logo g1

Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze

Start / Wiadomości z życia szkoły
UWAGA!!! Dni Otwartych Drzwi: 11.04.2015 zapraszamy uczniów klas szóstych z rodzicami w godzinach 10:00 do 13:00.

Wiadomości z życia szkoły

 

 

 

31.01.2015 r. (sobota)

Za oknem zima. To dobry czas na rozegranie mistrzostw szkoły w grach zespołowych. Tym razem do rywalizacji stanęli chłopcy z klas drugich. Jak podkreślają organizatorzy zawodów -  p. Mariusz Małachowski i p. Jacek Urkiel - poziom rozgrywek był naprawdę wysoki. Nie było łatwo wywalczyć miejsce na podium. W meczu o III miejsce dopiero dwie dogrywki wyłoniły lepszy zespół. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa 2h (Piotrek Bursztyn, Maciej Domagała, Mikołaj Falkiewicz, Jakub Krajcer, Sebastian Kupczak i Szymon Nowak). Drugie miejsce przypadło klasie 2c, trzecie klasie 2b.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Domagała (2h), natomiast najlepszym strzelcem Jakub Bandach (2e).

 

31.01.2015 r. (sobota)

Byliśmy gospodarzami Rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Do konkursu przystąpiło 81 uczniów z Zielonej Góry, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Gubina i wielu innych miejscowości. Pytania były zaskakujące i wymagały wnikliwej analizy. Ostatecznie do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 8 naszych uczniów (wg liczby zdobytych punktów): Małgorzata Łojewska (3e), Michał Łysak (2a), Joanna Zapała (3b), Maksymilian Borysowski (3e), Lidia Michalak (2e), Julia Zaremba (3b), Julia Borowiecka (3b) i Jakub Leszczyński (3h). Opiekunkom – p. Elizie Pietkiewicz-Hanus i p. Kindze Puchan – gratulujemy wspaniałych wychowanków!

 

30.01.2015 r. (piątek)

Podsumowaliśmy pierwszy okres w roku szkolnym 2014/2015. Nasza młodzież wypadła bardzo dobrze. Godzin nieusprawiedliwionych jest dwa razy mniej niż rok temu (a rok temu było mniej niż w roku poprzednim) - najmniej w klasach I [200], średnia ocen lepsza niż rok temu. Mniej jest ocen niedostatecznych (o 26%) i mniej uczniów ze średnią 3,0 i poniżej. Zachowanie oceniamy lepiej niż rok temu (więcej ocen bdb, mnie dobrych i poprawnych). Taki wynik klasyfikacji semestralnej bardzo nas cieszy.

 

24.01.2015 r. (sobota)

W mistrzostwach klas trzecich w koszykówce chłopców zwyciężyła klasa 3h (Michał Grzesiak, Pascal Kośnikowski, Daniel Macherski, Marcel Miciak, Przemek Piątek i Maciej Strzelczyk). Drugie miejsce wywalczyli uczniowie kl. 3c, a trzecie 3d. Najlepszym strzelcem został Łukasz Zieliński (3a), a najlepszym zawodnikiem Przemek Piątek (3h). Zawody zorganizowali p. Mariusz Małachowski i p. Jacek Urkiel.

 

24.01.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano kolejny etap ogólnoszkolnego konkursu „Master Chef”. Tym razem uczniowie serwowali dania gorące – naprawdę pyszne! Była lazania, tajemnicze ślimaczki calnelloni ze szpinakiem, babeczki „4 pory roku” i własnoręcznie robiony makaron.

W szkolnej pracowni gospodarstwa domowego o awans do finału walczyło kilkunastu uczniów. Ostatecznie cel ten osiągnęli: Hanna Miczek (2e), Marta Socha (2b), Asia Grzybek (1h) i Amadeusz Trzaska (1b). Konkurs zorganizowali p. Agnieszka Georgiczuk i p. Janusz Kaczmarek.

 

23.01.2015 r. (piątek)

Ani się obejrzeliśmy, a klasy drugie znalazły się na półmetku gimnazjalnej nauki. Jak to uczcić? Oczywiście wielką zabawą!

W „połowinkach” udział wzięli prawie wszyscy drugoklasiści. Bawiono się wspaniale, nikogo nie trzeba było zaciągać na parkiet, a zachowanie uczniów oceniono jako wzorowe (z jednym małym wyjątkiem). Uczniowie wszystko sami przygotowali i (z grubsza) po sobie posprzątali. Zabawę zorganizował p. Adam Szopa przy współudziale wychowawców klas.

 

21.01.2015 r. (środa)

W mistrzostwach Zielonej Góry w szachach, które rozgrywano w Zespole Szkół Ekologicznych, zajęliśmy drugie miejsce i awansowaliśmy do finały wojewódzkiego. Szkołę reprezentowali podopieczni p. Joanny Solan: Damian Brzoskowski (3e), Jakub Leszczyński (3h), Tomasz Ławrynowicz (3e), Mateusz Miechowicz (1d) i Anna Wilant (2f).

 

20.01.2015 r. (wtorek)

Pisałem już o sukcesach podopiecznych p. Marzeny Nowickiej w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pt. „Transplantacja jest OK.!” A dlaczego wracam do tematu? Otóż otrzymaliśmy pięknie wydany kalendarz na rok 2015 z reprodukcjami prac naszych uczniów: Olgi Lewandowskiej (2f), Alicji Peteli (2c) i Marty Socha (2b). Wspomniany kalendarz został wywieszony w holu szkoły, aby cieszyć oczy gimnazjalistów.

 

20.01.2015 r. (wtorek)

Pani Marzena Nowicka zaprosiła uczniów i ich rodziców na kolejny wernisaż. Tym razem tematem wiodącym był impresjonizm (nurt w sztuce europejskiej kładący nacisk na oddanie nastroju chwili) i ekspresjonizm (wyrażenie uczuć artysty, stosowanie silnych kontrastów i deformacji). Swoje prace zaprezentowali uczniowie klas II i III.

Chwilę potem grupa parateatralna „Sfumato” zaprezentowała, bardzo ciepło przyjęty przez liczną publiczność, spektakl pt. „Narodził się”, który nawiązywał do świąt Bożego Narodzenia.

 

19.01.2015 r. (poniedziałek)

Kawiarenka Literacka po raz drugi w tym roku szkolnym otworzyła swoje podwoje. Na spotkanie zorganizowane przez p. Elżbietę Pawluk i p. Elżbietę Szapućko przybyli nowi uczestnicy, może trochę przez przypadek, ale mamy nadzieję, że zostaną na dłużej. Jak zwykle uczniowie przygotowali coś nowego. Michał zaprezentował mini sztukę rozpisaną na role pt. „Jagodowa baba” udowadniając po raz kolejny, jak swobodnie bawi się słowem. Zdumiała nas mnogość użycia staropolskich zwrotów. Podobno „Wiedźmin” był dla niego bogatym źródłem staropolszczyzny. Wiktoria, Basia i Julia zaprezentowały swoje opowiadania. Łączyło je jedno – niczym nie ograniczone odwoływanie się do świata fantazji, tajemnicy i magii. Napisane ładnym językiem, zręcznie skonstruowane sprawiały, że słuchaliśmy je z przyjemnością. Na zakończenie Paweł Krzywokulski (3d) i Julianna Kołodziejska (2a)opowiedzieli o książkach, które zrobiły na nich duże wrażenie  - to seria „Zwiadowcy” J. Flanagana. Warto przeczytać.

Na spotkaniu swoje utwory prezentowali: Basia Chrześcijańska (1b), Julia Gwóźdź (1b), Michał Kmiećkowiak (1b) i Wiktoria Pal (3h).

 

17.01.2015 r. (sobota)

W sobotnie przedpołudnie rozegrano mistrzostwa szkoły w BRD. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie rozwiązywali test z przepisów ruchu drogowego, pokonywali na rowerach tor przeszkód i musieli wykazać się umiejętnością udzielenia I pomocy przedmedycznej. Z tym wszystkim najlepiej poradził sobie Mateusz Nadstoga (1b). Drugie miejsce zajął Mateusz Pędziński (1b), a trzecie Michał Piwecki (3h). Turniej przygotowali p. Marcin Biłgorajski i p. Janusz Kaczmarek.

 

17.01.2015 r. (sobota)

Pan Łukasz Cyrok zaprosił uczniów interesujących się historią powszechną na konserwatorium przygotowujące ich do konkursu przedmiotowego. Zajęcia trwały kilka godzin i gdyby nie konieczność zamknięcia szkoły, zapewne uczestnicy nie zdążyliby na domowy obiad.

 

16.01.2015 r. (piątek)

Członkowie koła historycznego wzięli udział na Uniwersytecie Zielonogórskim w otwartym wykładzie dra Radosława Domke pt. „Najweselszy barak w obozie. Polska Edwarda Gierka a Zachód”. Wykłady odbywają się w ramach cyklu WIEK XX BEZ TAJEMNIC. Organizatorem jest dr hab. Robert Skobelski, prof. UZ z Instytutu Historii, a podopieczni p. Łukasza Cyroka biorą w nich systematyczny udział.15.01.2015 r. (czwartek)

Trzy klasy trzecie (3a, 3d oraz 3g) wzięły udział w lekcjach zawodoznawczych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Mejzę z Zespołu Szkół Zawodowych PBO. W trakcie zajęć badano predyspozycje zawodowe oraz zapoznano uczniów ze zmianami w kształceniu zawodowym. Młodzież chętnie wypełniała testy zainteresowań oraz wskazywała wady i zalety różnych typów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie zorganizowała p. Anna Sienkiewicz.

 

14.01.2015 r. (środa)

Klasa 1b uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w ramach tzw. „Projektu GPS”. Rzecz dotyczy geocachingu (jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS i odnotowanietego na specjalnej stronie internetowej) oraz aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. W trakcie zajęć uczniowie poznali nowe trasy rowerowe (np. Szlak Trzech Muzeów) i mogli sprawdzić położenie interesujących obiektów przyrodniczych. Spotkanie, które zorganizowała p. Anna Sienkiewicz, prowadzili nauczyciele z Zespołu Szkół Ekologicznych (p. Agnieszka Rozestwińska i p. Adrianna Topczewska).

 

14.01.2015 r. (środa)

Uczniowie klas trzecich i drugich uczestniczyli w spektaklu teatralnym „The Detectives” w języku angielskim, przygotowanym przez profesjonalnych aktorów z Wielkiej Brytanii. Wędrowna trupa „The Bear Educational Theatre” wystawiła u nas interaktywne przedstawienie zasadniczo odmienne od innych produkcji anglojęzycznych tego typu. Trudność językowa została dopasowana do wieku i bardzo wysokiego poziomu naszych uczniów. Występ był połączeniem kabaretu i pokazu magicznych sztuczek, a wszystko obracało się wokół love story (historii miłosnej), na tle której rozgrywała się kryminalna intryga. Uczniowie z pomocą aktorów wcielili się w detektywów, by odkryć mordercę i jego motywy. Przydatne okazały się umiejętność logicznego myślenia, bystre oko i odwaga wyrażania swojej opinii - oczywiście po angielsku.

Inicjatorkami tej niecodziennej formy zajęć były nasze anglistki: p. Katarzyna Lewandowska i p. Anna Deska.

 

13.01.2015 r. (wtorek)

W holu szkoły odbyła się licytacja lalek uszytych przez uczniów w ramach działania Klubu Szkół UNICEF. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto UNICEF-u na rzecz dzieci. Darowizna umożliwi zaszczepienie najmłodszych obywateli Sudanu Południowego przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie im życia.

Przygotowanie laleczek odbyło się w oparciu o wykrój wysłany przez organizatorów. Uczniowie przyozdabiali je w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. Poszczególne klasy uzupełniły także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieścili jej fotografię, wpisali dane personalne (imię, kraj pochodzenia, wiek), a także zainteresowania i hobby.

Szczególne podziękowania za udział w akcji „Wszystkie Kolory Świata” należą się klasom 1a, 1b, 1g, 2b, 2e, 2f, 2i, 3b, 3g oraz ich wychowawcom.

Koordynatorem przedsięwzięcia na terenie szkoły była p. Anna Sienkiewicz, a jedną z maskotek, przebijając wszystkich zainteresowanych, wykupiła p. Patrycja Kośmider.

 

11.01.2015 r. (niedziela)

Na opłatkowym spotkaniu gościliśmy Sybiraków. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu kolęd w wykonaniu naszych uczniów. Na gitarach przygrywali: Maksymilian Borysowski (3e), Tomek Ławrynowicz (3e) i Mikołaj Puk (3e), a anielskich głosów użyczyli:

Ola Bałacka (3g), Konrad Dudek (3b), Wojtek Godlewski (3b), Kacper Kowal (3b), Krzysztof Łasiński (3b), Marta Przygoda (3b), Szymon Rutowicz (3b), Agata Serba (3b), Gabriela Śmiałek (3b), Maciej Śmigaj (3b), Asia Zapała (3b) i Julia Zaremba (3b). Młodzież przygotowała p. Violetta Janecka.
W spotkaniu uczestniczyła p. Agnieszka Sawicka, której uczniowie odnieśli sukcesy w konkursie na temat sybirackich losów. Czy muszę dodawać, że Sybiracy przyjęli występ entuzjastycznie?

 

08-09.01.2015 r. (czwartek-piątek)

Nauczyciele uczestniczący w projekcie „Droga do sukcesu” spotkali się na kolejnych popołudniowych zajęciach. Konwersatorium prowadzili p. Ewa Mrozińska i p. Piotr Bachoński.

 

07.01.2015 r. (środa)

Wypoczęci, po bardzo długiej przerwie świątecznej, rozpoczynamy Nowy Rok w świetnych nastrojach. Ale nie wszyscy odpoczywali. Dyżur w szkole pełnili: p. Grażyna Kawka, p. Michalina Kosowicz, p. Elżbieta Pawluk, p. Elżbieta Szapućko i dyrektor szkoły. Niestety, chętnych do spędzenia wolnego czasu w szkole nie było.

19.12.2014 r. (piątek)

Tuż przed przerwą świąteczną rozegrano kolejny mecz siatkówki pomiędzy uczniami i nauczycielami. Wygrali ci ostatni, ale nie przyszło im to łatwo. Gimnazjaliści potrafili wypracować nawet dziewięciopunktową przewagę, ale nie zdołali jej utrzymać do końca.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Na poranek kolęd zaprosiły uczniów i pracowników szkoły panie Violetta Janecka i Marzena Nowicka. W pierwszej części uczniowie klas trzecich wykonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki, także w językach angielskim i niemieckim. Publiczność z dużym zapałem włączyła się do wspólnego śpiewania i nagrodziła młodych wykonawców dużymi brawami.

Później grupa teatralna Sfumato przedstawiła spektakl pt. „Narodził się!”, który nawiązywał do wydarzeń, jakie miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Ziemi Świętej. Podobnie jak poprzednie występy grupy, także ten dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń. Dodam jeszcze, że podopieczni p. Marzeny Nowickiej, nagrodzeni zostali w Miejskim Przeglądzie Form Jasełkowych.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło uczniów szkoły specjalnej na sztukę „Calineczka”. Nasi goście bardzo żywo reagowali na wszystko, co działo się na proscenium, a aktorów nagrodzili gromkimi brawami. Projekt związany ze współpracą obu szkół realizują: p. Grażyna Kawka, p. Michalina Kosowicz, p. Elżbieta Pawluk, i p. Elżbieta Szapucko.

 

19.12.2014 r. (piątek)

Klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wyczuwało się na odległość. W holu szkoły ustawiono bożonarodzeniową szopkę, z głośników płynęły miłe dźwięki kolęd, a prawie wszystkie klasy zorganizowały klasowe wigilie. Serwowano pierożki, barszczyk, sałatki śledziowe oraz ciasta i ciasteczka. Powiem szczerze: pyszne ciasta! Skąd to wiem? Od czasu do czasu zaglądali do mnie uczniowie z życzeniami i tackami wypełnionymi domowymi wypiekami. 

 

18.12.2014 r. (czwartek)

Wspaniale wypadliśmy w rejonowym finale XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Zwyciężyliśmy zespołowo i indywidualnie. Podopieczni p. Elizy Pietkiewicz-Hanus nie dali szans swoim rówieśnikom. Pierwsze miejsce zajął Jakub Leszczyński (3h), a drugie Michalina Bąk (3e).

 

18.12.2014 r. (czwartek)

W Zielonej Górze przybyła nowa ulica, a właściwie uliczka. Dlaczego o tym piszę i gdzie się ona mieści? Otóż w naszej szkole! Znajduje się obok pokoju nauczycielskiego i nosi imię Bolesława Jeśmana – zielonogórskiego plastyka, który w okresie stanu wojennego zmuszony został z całą rodziną (żoną Alicją – opozycjonistką i dwójką małych dzieci) do emigracji. W uroczystości otwarcia udział wzięła klasa 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak), nauczycielka plastyki p. Marzena Nowicka, która podkreśliła walory artystyczne ozdabiających ścianę reprodukcji prac mistrza i dyrektor szkoły.

Z uwagi na pawilonowy typ zabudowy szkoły, postanowiliśmy z biegiem czasu nadać wszystkim korytarzom, których łączna długość przekracza 300 metrów, nazwy związane z przedstawicielami lokalnej społeczności. Pan Bolesław jest pierwszą osobą, którą uhonorowaliśmy w ten skromny sposób.

Artysta urodził się w 1942 r. w Zaosiu k/Nowogródka (tereny II RP). Z zawodu jest nauczycielem plastyki (WSP Zielona Góra). Obecnie mieszka w Australii. Jego prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach, także autorskich i nagradzane w prestiżowych konkursach.

 

16.12.2014 r. (wtorek)

Rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje dla uczniów. Nauki prowadzą siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Pierwsze reakcje uczniów są bardzo pozytywne. Najczęściej wrażenia sprowadzały się do jednego słowa: Rewelacja! Podobno były to najlepsze rekolekcje z dotychczasowych.

 

15.12.2014 r. (poniedziałek)

15 grudnia 2014r. w Gimnazjum nr 2 odbył się  IX finał Konkursu Poetyckiego „O pióro Asnyka”.Wiersze młodzieży ze szkół gimnazjalnych i podstawowych ocenił pan Jarosław Dulęba. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły :

Natalia Piasecka 1g     opiekun: A. Opala

Barbara Chrześcijańska 1b       opiekun” E. Mrozińska

Michał Kmiećkowiak 1b            opiekun: E. Mrozińska

 

13.12.2014 r. (sobota)

Klasa 1e (wych. p. Dorota Kozica) uczestniczyła w miejskich uroczystościach upamiętniających rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Rzeczpospolitej. O godz. 9:00 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie udano się pod pomnik Robotników. Przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz NSZZ "SolidarnośC" wspominali trudny dla Polaków czas początku lat 80. ubiegłego wieku. Oddano cześć osobom, które poniosły śmierć w czasie stanu wojennego, a pod pomnikiem złożono kwiaty. Głos zabrał także prezydent Zielonej Góry p. Janusz Kubicki oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego p. Czesław Fiedorowicz. Po oficjalnym spotkaniu organizator uroczystości przybliżył naszym uczniom historię pomnika Robotników.

 

12.12.2014 r. (piątek)

Klasa 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) już po raz trzeci zorganizowała zbiórkę żywności dla podopiecznych PCK. W paczkach przeważały słodycze, bowiem akcja adresowana była do dzieci z ubogich rodzin. Wychowawczyni i jej podopiecznym serdecznie dziękujemy za ten dar serca! 

 

12.12.2014 r. (piątek)

W drugiej turze „Gimparady” zwyciężyła klasa 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz) przed kl. 1f (wych. p. Eulalia Szatkowska). Rywalizacja była bardzo zacięta, a emocje często sięgały zenitu (w tym przypadku sufitu). Każdy chciał wygrać, każdy się starał, dopingował i wspierał kolegów (i koleżanki rzecz jasna). Niestety, do finału mogły awansować tylko dwie klasy.

Turniej prowadził p. Robert Sztejna, a sędziowali p. Violetta Janecka, p. Joanna Solan i p. Piotr Mąkowski.

 

12.12.2014 r. (piątek)

W auli Uniwersytety Zielonogórskiego podsumowano IX edycję miejskiego programu profilaktycznego „Słoneczniej – Gimnazjada 2014”. I jak myślicie? Które miejsce zajęliśmy?

Oczywiście PIERWSZE!!!

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i opiekunom, dzięki staraniom których możliwy był tak piękny (kolejny) sukces.

Organizatorami Gimnazjady sa: UM, UZ, Fundacja „Bezpieczne Miasto” i Komenda Miejska Policji.

 

12.12.2014 r. (piątek)

W przeddzień 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie klas trzecich spotkali się ze świadkiem tamtych wydarzeń ks. Eugeniuszem Jankiewiczem oraz p. Stanisławem Podemskim – pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Nasi goście przybliżyli młodzieży atmosferę tamtych dni, opowiedzieli jak wyglądało życie pod rządami wojska oraz z jakimi represjami spotykało się społeczeństwo.

Stan wojenny wprowadziła Rada Państwa 13 grudnia 1981 roku na polecenie tzw. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego organu powołanego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Było to niezgodne z obowiązującym stanem prawnym. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone. W działaniach wzięło udział ponad 100 tysięcy żołnierzy, milicjantów, ormowców i funkcjonariuszy MSW wyposażonych w broń palną. Zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy (oznaczało to, że polecenie służbowe zastąpione zostało rozkazem), wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną, zakazano strajków i zgromadzeń publicznych, wstrzymano wydawanie prasy, zamknięto granice, sądy działały w trybie doraźnym. W czasie trwania stanu wojennego internowano ok. 10 tysięcy osób, a ponad 100 osób zginęło.

 

11.12.2014 r. (czwartek)

W ostatnim dniu uczniowie przystąpili do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Ponieważ większość wyszła z sal przed czasem, można przyjąć, że test językowy był stosunkowo łatwy. A jak będzie na egzaminie właściwym?

 

10.12.2014 (środa)

Drugi dzień egzaminów. Tym razem uczniowie zmagają się z testami z przedmiotów przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia, geografia) i matematyki. Tu jeszcze trudniej było uzyskać odpowiedź na temat trudności egzaminacyjnych zadań.

 

09.12.2014 r. (wtorek)

Uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu próbnego. Była to okazja do zapoznania się z procedurami obowiązującymi podczas „małej matury” oraz typowymi zadaniami egzaminacyjnymi. Nie bez znaczenia był też stres, z którym muszą sobie poradzić nasi wychowankowie. W pierwszym dniu uczniowie rozwiązywali testy z historii i wos-u oraz języka polskiego.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy był to trudny egzamin? Oceny uczniów były zróżnicowane (łatwy, średni, trudny).

 

05-06.12.2014 r. (piątek-sobota)

Bohaterem tegorocznej „Nocy filmowej” był Clint Eastwood – aktor i reżyser, legenda kina amerykańskiego. Z jego (wyrywkową) twórczością zapoznało się ponad sześćdziesięcioro gimnazjalistów. Oglądano„Wzgórze rozdartych serc” (ciekawą i dość humorystyczną opowieść o wojsku), „Za wszelka cenę” (poruszający obraz o dążeniu do celu i spełnianiu marzeń), „Gran Torino” (opowieść o tolerancji, której można nauczyć się zawsze, i przyjaźni, która pojawia się czasami w nieoczekiwanych zupełnie momentach). Między projekcjami można było popływać na szkolnym basenie, pobawić się na sali gimnastycznej lub spożyć specjalnie przygotowaną pizzę. Przed godziną siódmą zabrano się za sprzątanie, a o 7:30, kiedy świtało, młodzież poszła do domów, bo w końcu kiedyś trzeba zasnąć w objęciach Hypnosa*.

*Hypnos – w mitologii greckiej bóg snu

 

06.12.2014 r. (sobota)

Ruszyła Gimaprada, czyli szkolny turniej rekreacyjno-integracyjny. W pierwszych eliminacjach wystartowały: kl. 1a (wych. p. Katarzyna Marciniak), kl. 1e (wych. p. Dorota Kozica), kl. 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) i kl. 1h (wych. p. Kinga Puchan). Imprezę prowadził p. Piotr Mąkowski, a zmagania uczniów oceniali: p. Violetta Janecka, p. Alicja Bronikowska i p. Robert Sztejna. Najwięcej emocji budziły zespołowe konkurencje sportowe – wówczas doping publiczności sięgał zenitu. I to właśnie one zdecydowały o zwycięstwie, bowiem na pytana związane z problematyką zdrowotną, regionalną i odpowiedzialnością nieletnich wobec prawa uczniowie nie mieli większych kłopotów.

Do finału awansowały klasy 1a i 1g.

 

05.12.2014 r. ( piątek)

5 grudnia uczniowie klas 1a, 1b i 1h udali się do Zielonogórskiego Ośrodka Kultury na koncert edukacyjny „ABC Muzyki – śladami Celtów”. Koncert zespołu Stout był poświęcony kulturze Austrii, Bretanii, Irlandii, Szkocji i Galicji Hiszpańskiej. Młodzież zapoznała się z instrumentami, muzyką, tańcami i zwyczajami tych regionów. Uczniowie żywo reagowali na wprowadzenie ich w świat Celtów i chętnie uczestniczyli w tańcach. Oprócz wychowawców opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewa Mrozińska i p. Beata Narwicz.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

W barbórkowy poranek zawitał w naszej szkole prawdziwy górnik. A to za sprawą p. Agnieszki Sawickiej, która postanowiła przybliżyć uczniom klasy 1e ciężką prace górników i ich święto. W rolę nauczyciela (z powodzeniem) wcielił się p. Mariusz Ołpiński – ojciec Pauliny z kl. 3b.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Panie bibliotekarki przygotowały kolejną mikołajkową loterię fantową, która jak zwykle cieszyła się ogromną popularnością. W sobie tylko znany sposób obie Panie pozyskały bardzo atrakcyjne nagrody. Losy rozeszły się błyskawicznie, a za zebrane środki zakupione zostaną nowe książki do szkolnej biblioteki.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Na spotkanie z żużlowcami Falubazu przyszło prawie pół szkoły. O swoich występach opowiadali: Andrzej Huszcza, Piotr Protasiewicz i Adam Strzelec. Spotkanie prowadziła p. Dominika Getman (rzecznik prasowy klubu), a zorganizowała je p. Joanna Solan.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

W przeddzień Mikołajek przeprowadzono wybory orszaku, z którym po szkolnych korytarzach wędrować będzie św. Mikołaj. Do rywalizacji stanęło 12 drużyn. Panie Marzena Nowicka i Agnieszka Georgiczuk miały niełatwe zadanie z wybraniem tej najlepszej.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Odwiedziły nas dzieci z kilku zielonogórskich przedszkoli i na sali gimnastycznej wzięły udział w mikołajkowych zawodach sportowych. Turniej prowadziły panie Katarzyna Marciniak i Patrycja Matyjaszczyk. Zaangażowanie maluchów było ogromne, a ich zdyscyplinowanie wzbudzało podziw gimnazjalistów.

 

04.12.2014 r. (czwartek)

Bardzo ładnie wypadliśmy w wojewódzkim konkursie plastycznym „Jestem obywatelem Unii Europejskiej”. Kuba Adamcewicz (3e) zdobył II miejsce, a Marcelina Nowinka (3g) wyróżnienie. Opiekunem młodych artystów jest p. Marzena Nowicka.

 

03.12.2014 r. (środa)

3 grudnia rozpoczęła się po raz drugi w naszej szkole Językowa Liga Klas Drugich. Pierwszy etap konkursu poświęcony był tematyce bożonarodzeniowej. Zadaniem uczniów było uzupełnienie kolęd, napisanie życzeń świątecznych, zrozumienie tekstów o obyczajach w krajach niemiecko i angielskojęzycznych oraz rozwiązanie quizu. Konkurs prowadziły p. Anna Predko o p. Alicja Raczyńska-Zbierska. W pierwszym etapie najlepiej wypadły klasy: 2c i 2e (116 pkt.), 2g (215 pkt.) i 2a (210 pkt.). Językowy turniej zorganizowały: p. Agnieszka Georgiczuk, p. Anna Predko, p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. Agata Chruścińska i p. Katarzyna Lewandowska.

 

02.12.2014 r. (wtorek)

Bardzo ładnie (a właściwie pięknie, cudownie, wspaniale, rewelacyjnie!!!) wypadliśmy w mistrzostwach Zielonej Góry w badmintonie. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wywalczyli mistrzowskie tytuły, pokonując w finale sześć (a chłopcy siedem) miejskich gimnazjów.

Szkołę reprezentowli: Karolina Gruchociak (3g), Julia Mudrecka (3a) i Joanna Grzybek (1e) oraz Szymon Pupin (3e), Daniel Hossa (3c) i Łukasz Małolepszy (1f).

Opiekunami mistrzowskich drużyn są p. Alicja Bronikowska i p. Robert Sztejna.

 

02.12.2014 r. (wtorek)

Dwa tytuły laureata i trzy wyróżnienia przypadły naszym uczniom w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego MULTITEST. Z naszego gimnazjum w konkursie wzięło udział 23 uczniów. Wśród klas pierwszych najlepszy wynik uzyskała Hanna Pieniążek (1a, op. Iwona Filar), zajmując 12. miejsce i otrzymując dyplom wyróżnienia (na 536 uczestników). Wśród drugoklasistów najlepszą okazała się Aleksandra Łukasiewicz  (2g, op.Anna Deska), zajmując 3. miejsce i w nagrodę otrzymując dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Dyplom laureata otrzymał też Maks Kozakowski (2b, op. Katarzyna Lewandowska), zajmując 8. miejsce (na 554 uczestników). Wśród trzecich klas dwie uczennice otrzymały dyplomy wyróżnienia za zajęcie 14. miejsca (na 594 startujących): Hanna Wdziękońska (3g) i Maja Salwa (3h, op. p. Katarzyna Lewandowska).

 

02.12.2014 r. ( wtorek)

Klasy 1b (wych. Anna Sienkiewicz) i  1e (wych. Dorota Kozica) były na wycieczce u naszych zachodnich sąsiadów. W Hornow uczniowie mieli okazję zobaczyć fabrykę czekolady i wziąć udział w warsztatach ze zdobienia czekoladą. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Drezna, położonego nad Łabą i będącego stolicą Saksonii. Miasto to nazywane jest "Perłą baroku", słynie z bogatych zbiorów sztuki i wspaniałych zabytków architektury. W tym mieście odbywa się również Striezelmarkt - najstarszy Bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech, którego tradycja sięga XV wieku.

 

01.12.2014 r. (poniedziałek)

Z tego, co pamiętam, dyktando zawsze było źle odbierane przez uczniów. Nie dotyczy to jednak naszych gimnazjalistów, którzy tłumnie zgłosili się na dyktando z języka angielskiego, zorganizowane przez p. Iwonę Filar. Tekst odczytywał rodowity Brytyjczyk, Jonathan Chumas, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konkurs poprzedzony został rozmową na temat świątecznych zwyczajów w Wielkiej Brytanii (to takie złagodzenie stresującej sytuacji). Z angielską pisownią najlepiej poradzili sobie: Aleksandra Łukasiewicz (2g), Jakub Sikora (3a) i Oliwer Dedowicz (3h). Wyróżniono także dwoje uczniów klas pierwszych: Hannę Pieniążek (1a) i Bartosza Świtka (1b).

29.11.2014 r. (sobota)

To już ostatnie spotkanie integracyjne klas pierwszych (z tych zajęć wyłączona była klasa 1f, która wyjechała na tzw. „Zieloną szkołę” i konsolidowała się przez kilka dni), w którym uczestniczyli podopieczni p. Katarzyny Marciniak, czyli klasa 1a. Wychowawczyni była zachwycona postawą swoich uczniów, ich kreatywnością i aktywnością (tu trzeba zaznaczyć, że jest to aktywność nadmierna, czyli taka która przeszkadza trochę innym uczestnikom zabawy).

Zajęcia prowadziły: p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll.

 

29.11.2014 r. (sobota)

W XVI Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu, AIDS i Uzależnieniach wzięło udział dwadzieścia jeden szkół z terenu woj. lubuskiego. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów.  W barwach G-1 wystąpili Gosia Łojewska (3e) i Mateusz Pędziński (1b). Zmagania uczniów oceniało jury: p. Bogusława Buśko (Okręgowa Rada Pielęgniarek i położnych), p. Marcin Bleszcz (Lubuski Oddział PCK) i p. Anna Sienkiel (pielęgniarka w G-1). W konkursie zwyciężyła uczennica G-7 – Hania Maruchniak, a nasza Gosia zajęła II miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Artur Wróblewski z Gimnazjum w Niedoradzu. Konkurs zorganizowały: p. Eliza Pietkiewicz-Hanus, p. Kinga Puchan i p. Elżbieta Pawluk.

 

29.11.2014 r. (sobota)

Pani Marzena Nowicka zaprosiła wszystkich chętnych na warsztaty plastyczne pod tajemniczym tytułem „E jak...”. Było to już piąte spotkanie młodych twórców, co trochę tłumaczy temat zajęć. Przez cztery godziny, przy dobrej muzyce i smacznych kanapkach, młodzież przelewała na papier swoje artystyczne wizje i skojarzenia.

W warsztatach udział wzięli: Anna Flis (2a), Justyna Grzegorzewska (2a), Max Hollet (2a), Iwona Kowalczyk (2g), Kacper Koźlarek (2e), Olga Lewandowska (2f), Zuzanna Nowak (2a), Patrycja Opach (2b), Kamila Pietrożycka (2b), Anita Polewska (2e), Sara Solska (2e), Anna Szakoła (2g), Sara Szczegóła (2a), Iga Wolanin (2b) i Julia Żołędziewska (2h).

 

 

28.11.2014 r. (piątek)

To było mocne uderzenie! W finale wojewódzkiego konkursu fizycznego pn. „Komunikacja” zajęliśmy trzy pierwsze miejsca! Wśród 11 laureatów (czyli osób, które zdobyły ponad 80% punktów) aż siedmioro było z naszej szkoły. Dodatkowo sześcioro uczniów zdobyło tytuł finalisty (co najmniej 60% trafnych odpowiedzi). Oto nasi mistrzowie:

Ryszard Rosikiewicz (3e) – op. p. Jowita Kozikowska

Jan Olszewski (3f) – op. p. Ewa Wawszczyk

Maciej Śmigaj (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Kamila Lis ( 3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Maciej Strzelczyk (3h) – op. p. Jowita Kozikowska

Konrad Dudek (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Joanna Zapała (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Jakub Mizera (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Julia Zaremba (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Iga Gawałkiewicz (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Aleksandra Idziak (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Paulina Ołpińska (3b) – op. p. Ewa Wawszczyk

Marta Wołczyńska (3c) – op. p. Ewa Wawszczyk.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Pani Katarzyna Marciniak i p. Marcin Biłgorajski prowadzą zajęcia z nauczycielami na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Każdy z uczestników musi prawidłowo przeprowadzić masaż serca, sztuczne oddychanie i ułożenie „pacjenta” w pozycji bezpiecznej.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Zajęliśmy I miejsce (ex equo z G-9) w miejskim konkursie pn. „Zielona Góra dawniej i dziś”. Konkurs rozgrywany był w ramach projektu profilaktycznego „Słoneczniej”, realizowanego przez Urząd Miasta, Uniwersytet Zielonogórski, Fundację „Bezpieczne Miasto” i Komendę Miejską Policji. W zwycięskim zespole wystąpili uczniowie klasy 1e: Kalina Georgiczuk, Dominika Wiatrowska i Konrad Chrzanowski. Sukces to niewątpliwy, tym bardziej, że za konkurentów mieli starszych o rok lub dwa lata kolegów z innych gimnazjów. Opiekunem naszego zespołu była p. Krystyna Runowska.

 

28.11.2014 r. (piątek)

Tym razem p. Łukasz Cyrok zaprosił na spotkanie z młodzieżą p. Grzegorza Żołędziewskiego – dyrektora finansowego firmy AB Foods na Europę. Skąd ten wybór? Nasz gość zajął pierwsze miejsce w rankingu „Skrzydła biznesu” oraz otrzymał tytuł „Zasłużony dla woj. lubuskiego”. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju społecznego, kulturalnego lub gospodarczego Ziemi Lubuskiej.

Tematykę spotkania zdominowały pytania, jak osiągnąć sukces we współczesnym świecie. Niestety, nie ma na to prostej recepty.

 

27.11.2014 r. (czwartek)

Bardzo ładnie, a właściwie znakomicie wypadliśmy w miejskim konkursie „Zapraszamy do Zielonej Góry”. Zadaniem uczestników (studentów oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnmazjalnych) było napisanie w języku angielskim zaproszenia do odwiedzin naszego pięknego miasta. Jury nagrodziło pięć prac gimnazjalistów, z czego cztery nagrody przypadły naszym uczniom (!), którymi opiekuje się p. Anna Deska.

Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Rudek (2g), a trzecie Adrianna Młynkowiak (3g). Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Michalak (3g), Mikołaj Dudzic (3g) i Oliwia Piszczyńska (2g). Prace uczniów wydano w formie książki pt. „Come and discover Zielona Góra”.

Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a celem – oprócz popularyzowania nauki języka angielskiego – poszerzenie wiedzy o Winnym Grodzie i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.

 

27.11.2014 r. (czwartek)

Ukazał się długo wyczekiwany numer „Gimzetki” – pierwszy w tym roku szkolnym. Młodzi autorzy piszą m.in. o chrzcie pierwszoklasistów, zajęciach integracyjnych, wyborach do Samorządu Uczniowskiego i grach językowych. Są także wywiady z nowozatrudnionymi nauczycielami oraz z nową Przewodniczącą szkolnego samorządu – Sandrą Michalską. Na dwudziestu stronach znalazło się mnóstwo ciekawych informacji, zdjęć i prezentacji, o co zadbała cała redakcja, która tworzą: Weronika Kędzierska (2e), Hanna Gawrysiak (2f), Lidia Michalak (2e), Julia Szabunia (2e), Krzysztof Kotuła (2e), Klaudia Cielińska (2e), Katarzyna Korsak (2c), Magdalena Zimnicka (2c), Dominika Wiatrowska (1e), Basia Chrześcijańska (1b), Julia Gwóźdź (1b) i Iwona Olech (1h).

Opiekunkami młodych redaktorów są: p. Ewa Mrozińska i p. Agnieszka Żyznowska.

 

26-28.11.2014 r. (środa-piątek)

Wszystkie klasy II i III zapoznane zostały z problematyką otyłości. Zajęcia prowadzone były przez lekarzy i pielęgniarki, w ramach miejskiego projektu „Żywienie a zdrowie”.

 

26.11.2014 r. (środa)

W łączniku B-C zaprezentowano wystawę prac plastycznych uczniów klas drugich pt. „Papierowa wiklina”. Surowiec (zrulowane kawałki papieru) jest bardzo delikatny, dlatego p. Violetta Janecka prosi, aby nie ruszać eksponatów. Muszę przyznać, że pomysłowość i cierpliwość młodych twórców zadziwiły mnie całkowicie.

 

26.11.2014 r. (środa)

Przedstawiciele wszystkich klas II promowali zdrowe odżywianie. Akcja skierowana była do uczniów klas I (i osób funkcyjnych – za co serdecznie organizatorom dziękujemy). Uczniowie prezentowali różne owoce i warzyw, wskazywali na wartości odżywcze i zachęcali do degustacji (stąd nasze podziękowania).

 

25.11.2014 r. (wtorek)

Dzień Zdrowego Żywienia obchodziliśmy niemal przez tydzień. Jednym z elementów tego programu był konkurs dla klas drugich na temat zdrowego stylu życia, który brawurowo poprowadził Maciej Śmigaj (3b). Prezentację w formie elektronicznej przygotował Konrad Ławecki (3e). Odpowiedzi uczniów oceniali ich starsi koledzy: Joanna Howis (3e) i Jakub Mizera (3b). Z tą trudną tematyką najlepiej poradziła sobie para uczniów z klasy 2e – Weronika Kędzierska i Lidia Michalak. Nagrodą  były talony podarunkowe do „ Empiku” ufundowane przez Radę Rodziców.

Konkurs przygotowały: p. Kinga Puchan i p. Eliza Pietkieiwcz-Hanus.

 

25.11.2014 r. (wtorek)

Rozstrzygnięto konkurs plakatowy o tematach: „ Zdrowy styl życia” i „ Skutki uzależnień”. Nagrodzone prace wyeksponowano w holu szkoły. Pierwsze miejsca zajęli: Borys Ziobrowski (2a) i Łukasz Wedler (3e). Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Współorganizatorem konkursu była p. Grażyna Kawka.

 

24.11.2014 r. (poniedziałek)

Po raz kolejny zbieraliśmy artykuły spożywcze oraz środki czystości do paczek świątecznych dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Dzięki zaangażowaniu uczniów i wychowawców klas: 1a, 1b, 1e, 1g, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2i, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g oraz 3h udało się zebrać ryż, cukier, makarony, kasze, zupy, sosy, konserwy, przyprawy, płatki, herbatę, kawę, kakao, słodycze oraz środki czystości. Zebrane dary zostały przekazane fundacji im. ks. dra Mosinga.

Dodatkowe paczki z produktami przekazały: p. Alicja Raczyńska-Zbierska, p. A. Sienkiewicz oraz Kalina Klimenko z kl.3g. Koordynatorem akcji była p. Anna Sienkiewicz.

Za okazaną pomoc i dobre serce wszystkim darczyńcom z poszczególnych klas oraz ich wychowawcom dziękuje Szkolny Klub Wolontariusza. Szczególne podziękowania kierujemy do klas: 1b, 2e, 2i, 3b, 3d i 3g.

24.11.2014 r. (poniedziałek)

Miła wiadomość nadeszła z Lubuskiego Oddziału NFZ. W konkursie plastycznym pt. „Transplantacja jest OK” nagrodzono trzy nasze uczennice: Alę Petelę (2c), Olgę Lewandowską (2f) i Martę Socha (2b). Prace podopiecznych p. Marzeny Nowickiej ozdobią noworoczny kalendarz.

 

22.11.2014 r. (sobota)

Sobotnie przedpołudnie klasa 1g (wych. p. Patrycja Matyjaszczyk) spędziła w szkole, gdzie w ramach zajęć integracyjnych spotkała się z pedagogiem szkolnym (p. Krystyną Runowską) i psychologiem (p. Katarzyną Stróżyk-Kroll). Młodzież była bardzo aktywna, otwarta i spontaniczna. Jest to na pewno zespół z przyszłością, wierzący w swoje siły i mający jasno określone cele.

 

21.11.2014 r. (piątek)

W mistrzostwach szkoły dziewcząt klas drugich w siatkówce wystąpiło 8 zespołów. Tytuł mistrzowski wywalczyły dziewczęta z klasy 2e (Natalia Jutrzenka, Magda Matusz, Hania Miczek, Matylda Pawlisz, Patrycja Seweryn, Sara Solska, Kasia Szeliga i Wiktoria Horbacz). Drugie miejsce zajęła klasa 2a, a trzecie 2b. Najlepszą zawodniczką turnieju została Natalia Jutrzenka.

Przed rozpoczęciem zawodów uczennice zostały zapoznane z problematyką uzależnień i negatywnym wpływie używek na młody organizm. Prelekcję przygotowała p. Grażyna Kawka, a zawody p. Katarzyna Marciniak i p. Patrycja Matyjaszczyk.

 

20.11.2014 r. (czwartek)

Od dawna wiadomo, że nasi uczniowie uwielbiają piec, smażyć, dusić i gotować (na kółko kulinarne, prowadzone przez p. Janusza Kaczmarka, zapisało się kilkadziesiąt osób!). Nie było więc kłopotów z naborem do konkursu „MasterChef”. W pierwszym etapie uczestnicy musieli przygotować przystawkę. Wszystkie zaprezentowane potrawy wyglądały apetycznie i żal było opuszczać organizatorów, którzy z wielkim zapałem zabrali się do degustacji. W komisji, oprócz p. Kaczmarka, zasiedli jeszcze: p. Agnieszka Georgiczuk i ubiegłoroczne laureatki, czyli Weronika Kędzierska (2e) i Natalia Hołobotowska (2b). Do dalszego etapu przeszło 12 uczniów, a najwyżej oceniono przystawki przygotowane przez Amadeusza Trzaskę (1b) i Hanię Pieniążek (1a).

 

20.11.2014 r. (czwartek)

W salonie wystaw PGNiG odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 i naszego Gimnazjum. Tematyka prac związana była z Portugalią – to bowiem państwo Unii Europejskiej poznawali wcześniej na warsztatach twórczych uczestnicy projektu. Pani Marzena Nowicka była bardzo zadowolona, żeby nie powiedzieć zachwycona, z poziomu prac i wspólnego przedsięwzięcia obu szkół. Swoje „płótna” na wystawie zaprezentowali: Michalina Bąk (3e), Aleksandra Budynek (3d), Agata Chreptak (3e), Michalina Hejnowicz (3e), Karina Jabłońska (3d), Aleksandra Jaryczkowska (3c), Anna Jaszczuk (3e), Barbara Jaszczuk (3h), Małgorzata Łojewska (3e), Patrycja Laskowska (3e), Magda Łysy (3e), Magdalena Machnicka (3c), Dominika Marković (3d), Wiktoria Mikołajewicz (3c), Paulina Nowicka (3c), Nikola Olszewska (3c), Kinga Podrzycka (3c), Lena Radoch (3a), Dominika Synoś (3e), Weronika Szczap (3c), Monika Szpakowska (3c), Sara Wilk (3d) i Agata Wywiał (3c).

 

20.11.2014 r. (czwartek)

W Teatrze Lubuskim odbyła się prezentacja uzdolnień muzyczno-baletowych uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i G-1. Na scenie wystąpili m.in. Kornelia Ostrowska (1d), która zagrała na keyboardzie utwór „My heart will go on” oraz Artur Wołk-Lewanowicz (2i) z piosenką „Popik”. Obaj wykonawcy zebrali gromkie brawa. Koncert, zorganizowany przez nauczycieli „Ekonomika”, w ramach Festiwalu Młodych Talentów, odbywał się pod hasłem „Wolni od uzależnień”. Widownię zapełnili uczniowie obu szkół.

 

18.11.2014 r. (wtorek)

To był już ostatni punkt obchodów Święta Niepodległości. Z inicjatywą wyszli sami uczniowie i to oni, przy pomocy p. Adama Szopy, przygotowali uroczysty apel, podczas którego opowiedzieli i wyśpiewali „co im w duszy gra”. Program z patriotyczną nutką zaprezentowali uczniowie klasy 3b: Aleksandra Idziak, Kamila Lis, Krzysztof Łasiński, Szymon Rutowicz, Maciej Śmigaj, Joanna Zapała i Julia  Zaremba. Poczet flagowy, przy akompaniamencie werbli (Krzysztof Łasiński), wprowadzili uczniowie kl. 3e (Michalina Bąk, Joanna Howis, Konrad Ławecki). Na uwagę zasługuje też postawa pozostałych uczniów, którzy w wielkim skupieniu wysłuchali tego, co przygotowali starsi koledzy.

17.11.2014 r. (poniedziałek)

Duży sukces odniosła Aleksandra Łukasiewicz (op. p. Anna Deska) z klasy 2g, zajmując trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego „Multitest 2014”. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

 

17-20.11.2014 r. (poniedziałek-czwartek)

Klasa 1f, w ramach tzw. Zielonej Szkoły, pojechała do Wroniaw. Uczniowie mieli codzienne zajęcia (sportowe, plastyczne, biologiczne, historyczne itd.). Atmosfera sprzyjała pogłębianiu wiadomości szczególnie z historii, geografii i biologii – bowiem miejscem zakwaterowania był XIX wieczny pałac z rozległym parkiem. W tzw. międzyczasie organizatorzy zaprosili uczniów na wycieczkę do skansenu w Wolsztynie i do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. A wieczorami była okazja, aby poszaleć przy ognisku, na dyskotece, czy przy karaoke. Młodzieżą opiekowały się p. Eulalia Szatkowska i p. Ewa Pachciarek (ciekawe, czy też szalały).

 

15.11.2014 r. (sobota)

To już XX raz na szkolnym parkiecie spotkali się koszykarze, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W sportowej rywalizacji spotkali się chłopcy i dziewczęta z Gimnazjum w Przylepie, Gimnazjum nr 7 oraz nasza szkoła. Podczas uroczystego otwarcia hymn państwowy na dwa głosy a cappella zaśpiewały uczennice kl. 3b Kamila Lis oraz Joanna Zapała.

Turniej rozgrywano systemem każdy z każdym. Mecze były bardzo zacięte. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja naszej szkoły: Paulina Mazurkiewicz (3c) (k), Joanna Howis (3e), Karolina Gruchociak (3g), Agata Sawicka (3f), Marta Wołczyńska (3c), Natalia Rynkiewicz (2a), Julia Barczyńska (2i), Julia Zuśka (2f), Katarzyna Dziklińska (1a). Podobnie było w kategorii chłopców. W zwycięskiej drużynie zagrali: Kacper Mąkowski (3g), Maciej Strzelczyk (3h), Michał Ast (3b), Łukasz Zieliński (3a), Mateusz Wojtczak (3a), Paweł Wdowiński (3g), Filip Rybiński (3d), Krzysztof Zaręba (3d), Borys Ziobrowski (2a) (k), Michał Szlosowski (3a). Drugie miejsca w obu kategoriach wywalczyło Gimnazjum nr 7, a trzecie miejsca Gimnazjum w Przylepie.

W przerwie zawodów rozegrano konkurs na najlepszego strzelca. Zawodnicy w ciągu minuty mieli wykonać jak najwięcej celnych rzutów. W kategorii dziewcząt zwyciężyła uczennica z Przylepu (Joanna Pierzga). Wśród chłopców najlepszy okazał się Maciej Strzelczyk (3h). Opiekunowie drużyn wytypowali spośród swoich uczniów najlepszych zawodników, którzy otrzymali w nagrodę piłki koszykowe. Nasi liderzy to Karolina Gruchociak (3g) oraz Kacper Mąkowski (3g).

Zawody przygotowali: p. Katarzyna Marciniak, p. Mariusz Małachowski oraz p. Jacek Urkiel. Sędziował p. Robert Sztejna oraz Natalia Hołobotowska (2b), a pyszne zapiekanki dla uczestników przygotował p. Janusz Kaczmarek. Dziękujemy również Radzie Rodziców, dzięki której ta uroczystość mogła się odbyć.

 

15.11.2014 r. (sobota)

Klasa 1e (wych. p. Dorota Kozica) została zaproszona na sobotnie zajęcia integracyjne, które cyklicznie prowadzą p. Krystyna Runowska (pedagog szkolny) i p. Katarzyna Stróżyk-Kroll (psycholog). Wychowankowie p. Kozicy tworzą zgrany zespół, bardzo głośny, ale za to niezwykle twórczy. I to ostatnie najbardziej nas cieszy.

 

14.11.2014 r. (piątek)

W Sulęcinie odbyło się podsumowanie rocznej rywalizacji sportowej w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii szkół gimnazjalnych zajęliśmy II miejsce w województwie lubuskim! To nasz największy sportowy sukces, który zawdzięczamy zarówno uczniom, jak i wspaniałym nauczycielom wychowania fizycznego, którzy potrafią zmobilizować i zachęcić podopiecznych do uprawiania sportu.

 

14.11.2014 r. (piątek)

Jak co roku z okazji 11 Listopada biblioteka zaprosiła uczniów (kl. 2g i 3g) na montaż słowno muzyczny ukazujący drogę Polski do niepodległości. Oprócz faktów historycznych, przypomnianych w telegraficznym skrócie, prezentowaliśmy poezję związaną z tematem. Tłem była muzyka - od bardzo podniosłej – Bogurodzicy czy Roty, do prostych, znanych wszystkim, żołnierskich piosenek – Wojenko, wojenko, Piechota, Pierwsza Brygada i in. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca historyczne wydarzenia upamiętnione na płótnach Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Artura Grottgera.

Program słowno-muzyczny, pod okiem p. Elżbiety Szapućko i p. Elżbiety Pawluk, przygotowały: Basia Chrześcijańska (1b), Ola Lubińska (1e), Weronika Małysa (1g), Patrycja Opach (2b), Nicola Przymus (1g) i Dominika Wiatrowska (1e).

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Klasy pierwsze z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły w tradycyjnym już koncercie muzyki polskiej, który przygotowała dla nas Filharmonia Zielonogórska. Wykonawcy,czyli Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej i pianista Ryszard Zimnicki, zaprezentowali słuchaczom różnorodność polskiej muzyki. Była wiec muzyka filmowa i słynny polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, motyw wiodący z „Polskich dróg” i słynna „Dumka na dwa serca” (zwana tematem Heleny) z filmu „Ogniem i mieczem”. Nie zabrakło mazurka Fryderyka Chopina, a także menuetu Ignacego Jana Paderewskiego, utworów Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Wieniawskiego i Witolda Lutosławskiego. Koncert zakończył Polonez A-dur Fryderyka Chopina, który w czasach II wojny światowej pełnił rolę sygnału Polskiego Radia.Trzeba podkreślić, że nasi uczniowie prezentowali się bardzo elegancko i zachowywali wręcz wzorowo. Sami artyści wyrażali się o nich z wielkim uznaniem, za co dziękuje organizatorkatego wyjścia – p. Violetta Janecka.

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Podopieczni p. Eweliny Gajos włączyli się do akcji niesienia pomocy swoim rówieśnikom w Kamerunie. Na przerwach sprzedawano kolorowanki, a cały dochód przekazano organizatorom na budowę szkół w tym środkowoafrykańskim państwie.

 

13.11.2014 r. (czwartek)

Pani Anna Burnagiel wraz z klasą 3b przybliżyli nam niemieckie zwyczaje związane z Dniem św. Marcina (der Martinstag). Agata Serba, Gabriela Śmiałek, Marta Przygoda, Agata Wywiał, Magda Machnicka oraz Maciej Śmigaj (występujący w roli świętego) urządzili pochód z lampionami szkolnymi korytarzami. Uczniowie chodzili w przebraniu po klasach i przeprowadzali konkurs o Św. Marcinie, a nagrodzonym uczniom wręczali cukierki.

W tym samym czasie uczennice klasy 3b: Kamila Lis, Ola Idziak, Paulina Ołpińska oraz uczniowie klasy 2h: Nikola Stankowiak, Paulina Wiszniowska oraz Maciej Domagała przygotowywali w szkolnej kuchni tradycyjny świętomarciński poncz oraz pieczone jabłka. Przekąski te wraz z upieczonymi w domu babeczkami i ciasteczkami sprzedawali następnie w holu szkoły. Tego dnia przeprowadzony został również szkolny konkurs na najpiękniejszy lampion. Jury (p. Marzena Nowicka, p. Dorota Jagodzińska, p. Iwona Filar oraz p. Anna Burnagiel) postanowiło nagrodzić następujących uczniów:

I miejsce – Julia Gołucka (1c) i Aleksandra Oparska (1c)

I miejsce – Katarzyna Szeliga (2e) i Wiktoria Mikołajczyk (2e)

II miejsce – Matylda Pawlisz (2e) i Sara Solska (2e)

II miejsce – Arkadiusz Mikołajek (1c)

 

12.11.2014 r. (środa)

Odwiedziliśmy Przedszkole nr 25 „Bajka”. Uczennice klasy 3b: Paulina Ołpińska, Kamila Lis, Joanna Zapała, Dominika Ogórek, Julia Zaremba, Iga Gawałkiewicz, Gabriela Śmiałek, Agata Serba, Marta Przygoda oraz uczeń kl. 2e - Kacper Koźlarek wybrali się tam wraz z p. Anną Burnagiel na warsztaty plastyczne. Przedszkolaki wraz z gimnazjalistami wykonywali lampiony na Dzień św. Marcina. Wcześniej Kamila Lis przeczytała im legendę o św. Marcinie. Przedszkolaki miały w ten sposób okazję poznać niemieckie zwyczaje związane z tym dniem. Wolontariuszki szybko znalazły wspólny język z przedszkolakami, a panie były pod wrażeniem sympatycznego podejścia do dzieci jedynego rodzynka w tym gronie - Kacpra Koźlarka.

 

11.11.2014 r. (wtorek)

Głównym punktem obchodów Dnia Niepodległości była uroczysta msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela oraz uroczysty capstrzyk pod Pomnikiem Bohaterów, z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. I nas tam nie zabrakło. Poczet sztandarowy wystawiła klasa 3e (Michalina Bąk, Joanna Howis i Konrad Ławecki), a w uroczystościach udział wzięły: klasa 1b (wych. p. Anna Sienkiewicz), kl. 1d (wych. p. Wioletta Kupczyk), kl. 3a (wych. p. Marcin Biłgorajski) i kl. 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus).

Tuż przed mszą św. z koncertem pieśni legionowych wystąpił szkolny zespół wokalny przygotowany przez p. Violettę Janecką (op. p. Anna Deska). Młodzi artyści wypadli wspaniale, a ich występ przyjęto owacyjnie. W zespole śpiewali: Ola Bałacka (3g), Zuzanna Kmieć (3e), Kamila Lis (3b), Ola Liszko (3g), Konrad Ławecki (3e), Gosia Łojewska (3e), Magda Łysy (33), Berenika Maniukiewicz (3e), Ola Narkiewicz (3e), Oriana Pluta (2i), Asia Zapała (3b) i Julia Zaremba (3b).

Wcześniej rozegrano grę terenową, w której udział wzięły drużyny przygotowane przez p. Agnieszkę Sawicką (kl. 3b) i p. Katarzynę Machaj (kl. 2h). Uczestnicy musieli przejść śladem pomników związanych z walką o niepodległość Polski i odpowiedzieć na pytania związane z historią naszego kraju. Podopieczni p. Sawickiej zajęli drugie miejsce, a klasa 2h piąte. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski.

 

11 listopada to największe święto państwowe ustanowione na pamiątkę odzyskania przez Polskę w roku 1918 niepodległości. Przyczyniła się do tego I wojna światowa, w której państwa rozbiorowe stanęły po przeciwnych barykadach. Konflikt pomiędzy Rosją, Niemcami i Austrią doprowadził do nowej jakościowo sytuacji, którą wykorzystały polskie środowiska niepodległościowe, z przywódcami: Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim. Po 123 latach rozbiorów Polska zaistniała ponownie na mapie Europy. Scalanie ziem polskich zakończyło się dopiero po powstaniu wielkopolskim (1918-1919) i trzech powstaniach śląskich (1919-1921). Warto zauważyć, że nasi sąsiedzi pod koniec XVIII w. przywłaszczyli sobie rdzenie polskie ziemie, wymazując z mapy Europy państwo polskie.

 

08.11.2014 r. (sobota)

Z okazji Dnia Jeża, w Parku Tysiąclecia odbył się bieg terenowy, z którego dochód przekazano na zielonogórskie schronisko dla zwierząt. W czasie akcji organizatorzy zbierali karmę, koce, obroże oraz inne artykuły niezbędne zwierzakom, aby przetrwać zimę. Udział w biegu był świetną zabawą i sposobem na miłe spędzenie wolnej soboty dla naszych wolontariuszy, którzy swoją obecnością i przyniesionymi darami wsparli tę akcję. W akcji udział wzięli:

Katarzyna Dranczewska (1b), Julia Gwóźdź (1b), Aleksandra Lipecka (1b), Mateusz Pędziński (1b),

Katarzyna Grussy (2e), Kacper Koźlarek (2e),

Iga Gawałkiewicz (3b), Wojciech Górski (3b), Michalina Hejnowicz (3e), Aleksandra Hładka (3g), Kalina Klimenko (3g), Krzysztof Łasiński (3b), Małgorzata Łojewska (3e), Igor Matyja (3b), Aleksandra Michalak (3g), Natalia Mikiciuk (3g), Dominika Ogórek (3b), Kalina Piszcz (3f), Michał Puczko (3g), Klaudia Siedlecka (3f), Natalia Stabrowska (3g), Dominika Synoś (3e), Marek Szydło (3g), Karolina Przybyła (3g), Kuba Vollkommen (3g) i Julia Zaremba (3b). Funkcję opiekunów pełniły: p. Anna Sienkiewicz, p. Danuta Fabiś i p. Michalina Kosowicz.


07.11.2014 r. (piątek)

Klasa 3e (wych. p. Eliza Pietkiewicz-Hanus) ponownie nas zaskoczyła i zaprezentowała wszystkim klasom krótki program słowno-muzyczny nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości. Informacje o 11 listopada 1918 r. przekazywała Joanna Howis, a Patrycja Laskowska i Dominika Synoś przeprowadzały krótki quiz z nagrodami. Na koniec cała ekipa, czyli Jakub Adamowicz (gitara), Maks Borysowski (gitara), Jan Greśków, Zuzia Kmieć, Konrad Ławecki, Tomek Ławrynowicz (gitara), Małgorzata Łojewska, Aleksandra Narkiewicz, Mikołaj Puk (gitara), Maciek Trybulski i Łukasz Wedler odśpiewali legionowe pieśni, czyli „Kadrówkę” i "Pąki białych róż", których dziarskie tony niosły się po szkolnych korytarzach przez cały dzień.

 

05.11.2014 r. (środa)

Powoli urodzinowe niespodzianki stają się szkolną tradycją. Tym razem koleżanki i koledzy przywitali tortem Agnieszkę z 2e, która niczego się nie spodziewając dziarskim krokiem wchodziła do szkoły.

 

05.11.2014 r. (środa)

Delegacja szkoły wzięła udział w otwarciu wystawy pt. „"Burza" zaczęła się na Wołyniu”, w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Słowo wprowadzające wygłosił dyrektor placówki - p. dr Andrzej Toczewski. Wśród zwiedzających zauważono naszych absolwentów, uczniów ubiegłorocznej klasy 3e.

„Burza” - akcja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw Niemcom, w końcowej fazie wojny, przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej na terytorium województwa wołyńskiego. 

Na Wołyniu w akcji tej wzięło udział ponad 6 tys. żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty.

 

03.11.2014 r. (poniedziałek)

Uwieńczeniem obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych było spotkanie Kawiarenki Literackiej. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że mamy bardzo wrażliwą i uzdolnioną młodzież. Swoje utwory prezentowali: Michał Kmiećkowiak (1b), Basia Chrześcijańska (1b),  Kasia Grussy (2f) i Wiktoria Pal (3h). Twórczość uczniów oceniali: p. Ewa Mrozińska, p. Joanna Kaźmierczak, p. Elżbieta Pawluk i p. Elżbieta Szapućko.

tabliczka1

 

Odwiedziło nas:

812266
DzisiajDzisiaj180
WczorajWczoraj1289
W tygodniuW tygodniu3637
W miesiącuW miesiącu1469
Od początkuOd początku812266

Dzisiaj jest: Czwartek
2 Kwietnia 2015
Rocznica śmierci Jana Pawła II
Imieniny obchodzą
Franciszek, Sądomir, Urban,
Władysław, Władysława

Do końca roku zostało 274 dni.
Zodiak: Baran

Logowanie: