowej – święto polskiej oświaty – upamiętnia powstanie w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej (pełna nazwa: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”). Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. W pierwszych latach działania komisja opracowała i wprowadziła trójstopniowy model edukacji (szkoły parafialne, szkoły powiatowe i uniwersytety [w tamtych czasach istniały dwa: w Krakowie i Wilnie]).
Do głównych reform zaliczyć należy: opracowanie nowych programów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim (do tej pory obowiązywała łacina), wprowadzenie polskiej terminologii naukowej, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie w szkołach obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, utworzenie „Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych” (instytucji opracowującej podręczniki i programy nauczania), dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Z dużą satysfakcją pragnę poinformować o nagrodach, jakie w związku z Dniem Edukacji Narodowej zostały przyznane nauczycielom naszej szkoły.

Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała p. Ewa Wawszczyk

Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymali: p. Justyna Flis i niżej podpisany

Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymali: p. Danuta Przybyszewska i p. Piotr Mąkowski

Nagrodę Prezydenta Miasta za pozyskanie środków unijnych otrzymała p. Alicja Raczyńska

Dodam, że w woj. lubuskim przyznano tylko 3 nagrody ministra, a w Polsce 79. Tym większy sukces p. Ewy, która nagrodę odbierała w Warszawie.

Także uczniowie przyznali swoje wyróżnienia. W tym roku tytuł „Belfra z klasą” otrzymała p. Anna Przybylak (nauczycielka matematyki). „Belfrem z czarem” został p. Łukasz Cyrok, nauczyciel historii, którego sposób prowadzenia lekcji i zwracania się do uczniów bardzo młodzieży odpowiada. Za najbardziej wymagającego pedagoga uznano p. Patrycję Kośmider (nauczycielkę matematyki), która otrzymała tytuł „Belfra z kosą”. Wsztscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe statuetki wykonane przez p. Marzenę Nowicką, nauczycielkę plastyki.

 

13.10.2014 r. (poniedziałek)

Grupa uczniów z klas 2d, 2e i 3e wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Wykłady dotyczyły udzielania (na przestrzeni wieków) pomocy osobom chorym psychicznie, uzależnienia ludzi młodych od alkoholu i przeciwdziałania stanom depresyjnym. Gimnazjaliści wzięli także udział w konkursie i zdobyli kilka nagród. Mlodzieżą opiekowały się: p. Katarzyna Stróżyk-Kroll (psycholog) i p. Elżbieta Szapućko (biblioteka).

 

13.10.2014 r. (poniedziałek)

Na szkolnych korytarzach zrobiło się słodko i kolorowo. A to za sprawą uczniów, którzy wyprzedzając Dzień Edukacji Narodowej, przynieśli swoim ulubionym nauczycielom i pracownikom szkoły kwiatki oraz... ciasteczka. Byłem w tej grupie i muszę stwierdzić, że zarówno sam pomysł, jaki i domowe wypieki zrobiły na mnie duże wrażenie.

 

12.10.2014 r. (niedziela)

Tegoroczny Dzień Papieski upłynął pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. Nasza szkoła wystawiła sześć patroli, które kwestowały na rzecz uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej, pochodzącej z małych miejscowości. Zebrane fundusze zasilą konto fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W akcję zaangażowali się: Wiktoria Adam (1f), Michalina Bąk (3e), Kinga Filipiak (2a), Zuzanna Florkowska (1a), Wojciech Górski (3b), Klaudia Graczyk (2f), Katarzyna Grussy (2f), Michalina Hejnowicz (3e), Zuzanna Kmieć (3e), Aleksandra Kot (2f), Kacper Koźlarek (2e), Wiktoria Lenart (1a), Małgorzata Łojewska (3e), Magda Łysy (3e), Aleksandra Malejko (2a), Igor Matyja (3b), Calina Piszcz (3f), Weronika Opszalska (3a), Karolina Przybyła (3g), Jagoda Staszewska (3a), Aleksandra Stefaniak (3a), Martyna Towpik (1f). Młodzieżą opiekowali się: p. Ewelina Gajos, p. Wioleta Kupczyk, p. Katarzyna Marciniak, p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Łukasz Cyrok i p. Jacek Urkiel.

Zebrano łącznie prawie 2500 zł. Całość nadzorowały: p. Beata Rybak, p. Danuta Fabiś, p. Anna Sienkiewicz, p. Violetta Janecka i p. Monika Dropińska.

 

11.10.2014 r. (sobota)

Koło Turystyki Rowerowej wyruszyło na kolejną wycieczkę, tym razem do Droszkowa. W wyprawie udział wzięli: Daniel Bielech (3h), Adrian Bróż (3f), Wojciech Kotas (3h), Igor Matyja (3b), Mateusz Nalewa (3d), Marcin Pieprzycki (2a) i Michał Piwecki (3h). Uczniami opiekowali się: p. Janusz Kaczmarek i p. Robert Sztejna.

 

11.10.2014 r. (sobota)

Zajęciom integracyjnym klasy 1c (wych. p. Jowita Kozikowska) towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Uczniowie byli bardzo otwarci, dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w szkole i opowiadali o swoich zainteresowanich.

Zajęcia prowadziły: p. Katarzyna Strózyk-Kroll i p. Krystyna Runowska.

 

11.10.2014 r. (sobota)

Pan Łukasz Cyrok poprowadził dodatkowe zajęcia dla uczniów zainteresowanych historią. W sobotni poranek kilkunastu gimnazjalistów rozpoczęło w ten sposób przygotowania do eliminacji wojewódzkiego konkursu historycznego. Wszystkim życzymy oczywiście sukcesów.

 

10.10.2014 r. (piątek)

Maja Salwa (3h, op. p. Marzena Nowicka) i Paweł Krzywokulski (3d, op. p. Grażyna Kawka) zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Zachowaj trzeźwy umysł”. Nagrody wręczono podczas podsumowania półrocznej kampanii w siedzibie Liceum Ekonomicznego.


10.10.2014 r. (piątek)

W mini mistrzostwach klas trzecich w koszykówce dziewcząt wygrały bezapelacyjnie uczennice z klasy 3c (Paulina Mazurkiewicz, Ola Poźniak, Weronika Szczap i Marta Wołczyńska). Kolejne miejsca zajęły klasy 3e i 3b. Najlepszą zawodniczką została, zgodnie z oczekiwaniami, Paulina (3c). Zawody przygotowały: p. Patrycja Matyjaszczyk i p. Katarzyna Marciniak.

A dlaczego były to „mini mistrzostwa”? Bo w turnieju wzięły udział tylko trzy klasy (na osiem). Ale za to najlepsze!

 

08.10.2014 r. (czwartek)

Na wycieczkę integracyjną z młodzieżą o różnym stopniu niepełnosprawności zaprosiły naszych uczniów panie Marzena Nowicka i Ewelina Gajos. Miejscem docelowym były Cigacice, a jedną z atrakcji był spływ galerami połączony z ogniskiem. W sumie w spotkaniu integracyjnym z poszkodowanymi przez los rówieśnikami wzięło udział 19 osób (same dziewczęta): Michalina Bąk (3e), Chreptak Agata (3e), Michalina Hejnowicz (3e), Karina Jabłońska (3d), Aleksandra Jaryczkowska (3c), Anna Jaszczuk (3e), Barbara Jaszczuk (3h), Małgorzata Łojewska (3e), Magda Łysy (3e), Magdalena Machnicka (3b), Dominika Marković (3d), Paulina Nowicka (3c), Kinga Podrzycka (3c), Lena Rodoch (3a), Weronika Szczap (3c), Monika Szpakona (3c), Dominika Synos (3e), Sara Wilk (3d) i Agata Wywiał (3c).

 

08.10.2014 r. (środa)

Od kilku lat bardzo uroczyście obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Różnorakim konkursom towarzyszą ładny wystrój i smakowite poczęstunki. Szczególnie te ostatnie przypadły do gustu szkolnej społeczności. Wszyscy chcieli spróbować pyszne francuskie roladki naleśnikowe, hiszpańskie sałatki owocowe, włoską pizzę, niemieckie kartoflane specjały (Kartoffelsalat) i angielskie ciasteczka (muffiny). Była także kawa z mleczkiem, gorąca czekolada i grecka bachlava.

Głównym elementem obchodów był konkurs obejmujący osiem europejskich języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski, grecki, hiszpański, holenderski oraz irlandzki. Do konkursowych zmagań przystąpiło 16 dwuosobowych drużyn (po 2 osoby z klas II i III). Uczestnicy musieli dopasować do konkretnego państwa utwór muzyczny, rasę psa, charakterystyczne budowle, znane postacie, rejestracje samochodowe, krajobrazy, formy powitalne oraz flagi.

Z tymi zadaniami najlepiej poradziła sobie reprezentacja klasy 2g (Danuta Iwanicka i Aleksandra Łukasiewicz). Drugie miejsce przypadło uczniom kl. 3e (Jan Grześków i Szymon Pupin), a trzecie 2c (Kornelia Chmielewska i Karolina Guza). Zwycięzcy otrzymali nagrody zakupione ze środków Rady Rodziców oraz gadżety przekazane przez Reprezentacyjną Komisję Europejską w Warszawie. Prace uczniów oceniało Jury (p. Monika Barczyńska i p. Elżbieta Pawluk).

Wspomniałem wcześniej o ładnym wystroju szkoły. Rzeczywiście, organizatorki (p. Agnieszka Georgiczuk, p. Alicja Raczyńska, p. Anna Predko, p. Katarzyna Lewandowska, p. Agata Chruścińska) zadbały o to, aby okna w holu udekorować flagami państw członkowskich, co przy słonecznej pogodzie robiło duże wrażenie. Dodatkowo na szkolnym mini-telebimie uruchomiono prezentację multimedialną opisującą (obrazującą) państwa członkowskie UE, czemu towarzyszyła miła muzyka – oczywiście związana z tymi państwami.

 

08.10.2014 r. (środa)

8 października odbyło się kolejne spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej w ramach wymiany, jaką prowadzimy z Gymnasium w Pestalozzi w Guben. Tego dnia wszystko kręciło się wokół dyni, ponieważ tematem spotkania było święto tegoż warzywa.

Wspólny dzień uczniowie zaczęli od śniadania i zabrali się do pracy w kuchni. Wszyscy ubrani w kucharskie fartuchy i czapki zostali podzieleni na grupy polsko-niemieckie i gotowali różne potrawy z dyni. Krem (z dyni), zupa (oczywiście dyniowa) i placuszki (a jakże, z dyni) wyszły pyszne. Rej w kuchni wodził p. Piotr Bachoński, ubrany w gustowny fartuszek i kucharską czapkę, wykazując się przy tym niezwykłymi uzdolnieniami kulinarnymi.

Kolejną atrakcją było malowanie i ozdabianie dyń oraz wycinanie lampionów. Był też czas na gry planszowe w języku niemieckim. Natomiast najwięcej śmiechu było przy Twisterze.

Na koniec wszyscy uczniowie wymienili się drobnymi upominki. Z naszej szkoły udział w wymianie brali uczniowie z klas drugich i trzecich a organizatorami wymiany były pani Alicja Raczyńska-Zbierska i pani Beata Narwicz.

 

04.10.2014 r. (sobota)

Klub turystyki kajakowej wyruszył na kolejny spływ Paklicą. Tym razem start usytuowany był w miejscu, gdzie zakończono poprzednie zmagania, czyli w Jordanowie. W wyprawie udział wzięli: Julianna Kołodziejska (2a), Wiktoria Kuncewicz (3d), Emilia Kusznierz (3e), Tomasz Ławrynowicz (3e), Konrad Mickiewicz (3h), Julia Wobalis (1e) i Marcin Wysocki (1e).

Paklica, choć urokliwa, miejscami była bardzo kręta, co wymuszało na kajakarzach skupienie i uwagę. Kto się zagapił szybko lądował w „szczypiorku”. Potem była chwila wytchnienia, tzw. przenoska przy starym młynie, rzut oka na nieczynną już elektrownię wodną i odpoczynek. Po takim wysiłku jakże smakowały kanapki, napoje i słodycze, którymi obdarowała wszystkich Emilia. Na jeziorze Wyszanowskim przećwiczono różne manewry kajakowe (kontrę, wsteczny, obroty, pływanie na „pych”) a na Bukowieckim zakończono trasę spływu (tam też połączono kajaki w tratwę, rozciągnięto na wiosłach „żagle”, czyli brezentową płachtę i żeglowano). Opiekunami grupy byli: p. Adam Szopa i p. Robert Sztejna.


04.10.2014 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano mistrzostwa szkoły w unihokeju dziewcząt. Zwyciężyła klasa 3c, wyprzedzając połączone zespoły klas 3ah i 3bf. W mistrzowskiej drużynie zagrały: Oliwia Idziaszek, Inga Irzykowska, Paulina Nowicka, Wiktoria Mikołajewicz, Nicola Olszewska, Kinga Podrzycka, Weronika Szczap. Najlepszą zawodniczką turnieju została Sandra Krawczyszyn (3h). Zawody przygotowała p. Alicja Bronikowska

 

04.10.2014 r. (sobota)

W integracyjnych warsztatach uczestniczyła tym razem klasa p. Kingi Puchan – 1h. Zajęcia prowadziły: p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll (psycholog). Młodzież polubiła tego typu zajęcia. Są one okazją do lepszego poznania się i określenia priorytetów w pracy wychowawczej.

 

04.10.2014 r. (sobota)

Klasa 2e (wraz z rodzicami) wybrała się z wychowawczynią p. Agnieszką Żyznowską na piknik rodzinny do podzielonogórskiej Świdnicy. W programie wycieczki przewidziano ognisko, zabawy integracyjne oraz biesiadę przy ruszcie.

 

04.10.2014 r. (sobota)

Zostaliśmy zaproszeni przez Dom Harcerza do udziału w zlocie rowerowym na Pętli Boryszyńskiej, w okolicach Międzyrzeckiego Wału Umocnień. Podopieczni p. Marcina Biłgorajskiego i p. Janusza Kaczmarka zwiedzili poniemieckie bunkry, wysłuchali prelekcji na temat II wojny światowej i obejrzeli wystawę broni z tego okresu. W wyjeździe uczestniczyli: Wojciech Kotas (3h), Michał Łysak (2a), Igor Matyja (3b), Marcin Pieprzycki (2a) i Michał Piwecki (3h).

 

03.10.2014 r. (piątek)

W Zespole Szkół Ekonomicznych podsumowano miejską edycję ogólnopolskiej kampanii profikatyczno-edukacyjnej „Zachowaj trzeźwy umysł”. Wśród laureatów znalazło się troje naszych uczniów: Maja Salwa (3h, op. p. Marzena Nowicka), Paweł Krzywokulski (3d, op. p. Grażyna Kawka) i Natalia Jutrzenka (2e, zgłoszenie indywidualne).


02.10.2014 r. (czwartek)

W holu szkoły zaprezentowano wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Nową przewodniczącą szkolnego samorządu została Sandra Michalska (2i). Skład prezydium uzupełniają: Natalia Hołobotowska (2b), Weronika Kędzierska (2e), Milena Klusek (3c), Aleksandra Miechowicz (2b) i Oriana Pluta (2i). Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję i zapraszam do współpracy na rzecz szkoły.

Opiekunem SU jest p. Agnieszka Georgiczuk.

 

02.10.2014 r. (czwartek)

Na przyszkolnych terenach rozegrano, w ramach uniwersyteckiego projektu „Słoneczniej”, zawody rowerowe. W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy II miejsce ulegając drużynie z Gimnazjum nr 6. Rywalizowano w następujących konkurencjach: „Wyścig”, kto wolniej dookoła toru speedrowerowego, „Stalowa łydka”, czyli 35 metrów pod górkę, wahadłowa sztafeta drużynowa (na czas), rowerowy tor przeszkód, krzyżówki rowerowe, test wiedzy o ruchu drogowym, skojarzenia cyklisty i kalambury rowerowe.

W reprezentacji G-1 wystąpili: Kornelia Bemben (3a), Justyna Grzegorzewska (2a), Mateusz Hoeft (2d), Julianna Kołodziejska (2a), Dominik Kowalski (2d), Dawid Krasny (2d), Eryk Mikołajczyk (2d) i Aleksandra Wawrzyn-Dębicka (3 f). Koordynatorem zawodów był p. Adam Szopa, a pomagali mu: p. Janusz Kaczmarek, p. Piotr Mąkowski i p. Robert Sztejna.

 

01.10.2014 r. (środa)

I oto nadszedł czas wyboru nowego Samorządu Uczniowskiego. Punkt wyborczy zlokalizowano w małej sali gimnastycznej. Była specjalna komisja wyborcza, urna, zasłony i lista wyborców. Każdy głosujący musiał wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem. W sumie głosowało kilkuset uczniów i nauczycieli. Od ich głosów zależeć będzie, kto przejmie stery uczniowskiej władzy. Wybory zorganizowała p. Agnieszka Georgiczuk, a w komisji wyborczej zasiedli uczniowie z klasy 2b (Kinga Rzaczkiewicz – przewodnicząca, Kamila Pietrażycka – mąż zaufania, Marta Mrozińska i Zuzanna Tylawska). Kandydatów do SU przygotowywała p. Agnieszka Sawicka.

30.09.2014 r. (wtorek)

Klasa 2f (wych. p. Kinga Puchan) wybrała się do zielonogórskiego Ogrodu Botanicznego i co ciekawe, bardzo miło wspomina edukacyjną wycieczkę. Uczniowie zapoznali się z kartami pracy, nowymi roślinami, ciekawostkami przyrodniczymi oraz zwiedzili Mini-Zoo, gdzie wszyscy świetnie się bawili. Jak powiedziała Weronika Herba, uczniowie nabrali wiatru w żagle i nie jest to ostatnie, wspólne wyjście klasy.


27.09.2014 r. (sobota)

W pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach integracyjnych uczestniczyła klasa 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz). Zajęcia prowadziły p. Katarzyna Stróżyk (psycholog) i p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny). Uczniom taki rodzaj zajęć najwidoczniej odpowiadał, bo atmosfera była sympatyczna, a zgrany zespół klasowy to połowa sukcesu.

 

27.09.2014 r. (sobota)

Koło Turystyki Rowerowej zainaugurowało jesienne wyjazdy na jednośladach. Na wycieczkę do Studzieniec (obok Zatonia) wybrali się: Patryk Mordal (1f), Wojciech Kotas (2h), Michał Łysak (2a), Marcin Pieprzycki (2a), Daniel Bielech (3h), Hubert Elak (3a), Piotr Gilewicz (3h), Mateusz Nalewa (3d), Kamil Papacz (3d) i Michał Piwecki (3h). Podopiecznip. Marcina Biłgorajskiego i p. Janusza Kaczmarka doskonalili umiejętność posługiwania się mapą i kompasem, zwiedzili zabytkowe budowle i wzmocnili swoją kondycję fizyczną – przejechali wszak około 40 kilometrów.

 

27.09.2014 r. (sobota)

Uczniowie zrzeszeni w Szkolnym Wolontariacie uczestniczyli w akcji „Dog walking”, zorganizowanej przez Schronisko dla Zwierząt w Zielonej Górze. Celem akcji było propagowanie adopcji bezpańskich psów oraz zbiórka funduszy na działalność schroniska. W przedsięwzięciu uczestniczyli: Klaudia Cielińska (2e), Adrian Bróż (3f), Aleksandra Markiewicz (3e), Julia Mudrecka (3a), Weronika Opszalska (3a), Bartek Rybczyński (3f), Klaudia Siedlecka (3f), Ola Stefaniak (3a) i Jagoda Straszewska (3a). Uczniami opiekowali się: p. Michalina Kosowicz (główny organizator), p. Monika Barczyńska, p. Adraiana Wdowiak, p. Ewelina gajos i p. Katarzyna Sobczyszyn.

 

27.09.2014 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano mistrzostwa szkoły w siatkówce dziewcząt klas III. Tytuł mistrzowski wywalczyła klasa 3b (Kasia Gruszczyńska, Kamila Lis, Dominika Ogórek, Paulina Ołpińska i Asia Zapała). Najlepszą zawodniczką turnieju została Paulina z kl. 3b. Srebrny medal wywalczyły dziewczęta z kl. 3a, a brązowy z 3c. Zawody przygotowały: p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk. Nagrody oraz medale ufundowała Rada Rodziców.

 

26.09.2014 r. (piątek)

Pani Katarzyna Machaj zabrała grupkę 22 uczniów z klas 2 h, 3a, 3h interesujących się najnowszą historią Polski na spotkanie z hm. Wiesławem Cieślą, autorem książki „Dziś, jutro, pojutrze”, opisującej powstańczą walkę w okupowanej Warszawie. Spotkanie zorganizowano w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

 

26.09.2014 r. (piątek)

W tradycyjnym Dniu Absolwenta (organizowanym corocznie od 1990 r. w ostatni piątek września o piątej) gościliśmy absolwentów SP-2 i G-1. Miło było się spotkać z naszymi byłymi uczniami, którzy tłumnie przyszli do szkoły.

Główną atrakcją (oprócz kompotu ogólnoszkolnego, którego smaku nie zapomina się do końca życia) był mecz koszykówki pomiędzy byłymi uczniami „Dwójki” (Paweł Szcześniak, Jarek Kalinowski, Marek i Tomasz Polewscy, Andrzej Der, Grzegorz Radczyc, Grzegorz Rozmarynowski – trener: p. Zdzisław Zamojski) i „Jedynki” (Kamil Czapla, Darek Kalinowski, Tomasz Ogrodowski, Paweł Łojko, Mateusz Rusiński, Michał Trepka, Piotr Żeromski, Kacper Kusiak, Zbyszek gabrysiak – trener: p. Mariusz Małachowski ). Jak zapewne zauważyliście w obu drużynach zagrali czołowi zawodnicy ZASTALU. Zawody zorganizował p. Mariusz Małachowski, a sędziowali p. Adam Szopa i p. Robert Sztejna. Wygrała drużyna G-1.

Trochę wcześniej rozegrano mecz dziewcząt (absolwentki kontra uczennice G-1). Rolę trenerów powierzono p. Grażynie Kotule i p. Katarzynie Marciniak.

Natomiast na przyszkolnym boisku kibicowano rozgrywkom piłki nożnej. Szkołę reprezentowali: Michał Grzesiak (3h), Nikodem Spieler (3a), Maciej Drobek (3d), Kamil Papacz (3d), Filip Rybińczuk (3d), Jakub Zapotoczny (3h), Bartek Buczyński (2c) i Szymon Operacz (3g). W drużynie absolwentów zagrali: Mateusz Trubiłowicz, Szymon Pawlak, Oskar Polowczyk, Robert Zgaiński, Emil Hliwa, Łukasz Janus i Bartek Boczar. Wynik 1:6. Mecz poprowadził p. Piotr Mąkowski.

 

25.09.2014 r. (czwartek)

Pasowanie pierwszoklasistów przeprowadzono na tzw. harcerskiej polanie w parku na Wzgórzach Piastowskich. Miejsce wypatrzył p. Adam Szopa i to on kierował całą akcją. Na miejscu, a trzeba tam było udać się dość intensywnym spacerkiem, czekali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy zadawali pierwszakom dość trudne pytania związane z naszym gimnazjum (np. Ile okien jest w budynku szkolnym? – Odp. prawidłowa: 340 dużych i trochę małych). Po zdanym egzaminie (a były też pytania poprawkowe) zaproszono wszystkich na smaczny bigos, przyrządzony przez szkolne kucharki, a sfinansowany przez Radę Rodziców.

 

24.09.2014 r. (środa)

Ruszyły wybory do Samorządu Uczniowskiego. Oprócz reklamowych plakatów kandydaci zaprezentowali swoje uwagi o pracy gimnazjum. W holu szkoły można było z nimi porozmawiać i poczęstować się pysznymi ciasteczkami (podobno samodzielnie upieczonymi). Inwencja uczniów była widoczna gołym okiem: były ulotki, chorągiewki i koszulki z nazwiskiem kandydatek, a nawet mówiąca skrzynia, z której wyskakiwała tajemnicza postać.

Wybory przygotowuje p. Agnieszka Georgiczuk. Głosować będziemy w środę, 1 października. Do SU kandydują: bliźniaczki Amelia Bulczyńska (1d) i Laura Bulczyńska (1d), Natalia Hołobotowska (2e), Weronika Kędzierska (2e), Milena Klusek (3c), Sandra Michalska (2i), Ola Miechowicz (2b), Oriana Pluta (2i) i Marta Socha (2b).

 

23.09.2014 r. (wtorek)

Bardzo ładnie rozpoczęliśmy miejską rywalizację sportową. W mistrzostwach Zielonej Góry w biegach przełajowych, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, zajęliśmy I miejsce. Na zespołowy sukces złożyły się wyniki poszczególnych zawodników. Wśród dziewcząt najlepiej pobiegły: Marta Wołczyńska (3c, II m.) i Joanna Zapała (3b, III m.). Obie uczennice awansowały do finału Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Kolejne miejsca zajęły: Monika Szpakowska (3c), Adrianna Janiszewska (3e), Martyna Gocek (2f) i Nikola Dziębór (1c).

Bieg chłopców wygrał Sebastian Wróbel (3h), a Krzystof Łasiński (3b) zajął V miejsce (awans do LOM). Tuż za nimi przybiegli: Jakub Biadalski (2e), Patryk Przygoda (2f), Hubert Kaczor (2i) i Maciej Śmigaj (3b).

Zawodników przygotowali: p. Joanna Solan i p. Piotr Mąkowski.

 

21.09.2014 r. (niedziela)

Dzięki inicjatywie p. Adama Szopy jesień przywitaliśmy spływem kajakowym. Piękno przyrody nad rzeką Paklicą (trasa Lubrza - Gościkowo – Skoki) podziwiało szesnaścioro naszych uczniów: Aleksandra Bałacka (3g), Kornelia Bemben (3a), Justyna Grzegorzewska (2a), Weronika Herba (2f), Joanna Howis (3e), Julianna Kołodziejska (2a), Mikołaj Ksieniewicz (2f), Wiktoria Kuncewicz (3d), Emilia Kusznierz (3e), Tomasz Ławrynowicz (3e), Konrad Mickiewicz (3h), Marta Rogowska (2f), Agata Serba (3b), Anna Szakoła (2g), Lena Vierstra (3f) i Aleksandra Wawrzyn-Dębicka (3f). Były jeziora (jedno duże i dwa mniejsze), szuwary, las, meandrowanie rzeki, przeszkody podwodne i nawodne. Początki były dość trudne i niejeden raz kajaki „parkowały” w „szczypiorku”, ale w miarę upływu czasu i wody w rzece osady zgrywały się z sobą i ich współpraca owocowała płynnym pokonywaniem zakrętów. Pogoda iście jesienna - najpierw chmury, potem słońce, następnie gniewne pomruki burzy w oddali, lekki deszczyk i na koniec znowu słońce. Sam spływ trwał 5 godzin a chętnych na kolejny nie brakuje.

Opiekę nad młodzieżą, oprócz p. Adama, sprawowali: p. Agnieszka Szopa i p. Mariusz Małachowski.

 

 

17.09.2014 r. (środa)

Uczestniczyliśmy w miejskich obchodach Dnia Sybiraka i 75. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Na miejską nekropolię udały się klasy: 2b (wych. p. Justyna Flis), 2e (wych. p. Agnieszka Żyznowska), 3d (wych. p. Ewa Mrozińska) i 3f (wych. p. Anna Predko).

Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3e (Joanna Howis, Michalina Bąk i Konrad Ławecki). Uroczystościom przewodniczyli ks. bp. Stefan Regmunt i Prezydent Zielonej Góry p. Janusz Kubicki.

 

17.09.2014 r. (środa)

Na pierwsze w tym roku spotkanie z ciekawymi ludźmi p. Łukasz Cyrok zaprosił strażaków z OSP w Raculi (oczywiście skorzystał ze znajomości nauczycielki wychowania fizycznego, p. Katarzyny Marciniak, która jest także strażakiem). Goście opowiedzieli o swojej pracy i zademonstrowali działanie sprzętu gaśniczego.

 

13.09.201 4r. (sobota)

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Korowodzie Winobraniowym. Prawie siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów przeistoczyła się w GLINOLUDY. Odziani w białe szaty, pomalowani białą glinką przemierzyli ul. Bohaterów Westerplatte tuż za samym Bachusem. Licznych widzów zadziwiali i rozweselali krótkimi układami tanecznymi. Towarzyszyły im gromkie oklaski oraz wiwaty. Gimnazjalistów przygotowali p. Adam Szopa, p. Patrycja Matyjaszczyk, p. Katarzyna Marciniak i p. Joanna Solan. W Korowodzie brali udział również: p. Alicja Bronikowska, p. Marzena Nowicka i p. Grażyna Kawka. Wszyscy bawili się wspaniale!

 

12.09.2014 r. (piątek)

W holu szkoły otwarto wystawę pt. „Powstanie Warszawskie”. Była to już chyba dziesiąta wystawa, jaką dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu udało nam się „ściągnąć” do szkoły. Z tematyką powstańczą zapoznał uczniów p. Marcin Podemski – pracownik naukowy IPN. On też przeprowadził bardzo ciekawą lekcję w klasie 2f. Za stronę organizacyjną odpowiedzialny był p. Łukasz Cyrok.

 

12.09.2014 r. (piątek)

Po godzinie dwunastej przeprowadzono w szkole próbny alarm. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie i zgodnie z instrukcją ewakuacyjną. Młodzież opuściła budynek szkolny w ciągu pięciu minut i szybko dotarła do centrum koncentracji, które znajdowało się na boisku piłkarskim.

 

08.09.2014 r. (poniedziałek)

Na Uniwersytecie Zielonogórskim (Wydział Nauk Biologicznych) podsumowano pierwszą edycję zajęć terenowych dla uczniów zielonogórskich gimnazjów. Na spotkanie zaproszono p.  Elizę Pietkiewicz-Hanus, która była szkolnym koordynatorem i czworo naszych uczniów, którzy w roku ubiegłym uczestniczyli w projekcie: Ryszarda Rosikiewicza (3e), Maksymiliana Borysowskiego (3e), Jakuba Mizerę (3b) i Macieja Śmigaja (3b). Podsumowania dokonał prof. dr hab. Leszek Jerzak i dr Elżbieta Roland. Okazało się, iż sprawozdania z odbytych zajęć dostarczyli jedynie uczniowie naszego gimnazjum. W konkursie dot. wiadomości zdobytych na zajęciach terenowych zajęliśmy I miejsce!Projekt kontynuowany będzie również w tym roku szkolnym.

 

06.09.2014 r. (sobota)

Z uwagi na to, że połowa pierwszoklasistów nie ma karty rowerowej, panowie Janusz Kaczmarek i Adam Szopa postanowili przygotować uczniów do egzaminu, który decyzją MEN od dwóch lat (w odniesieniu do gimnazjalistów) może przeprowadzać tylko Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (uczniom szkół podstawowych kartę wydaje szkoła). Chętnych było dużo, jednak pytania egzaminacyjne były tak szczegółowe i matematyczne (np. trzeba było podać odległość między dwoma kolumnami rowerowymi lub max. prędkość rowerzysty w strefie zamieszkania), że wymaganiom sprostał tylko 1 (słownie: jeden) uczeń.

 

01.09.2014 r. (poniedziałek)

Uroczystym apelem, który prowadził p. Adam Szopa, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Tym razem aparatura nagłaśniająca nie szwankowała i uroczystość przebiegła bez problemów.

Po wprowadzeniu pocztu flagowego, który wystawiła klasa 3b (Dominika Ogórek, Julia Zaremba, Szymon Rutowicz oraz werblista Krzysztof Łasiński) i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrali: dyrektor szkoły, przedstawicielka Rady Rodziców p. Agnieszka Szumkowska i ... koszykarze STELMETU „Zastal” Zielona Góra (Steve Burtt Jr i Patryk Pełka), którzy w ramach współpracy odwiedzili naszą szkołę. Przypomnę, że swoje umiejętności koszykarskie szlifowali pod okiem naszych nauczycieli tacy zawodnicy Zastalu jak: Paweł Szcześniak, Jarosław Kalinowski, Łukasz Brzózka czy Kamil Czapla.

W tym roku szkolnym prace w gimnazjum rozpoczną:

-       p. Monika Barczyńska (j. angielski)

-       p. Adrianna Wdowiak (j. angielski)

-       p. Katarzyna Bot (historia).

Wychowawstwo w klasach pierwszych obejmują:

1a (p. Katarzyna Marciniak),

1b (p. Anna Sienkiewicz),

1c (p. Jowita Kozikowska),

1d (p. Wioletta Kupczyk),

1e (p. Dorota Kozica),

1f (p. Eulalia Szatkowska),

1g (p. Patrycja Matyjaszczyk),

1h (p. Kinga Pyrka-Puchan).

W sumie w szkole uczy się 690 uczniów przydzielonych do 25 oddziałów. Zajęcia z gimnazjalistami prowadzi 69 nauczycieli.

 

Szczególnie gorąco witamy uczniów klas I, którzy rozpoczynają naukę w gimnazjum. Mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj nowych przyjaciół i wspaniałych pedagogów. A wszystkim uczniom życzymy miłego pobytu w szkole, spełnienia marzeń i sukcesów na miarę waszych możliwości.

 

Podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego 2014/2015 – która miała miejsce w Zespole Szkół Budowlanych -  Prezydent Miasta, p. Janusz Kubicki i Zastępca Prezydenta Miasta, p. Wioleta Haręźlak wręczyli dyrektorowi szkoły czek na 10.000 zł, za bardzo dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego. To dobry moment, aby przypomnieć najważniejsze sukcesy naszych uczniów.

        W roku szkolnym 2013/2014 w konkursach przedmiotowych zdobyliśmy 15 tytułów laureata i 26 tytułów finalisty – najwięcej w całym województwie lubuskim. Jednym z laureatów był Maciej Strzelczyk (2h), a wśród finalistów znalazło się sześcioro uczniów klas II i troje klas I: Ryszard Rosikiewicz (2e), Maksymilian Borysowski (2e), Małgorzata Łojewska (2e), Kacper Wiśny (2c), Wojciech Sikora (2g), Maciej Śmigaj (2b), Karol Ważny (1b), Katarzyna Korsak (1c) i Michał Łysak (1a).

        Egzamin gimnazjalny trzecioklasiści napisali bardzo dobrze, uzyskując najlepszy wynik wśród szkoł publicznych w Zielonej Górze i woj. lubuskim.

        Zdobyliśmy I i III miejsce w Polsce w krajowej edycji międzynarodowego konkursu „Matematyka bez granic”.

        Nasi uczniowie zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej.

        W wojewódzkim konkursie fizycznym „Świat polskiej fizyki” mieliśmy sześcioro laureatów.

        Nasza szkolna gazetka (Gimzetka) zajęła I miejsce w woj. konkursie na najlepsze wydawnictwo młodziezowe.

        Po raz dziesiąty z rzędu zdobyliśmy I miejsce w całorocznej rywalizacji sportowej na terenie Zielonej Górze.

        Dzewczęta zdobyły I m. w województwie lubuskim w sztafetowych biegach przełajowych (chłopcy V). Piąte miejsce w województwie wywalczyli także piłkarze i szachiści. A w wojewódzich zawodach lekkoatletycznych nasi uczniowie wywalczyli 8 medali (najwięcej Paulina Mazurkiewicz i Marta Wołczyńska z 2c).

 

tabliczka1

 

Odwiedziło nas:

743679
DzisiajDzisiaj1131
WczorajWczoraj884
W tygodniuW tygodniu1131
W miesiącuW miesiącu25995
Od początkuOd początku743679

Dzisiaj jest: Poniedziałek
26 Stycznia 2015
Dzień Transplantologii
Imieniny obchodzą
Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir,
Wanda

Do końca roku zostało 340 dni.
Zodiak: Wodnik

Logowanie: